Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Mniej znaczy więcej – apartamentowiec 611 West 56th Street w Nowym Jorku w systemach ALUPROF

sponsorowany
Apartamentowiec 611 West 56th Street w Nowym Jorku - Mat. Aluprof

W Nowym Jorku powstaje ultraluksusowy nowojorski apartamentowiec, będący pierwszym w tym kraju projektem uznanego na świecie architekta Álvaro Sizy. Obiekt na tle sąsiadujących budynków wyróżnia się minimalistyczną formą i jasną, wapienną fasadą. 611 West 56th Street, który stanie się ozdobą brzegu rzeki Hudson, zostanie otwarty na początku 2021 roku.

Jakość, a nie ilość

Projekt portugalskiego architekta Álvaro Sizy, zdobywcy nagrody Pritzkera czy Złotego Lwa za całokształt twórczości na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, redefiniuje sens tworzenia i funkcję miejskich obiektów mieszkalnych. Inspiracją dla 611 West 56th Street była wizja domu jako sanktuarium, która znalazła odzwierciedlenie także w aranżacji wnętrz według pomysłu Michaela Gabelliniego i Kimberly Sheppard, duetu wprawionego w realizacji kunsztownych projektów dla Rockefeller Plaza czy Armaniego. W zamyśle architektów, powstający w nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen, obiekt ma być enklawą komfortu, intymności i prostoty.

Apartamentowiec 611 West 56th Street jest egzemplifikacją charakterystycznego dla Sizy stylu zwanego „poetyckim modernizmem”. Obiekt powstały w konstrukcji żelbetowej składa się z kilkukondygnacyjnego podium i posadowionej na nim 37-piętrowej wieży. W jej wnętrzu skrywa się 80 luksusowych rezydencji z 1, 2, 3 lub 4 sypialniami – w tym dwupoziomowe apartamenty z wewnętrznymi tarasami oraz penthouse’y. Dominantą projektową bryły jest jej znaczna wysokość, smukły profil od strony wschodniej i zachodniej oraz jasna, wykonana z wapiennej okładziny elewacja. Dzięki temu 611 West 56th Street odznacza się na tle okolicznych, zwykle całkowicie przeszklonych budynków. Stworzony przez firmy deweloperskie Sumaida + Khurana i LENY budynek okrzyknięto przełomową konstrukcją dla całego Nowego Jorku.

Widok na komfort

Obok subtelnych i wyrafinowanych detali fasady wzrok przykuwają panoramiczne przeszklenia, które zapewniają przyszłym mieszkańcom zjawiskowy widok na rzekę Hudson, całe Hell’s Kitchen od strony południowej i panoramę Midtown na wschód.

W inwestycji zastosowano stolarkę okienno-drzwiową z profilami aluminiowymi polskiego producenta firmy ALUPROF z Bielska-Białej. Wykorzystany w obiekcie nowy system MB-86 WW (Window Wall) stanowi połączenie idei systemu elementowego bazującego na rozwiązaniach znanego i docenianego systemu okienno-drzwiowego MB-86. Jest to innowacyjne rozwiązanie o podwyższonej izolacyjności termicznej.

System MB-86 w wersji Window Wall łączy w sobie własności znanego systemu okienno-drzwiowego MB-86 z garniturem nowych rozwiązań profili startowych, bocznych i kompensacyjnych, pozwalających na mocowanie segmentów wykonanych na bazie systemu MB-86 w przestrzeni między stropami. Umożliwia to montaż segmentów od wewnątrz, co optymalizuje proces instalacji i ogranicza koszty m.in. rusztowań lub platform montażowych na budynkach.  Rozwiązania typu Window Wall stanowią uzupełnienie klasycznych elementowych ścian osłonowych i są coraz częściej stosowane w budownictwie kubaturowym na rynku amerykańskim, jak również innych prężnie rozwijających się rynkach. Bogata oferta produktów bazujących na systemie MB-86 umożliwia dokładne ich dostosowanie do wymagań architektonicznych, przy zachowaniu wysokich parametrów termicznych, akustycznych i antywłamaniowych.

mówi Rafał Majza, dyrektor ds. realizacji ALUPROF SA.

Mimo trudnej sytuacji na rynku budowlanym prace na budowie apartamentowca 611 West 56th Street wciąż trwają. Zakończył się właśnie etap montażu okien na konstrukcji żelbetowej, a rozpoczął instalacji ściany osłonowej.

Trendsetter branży za oceanem

Odwiedzając dziś Nowy Jork, nie sposób nie natknąć się na budynki, w których zamontowano systemy ALUPROF. W wielu przypadkach najbardziej prestiżowych realizacji polski producent stworzył systemy przeznaczone do konkretnych wieżowców, dopasowując je do projektu i wymagań dewelopera. Mowa tu m.in. o kompleksie Sky View Parc, hotelu LIC Mariott, apartamentowcu 125 Greenwich Street czy „zielonym” obiekcie 61 Ninth Avenue. Spacer ulicami Wielkiego Jabłka między budynkami zbudowanymi w systemach ALUPROF jest najlepszą wizytówką dla polskiego przemysłu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Najwyższy drewniany budynek świata - dom kultury Sara w Szwecji w systemach Aluprof
Poznańska kamienica „Żelazko” w systemach Aluprof
Terminal Kraków-Balice z systemami Aluprof

Skomentuj:

Mniej znaczy więcej – apartamentowiec 611 West 56th Street w Nowym Jorku w systemach ALUPROF

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej