Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mistrzowie światła - jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze

Mat. prasowe

Światło dzienne to jeden z elementów architektury. Jego umiejętne wykorzystanie wpływa zarówno na samopoczucie użytkowników, jak i jakość przestrzeni, a dobre posługiwanie się nim wymaga wiedzy. Między innymi tym zagadnieniom było poświęcone spotkanie dla architektów: „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem”, zorganizowane przez firmę VELUX. Wydarzenie odbyło się 27 marca w Warszawie, a patronat nad nim objęła Ambasada Królestwa Danii w Polsce.

„Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem” Spotkanie dla architektów, zorganizowane przez firmę VELUX
„Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem” Spotkanie dla architektów, zorganizowane przez firmę VELUX
Fot. Bartek Syta

Firma VELUX od lat popularyzuje wiedzę na temat wykorzystania światła dziennego w architekturze, zwracając uwagę na potrzebę tworzenia zdrowych i przyjaznych mieszkańcom przestrzeni. Tym razem, zaprosiła do wykładów i dyskusji znakomitych architektów Mikkela Hermanna Sørensena oraz Thomasa Nørgaarda z duńskiej, renomowanej pracowni Christiansen&Co.

W ramach ekskluzywnego spotkania „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem”, architekci poprowadzili autorski wykład, podczas którego opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z projektowaniem budynków użyteczności publicznej.
Mikkel Herman Sørensen podkreślił, że wykorzystanie światła dziennego w projektach budynków to znak rozpoznawczy pracowni Christiansen &Co.

- Zawsze myślimy o tym, by wnieść naturę i światło dzienne do wnętrza. Obecnie, gdy ponad 90% naszego życia spędzamy w budynkach, jest niezwykle ważne, by warunki, w których mieszkamy i przebywamy, były jak najbliższe naturalnemu środowisku. Dla nas, jako architektów, kluczowe jest, by nasze realizacje angażowały ludzi, zapraszały ich do środka i sprzyjały budowaniu relacji - zauważył Mikkel Herman Sørensen.

Projekty wykorzystujące światło dzienne

Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest Green Lighthouse – budynek Wydziału Nauk Ścisłych wewnątrz kampusu Uniwersytetu Kopenhaskiego, zaprojektowany przez biuro Christiansen &Co.  Był to pierwszy publiczny budynek w Danii neutralny pod kątem emisji CO2. Został usytuowany względem słońca tak, aby maksymalnie z niego korzystać.  Jego cylindryczny kształt i duża liczba przeszkleń sprawia, że słońce jest podstawowym źródłem światła. Automatycznie sterowane okna dachowe, wyposażone w rolety zewnętrzne, nie tylko minimalizują straty ciepła, ale są również źródłem pozyskania energii cieplnej w zimie.  

Inną, bardzo ciekawą realizacją duńskiej pracowni jest przedszkole "Solhuset w Hørsholm w Danii, wybudowane zgodnie z koncepcją Domu Aktywnego. Wszystkie pomieszczenia mają dostęp do światła słonecznego przynajmniej z dwóch stron. Umiejscowienie okien zostało zoptymalizowane pod kątem usytuowania budynku na działce i ruchu słońca. Dzięki temu architekci osiągnęli maksymalne korzyści ze światła dziennego i ogrzewania słonecznego przez cały dzień, niezależnie od pory roku. Budynek ma kształt trójkąta, a powierzchnia dachu pochylona jest w kierunku północnym i południowym.

Mikkel Hermann Sørensen i Thoma Nørgaarda Architekci z duńskiej pracowni Christiansen &Co prezentują wybrane case studies, podczas wydarzenia „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem”
Mikkel Hermann Sørensen i Thoma Nørgaarda Architekci z duńskiej pracowni Christiansen &Co prezentują wybrane case studies, podczas wydarzenia „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem”
Fot. Bartek Syta

- Kluczowy jest dla nas dialog i rozmowa o potrzebach i odczuciach osób korzystających z budynków.  Skupiamy się także na odpowiedzialnym wykorzystaniu zasobów i minimalizowaniu wpływu budynków na środowisko, koncentrując się na wymaganiach, potrzebach i funkcjach - wyjaśnił Thomas Nørgaard
 
Thomas Nørgaard wyjaśnił, że pracownia Christiansen &Co projektuje w oparciu o trzy fundamenty: kulturę, zasoby oraz funkcjonalność.  Jak tłumaczył, architekci koncentrują się na tworzeniu wartości dla użytkowników. 

Wykorzystanie potencjału dachu

Monika Kupska-Kupis, główna architekt firmy VELUX, zaznaczyła jak ważne jest wykorzystanie potencjału dachu w projektach architektonicznych. Podkreśliła również, że  projektowanie z wykorzystaniem światła dziennego wymaga dokładnej analizy.

- Z jednej strony architekci chcą dostarczyć maksymalnie dużo światła dziennego do wnętrz, ale z drugiej strony muszą pamiętać, by nie powodować przegrzewania pomieszczeń. Zastosowanie okien dachowych zapewnia nie tylko dostęp do światła, świeżego powietrza, ale często pozwala na stworzenie lepszej przestrzeni pod względem estetycznym i funkcjonalnym - podsumowała Monika Kupska-Kupis, główna architekt z firmy VELUX.

Monika Kupska-Kupis, główna architekt z firmy VELUX Polska „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem
Monika Kupska-Kupis, główna architekt z firmy VELUX Polska „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem
Fot. Bartek Syta

Profesjonalne narzędzia dla architektów

Firma VELUX przygotowała dla architektów profesjonalne narzędzia usprawniające proces projektowy i odpowiednie wykorzystanie światła dziennego.

  • VELUX Daylight Visualizer - to narzędzie do analizy warunków oświetlenia dziennego już na etapie projektowania budynku, które pozwala na stworzenie realistycznej symulacji rozkładu światła dziennego w pomieszczeniu Pobierz VELUX Daylight Visualizer dla Mac i Windows
  • VELUX Design Guide  - to poradnik projektowania dla dachów spadzistych. Wyjaśnia, jak  w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni pod dachem i stworzyć atrakcyjne, przestronne  i jasne wnętrza. Pobierz  VELUX Design Guide
  • Biblioteki CAD 3D i 2D - umożliwiają stosowanie wszystkich produktów VELUX w projektach. Przeznaczone są dla projektantów posługujących się programami ArchiCAD, AutoCAD, Revit oraz 3dsMax. Pobierz biblioteki CAD
    Więcej o:

Skomentuj:

Mistrzowie światła - jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze