MIPM Awards 2020 dla Monopolis w Łodzi. To najlepszy projekt "mixed-use" na świecie
Łódzki kompleks Monopolis, zaprojektowany w pracowni Grupa 5 Architekci, został zdobywcą prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020. Uznano go za najlepszy projekt mixed-use na świecie. Deweloperem inwestycji Monopolis jest polska firma Virako.
15 września odbyła się uroczysta gala wieńcząca konkurs MIPM AWARDS 2020. To uznany, ogólnoświatowy konkurs skupiający wszystkich uczestników rynku nieruchomości - od deweloperów, przez architektów, firmy budowlane, agencje doradcze, kancelarie prawnicze, po banki i fundusze inwestycyjne. Międzynarodowe jury wybiera najlepsze projekty przyszłości, biurowców, centrów handlowych czy kompleksów wielofunkcyjnych.
W tym roku do konkursu zgłoszono 228 inwestycji z 45 krajów z całego świata. Łódzki Monopolis nominowany był w kategorii „mixed-use development” (kompleks wielofunkcyjny) jako jedyny projekt z Europy. Inwestycja polskiej firmy Virako, pokonała obiekty z Singapuru, Montrealu i Bangkoku.
Monopolis - Łódź
Monopolis to bardzo udana rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. Dziś dawna fabryka stała się idealną przestrzenią dla nowoczesnych biur z unikatowym klimatem, klubu dla dzieci, teatru, ARTgalerii, muzeum poświęconego historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i amfiteatru, czyli funkcji stanowiących o różnorodności projektu. Na swoje siedziby te pofabryczne przestrzenie wybrały dotychczas szwajcarskie: Clariant i ABB oraz szwedzka Digital New Agency.
Monopolis, zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci, to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry odkryte zostały piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy pasaż z restauracjami. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń. W procesie rewitalizacji inwestor Virako olbrzymią wagę przywiązywał do zachowania charakteru miejsca (nawet zabytkowa cegła czyszczona była w sposób gwarantujący jej naturalny wygląd i patynę).
Zobacz także: Łódź: WI-MA zmieni się w wielofunkcyjny kompleks z z biurami, mieszkaniami i sklepami. Prace ruszą już we wrześniu>>
Monopolis - wydarzenia
W przestrzeni kompleksu znajdziemy też wiele miejsca na sztukę. Obok ARTgalerii, w której organizowane są wystawy fotografii, plakatu, czy malarstwa, jest miejsce na rzeźby uliczne. Pierwsza z nich jest inspirowana dziełem Roberta Indiany – instalacją artystyczną „LOVE”. W Monopolis wariacja tej rzeźby zaprojektowana została przez Rafała Grzelewskiego (głównego architekta Monopolis) i przedstawia napis Łódź.
Monopolis - kolejne etapy
W kolejnych etapach zostaną wybudowane dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Łącznie, po zakończeniu wszystkich etapów wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w czterech budynkach: jednym historycznym (M1) oraz trzech nowobudowanych (M2, M3 i M4).
Równocześnie, na kolejnych 5 400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne. Cały kompleks to zatem docelowo blisko 30 tysięcy mkw. realizowanych w trzech etapach. Pierwszy oparty na tkance historycznej właśnie oddany został do użytkowania. Drugi jest już realizowany. Ostatni zakończony zostanie 2023 roku.
Warto wspomnieć, że dotychczas w całej historii konkursu MIPM Awards jedynie dwa projekty z Polski zdobyły te prestiżowe statuetki: Metropolitan i Warsaw Spire.
Skomentuj:
MIPM Awards 2020 dla Monopolis w Łodzi. To najlepszy projekt "mixed-use" na świecie