Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Minimalistyczny pomost widokowy na Jeziorze Słupeckim. To projekt Pawła Grobelnego

Mat. prasowe / red. WG

Dwustumetrowy pomost widokowy to drugi etap zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego. Paweł Grobelny w umiejętny sposób łączy naturę z architekturą.

Pomost widokowy na Jeziorze Słupeckim. Proj. Paweł Grobelny
Pomost widokowy na Jeziorze Słupeckim. Proj. Paweł Grobelny
Fot. Janusz Nowak

Paweł Grobelny przy głównej promenadzie biegnącej wzdłuż Jeziora Słupeckiego rozplanował miejsca dla różnych aktywności. Ich cechą wspólną jest forma okręgu. W czerwcu 2023 roku zakończył się pierwszy etap – powstały dwa drewniane, połączone okrągłe pomosty (zobaczycie je tutaj>>). Teraz dobiegł końca drugi etap - pomost o długości ponad dwustu metrów zakończony platformą widokową tuż przed Kopcem Szwedzkim, znajdującym się na środku jeziora.

Zbiornik wodny w okolicy Słupcy został utworzony w 1955 roku przez spiętrzenie wód rzeki Meszny – w ten sposób powstało jedno z większych (260 ha) jezior zaporowych w Wielkopolsce. Widoczna z brzegu wyspa, zwana Kopcem Szwedzkim, jest w rzeczywistości koroną wału grodziska pierścieniowatego kultury łużyckiej – ma kształt pierścienia. Jej nazwa wiąże się z legendą opowiadającą o wydarzeniach z czasów potopu szwedzkiego, według której mieszkańcy osady przepędzili Szwedów używając fortelu. Przywiązali krowom do rogów pochodnie, obwiesili je żelastwem i wypuścili w ciemnościach. Efekt był tak przerażający, że Szwedzi w panice uciekli. W 2011 roku grodzisko zostało wpisane do rejestru zabytków.

Pierścień do tej pory był widoczny tylko z brzegu jeziora, teraz dzięki pomostowi można do niego podejść (platforma ze względu na ochronę przyrody - to miejsce lęgowe wielu ptaków, nie wchodzi do wnętrza pierścienia).

Paweł Grobelny zaprojektował także poszczególne elementy promenady: siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne. - Ich niewielkie rozmiary wpiszą się w naturę i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią –
podkreśla architekt.

Realizacje Pawła Grobelnego znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Jest on także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz w dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Minimalistyczny pomost widokowy na Jeziorze Słupeckim. To projekt Pawła Grobelnego