Mieszkanie Plus Wrocław: tak będzie wyglądać osiedle na Zakrzowie [WYNIKI KONKURSU]
Jak będzie wyglądać osiedle mieszkaniowe na wrocławskim Zakrzowie, powstające w ramach programu Mieszkanie Plus? Konkurs architektoniczno-urbanistyczny zwyciężyła krakowska pracownia BE DDJM Architekci.
Mieszkanie Plus Wrocław na Zakrzowie - konkurs
Poznaliśmy wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i usługowej pomiędzy ulicami Zatorską i Odolanowską we Wrocławiu. Nowe osiedle na Zakrzowie ma powstać w ramach programu Mieszkanie Plus. Zwyciężył projekt BE DDJM Architekci.
Konkurs, zorganizowany przez PFR Nieruchomości S.A. i Polski Holding Nieruchomości S.A, ruszył w październiku 2019 roku. Do udziału w konkursie zgłosiły się 73 pracownie architektoniczne. Do drugiego etapu wybrano sześć, które przygotowały konkursowe prace. Zadaniem było opracowanie koncepcji zabudowy dla około 25-hektarowego obszaru. 12-hekatorowa jego cześć należy do spółki PFR Nieruchomości (powstać tu ma osiedle w ramach rządowego programu mieszkaniowego Mieszkanie Plus, które pomieści ok. 1200 mieszkań). Pozostały teren stanowi własność Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.
Projekty oceniał Sąd Konkursowy, na którego czele stał Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone prace oceniali także przedstawiciele Urzędu Miasta we Wrocławiu, członkowie wrocławskiego oddziału SARP, eksperci Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. i spółki PFR Nieruchomości.
Mieszkanie Plus Wrocław - projekt
Za najlepszą koncepcję uznano projekt BE DDJM Architekci, drugą nagrodę przyznano pracowni Kuryłowicz&Associates, trzecie miejsce zajęli 22ARCHITEKCI. Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu wyróżnienia honorowego, które trafiło do biura projektowego B2 Studio.
To konkurs zdecydowanie trudniejszy niż poprzednie - trwa pandemia, pracowaliśmy zdalnie i tym większe brawa dla laureatów. Pierwsza nagroda przypadła pracowni BE DDJM, między innymi za świetną urbanistykę, ciekawy pomysł jednostek sąsiedzkich, za dużą dbałość o walory społeczne, bo to dla nas bardzo ważny element. Druga nagroda dla Kuryłowicz&Associates za piękną architekturę i równoczesne wykorzystanie standaryzacji i powtarzalności w celu obniżenia kosztów, co wcale nie jest łatwe do połączenia. Trzecia nagroda dla 22ARCHITEKCI, którzy zaproponowali bardzo wysoką jakość powierzchni wspólnych i ciekawe ich rozplanowanie. Wyróżnienie honorowe, które przypadło B2 Studio za niezwykle interesującą analizę historyczną dla tego obszaru, uchwycenie i pozostawienie tożsamości historycznej tej koncepcji. Wielkie brawa dla wszystkich laureatów i uczestników konkursu
Jak zaznaczał Tomasz Górnicki, wiceprezes zarządu ds. inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A: "Autorom zwycięskiego projektu udało się w wyjątkowy harmonijny sposób połączyć funkcje mieszkalne i publiczne, stwarzając mieszkańcom przyszłego osiedla świetne warunki do życia i odpoczynku. Jest to przykład nowoczesnej myśli architektonicznej, dzięki której powstają nowe, przyjazne dla mieszkańców miejsca, tworzone w zgodzie z przyrodą i zapewniające komfort życia".
Pula nagród w konkursie wyniosła 245 tys. złotych, ponadto laureat głównej nagrody otrzyma zaproszenie do negocjacji dotyczących wykonania dokumentacji projektowej wrocławskiego osiedla.
- Więcej o:
Mieszkanie Plus Toruń. Budynki przy ul. Okólnej powstaną z prefabrykatów
Osiedla Werkbundu 1927 - 1932. Eksperymentalne, wzorcowe miejsca do mieszkania
Tak będzie wyglądał tzw. plac trójkątny na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu [WYNIKI KONKURSU]
Młyn Maria we Wrocławiu z wiechą. Zabytkowe budynki zyskają nowe funkcje [WIEŚCI Z BUDOWY]
Dawny szpital dziecięcy we Wrocławiu autorstwa Maxa Berga będzie nową siedzibą Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Projekt przygotowała pracownia DEMIURG
Żyjnia od BUCK.STUDIO - miejskie sanatorium we Wrocławiu zaczyna nowy sezon
Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu - rusza konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej
Starter III we Wrocławiu już prawie gotowy. Elewacja przypomina grę Tetris