Mieszkanie Plus Toruń. Budynki przy ul. Okólnej powstaną z prefabrykatów
Przy ul. Okólnej w Toruniu powstanie 320 mieszkań w programie Mieszkanie Plus. Za projekt odpowiada warszawska pracownia S.A.M.I Architekci. Będzie to pierwsza inwestycja w ramach rządowego programu mieszkaniowego realizowana w technologii prefabrykacji.
Osiedle Mieszkanie Plus w Toruniu - jest umowa
Osiedle powstające w ramach programu Mieszkanie Plus w Toruniu przy ul. Okólnej jest coraz bliżej realizacji. 24 kwietnia MDR Toruń sp. z o.o i Pekabex BET S.A. zawarły umowę na budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z placem zabaw, drogami osiedlowymi z miejscami postojowymi naziemnymi, ciągami pieszymi i infrastrukturą techniczną.
Osiedle zaprojektowane zostało przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci. Powstanie osiem czterokondygnacyjnych budynków, a w nich 320 mieszkań. Ponad połowę wszystkich lokali mieszkalnych (208) stanowić będą mieszkania dwupokojowe. Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24 lokale). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.
Mieszkanie Plus Toruń - bloki z prefabrykatów
Co ważne, osiedle ma powstać z prefabrykatów. Będzie to pierwsza inwestycja w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, realizowana w tej technologii.
Jestem przekonany, że prefabrykacja we współczesnych postaciach może dać wiele korzyści. Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu gotowych elementów, czas realizacji inwestycji można skrócić od 20 do 40 procent, a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań na poziomie od 3 do 5 procent. Dzięki temu, że elementy wytwarzane są w halach produkcyjnych możliwa jest stała kontrola jakości nieosiągalna podczas tradycyjnej budowy. Toruń to pierwszy projekt, który zamierzamy realizować w tej technologii, ale planujemy, by w przyszłości tego typu inwestycji było znacznie więcej
Osiedle Mieszkanie Plus Toruń powstanie w zadbanej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej, ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa. Na terenie osiedla przewidziano miejsca rekreacji oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska. W odległości ok. 1 km znajduje się stacja kolejowa Toruń Kluczyki, a do stacji Toruń Główny jest ok. 2 km.
Zobacz także: Sprzeczna 4 - manifest nowoczesnej prefabrykacji>>
- Więcej o:
Najwyższy na świecie budynek z prefabrykatów stanął w Singapurze
Osiedle domów jednorodzinnych w Krakowie w technologii betonu konopnego [WASZE PROJEKTY]
Niskoenergetyczne, zrównoważone osiedle mieszkaniowe w Tarnowie [WASZE PROJEKTY]
Gropiusstadt w Berlinie - najsłynniejsze blokowisko Europy. Osiedle-utopia Waltera Gropiusa i "My, dzieci z dworca ZOO"
Oliva Koncept w Gdańsku Oliwie - kameralne osiedle 6 budynków projektu Arch-Deco
Osiedle Nowe Kolibki z nagrodą European Property Awards. To projekt Roark Studio
Osiedle Żoliborz Artystyczny otrzymało Nagrodę im. Barbary i Stanisława Brukalskich
Nowy wymiar sąsiedztwa. Pomysły architektów Inter-Arch na osiedle idealne