Mieszkaj w Mieście w Krakowie - nagradzane osiedle od Medusa Group
Zgodnie z koncepcją pracowni Medusa Group, osiedle Mieszkaj w Mieście w Krakowie miało być samowystarczalną, żywą przestrzenią z usługami, miejscami pracy i mieszkaniami.
Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów, którego gospodarzem jest firma Henniger Investment S.A, a autorem studio Medusa Group, zostało zaprojektowane dekadę temu zgodnie z podstawowymi zasadami urbanistycznego kształtowania miasta. Twórcom przyświecała prosta idea kształtowania dzielnicy, w której podstawowe funkcje dostępne są w odległości krótkiego spaceru. Traktowali ją jako istotny drogowskaz, zanim jeszcze w opinii publicznej zaistniała koncepcja 15-minutowego miasta, sformułowana przez prof. Carlosa Moreno na Uniwersytecie Paryskim.
Od początku postawiliśmy w centrum uwagi człowieka i budowanie relacji międzyludzkich, a sąsiedzką przestrzeń kształtowaliśmy jako fragment miasta przyjaznego zarówno młodemu pokoleniu, rodzinom z dziećmi, jak i seniorom. Dziś widzimy wyraźnie, że okolica ta rozkwitła i nabrała cech dobrej dzielnicy, w której mieszkańcy czują się częścią większej wspólnoty.
Całe osiedle jest przechodnie. Architekci wspólnie z inwestorem zaplanowali otwarte i półprywatne dziedzińce, znane nam wszystkim jako podwórka sąsiedzkie. Zadbali o odpowiednie strefowanie i oddzielenie komunikacji kołowej od pieszej. Powstały place zabaw, przestronne tereny zielone, a nawet sąsiedzki klub osiedlowy. Na osiedlu znajdują się przychodnia zdrowia, przedszkole i żłobki.
Wspólna przestrzeń konsekwentnie wzbogacana była sklepami i usługami w parterach budynków. Dzięki temu dziś znajdują się tutaj: piekarnia, warzywniak, sklep mięsny, restauracje i kawiarnie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, wine bar.
Obecnie definicja dobrej dzielnicy jest bardzo pojemna, ma spełniać szereg potrzeb, łącząc pojęcia home, office i joy. Architektura jest dla ludzi i ma być odpowiedzią na oczekiwania różnych jednostek i rodzin. Jeśli służy im w codziennym życiu, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń, to znaczy, że osiągnęliśmy nasz cel.
Charakter osiedla został określony podczas pogłębionych analiz terenu oraz dyskusji z inwestorem. Każdy z budynków zyskał cechę̨, która go wyróżnia i wnosi coś nowego, najczęściej pomysłową fasadę. Jednocześnie całe osiedle ma wspólnotowy mianownik. Kompromisom - wzorem skandynawskich osiedli - nie podlegały jedynie jakość i funkcjonalność.
Pierwsza enklawa to trzy podłużne budynki rozdzielone otwartymi dziedzińcami. Ich charakter wyraża się poprzez duże okna, prostą fasadę i „połamane” balkony. Na mieszkanie o powierzchni 50 m kw. przypada ponad 20 m kw. balkonu. Na pierwszy plan wychodzą wstęgi białych balkonów z wykończeniem z perforowanej stali.
Drugi etap to dwa rozłożyste budynki w kształcie litery U z dużym atrium obsadzonym zielenią. Budynki obłożone trwałą klinkierową okładziną w grafitowej barwie wzbogacono o wyrazisty zielony akcent kolorystyczny.
Trzeci etap to z kolei budynki "punktowe", obłożone panelami w barwie grynszpanu i karmelu.
Dwa najnowsze budynki cechuje elewacja w kolorze pomarańczowo-ceglanym, uzupełniona klasycznymi w kształcie balkonami.
Wszystkie elementy elewacji są utrzymane w tych samych barwach, co zapewnia spójność wizualną projektu.
Obecnie trwają ostatnie prace zarówno wykończeniowe, jaki i związane z zagospodarowaniem terenu oraz identyfikacją wizualną.
Różnorodność architektoniczna i urbanistyczna kolejnych etapów osiedla sprawia, że miejsce stale się zmienia i wciąż zaskakuje. Dzięki filozofii otwartości, sprzyjającej budowaniu więzi społecznych, wyróżnia się na tle innych krakowskich dzielnic. Stanowi zarazem referencyjny przykład udanego projektu, zrealizowanego według klasycznych zasad urbanistycznych, leżących u podstaw samowystarczalnych i przyjaznych miejsc do życia.
- lokalizacja: Kraków, ul. Katowicka
- architekci: Łukasz Zagała, Przemo Łukasik
- współpraca autorska: Maria Jaksik-Fikus, Tomek Majewski, Mariusz Okrajek, Anna Siwińska , Krzysztof Pyta, Miriam Polak, Tomasz Drozd
- konstrukcja: KZStudio
- branże: WNProjekt, EkoElprom
- inwestor: Henniger Investment
- realizacja: w toku
- nagrody: zwycięzca prestiżowego i uznanego przez branżę deweloperską na całym świecie konkursu European Property Awards w kategoriach: „Residential Development” (2018, 2019, 2020, 2021), „Architecture Multiple Residence” (2020) oraz „Best Development Marketing” (2019). Dwukrotny zdobywca tytułu Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi (2019, 2020). Laureat konkursu Kraków Bez Barier 2019 w kategorii „Przestrzeń publiczna” oraz wyróżniony w tym samym konkursie w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”. Nominacja w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2017.
- strona inwestycji: www.mieszkajwmiescie.pl
- Więcej o:
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia
Nowa siedziba Moët Hennessy Polska w warszawskim budynku Metropolitan. Paryski szyk
"Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja
Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?