Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mennica Legacy Tower w Warszawie na ukończeniu. Trwają prace wykończeniowe [WIEŚCI Z BUDOWY]

Redakcja Pressland/WG/mp

Budowa 140-metowego wieżowca Mennica Legacy Tower powoli dobiega końca. Budynek tzw. "Wieży" w marcu osiągnął już swoją docelową wysokość . Realizacja jednej kondygnacji w szczytowym momencie trwała zaledwie sześć dni roboczych. Aktualnie montowana jest szklana elewacja.

Mennica Legacy Tower w Warszawie
Mennica Legacy Tower w Warszawie
Fot. Grand Warszawski

Mennica Legacy Tower, u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli. to inwestycja Golub GetHouse oraz Mennica Polska. Składający się z dwóch brył - 43-metrowej (tzw. Budynku Zachodniego) i 140-metrowej Wieży budynek, zaprojektowali architekci z pracowni Goettsch Partners z Chicago i polskiej firmy Epstein.

Budowa rozpoczęła się pod koniec 2016 roku. Równolegle realizowano prace z konstrukcją Wieży i Budynku Zachodniego. Wieża, wraz z niższym budynkiem od strony ulicy Żelaznej, dostarczy ponad 65 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia. To tutaj podpisano największą w historii polskiego rynku nieruchomości umowę najmu — mBank wynajął prawie całą powierzchnię użytkową Wieży i zajmie ponad 45 tysięcy metrów kwadratowych. Do nowych przestrzeni firma wprowadzi się najprawdopodobniej na początku 2020 roku

Niższa, 43-metrowa część budynku, oferuje prawie 15 tysięcy metrów kwadratowych pod wynajem. Zajmą je biura coworkingowe firmy WeWork, które już niedługo będą dostępne dla pracowników.

 

Mennica Legacy Tower w Warszawie
Mennica Legacy Tower w Warszawie
Fot. Grand Warszawski

Montaż szklanej elewacji

Już w marcu 2019 osiągnięto stan surowy Wieży. Realizacja jednej kondygnacji w szczytowym momencie trwała zaledwie sześć dni roboczych. Aktualnie montowana jest szklana elewacja. Dedykowane systemy szklanej fasady zostały zaprojektowane przez firmę Aluprof z Bielska-Białej, która zrealizowała ten projekt we współpracy z firmą Eljako-Al.

Pierwszy system - ściany elementowej słupowo-ryglowej MB-SE80 MLT, to rozwiązanie przeznaczone do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego. Konstrukcję takiej ściany stanowią moduły, w całości wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym. Wysokość modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której są montowane, a ich szerokość ustalana jest zgodnie z projektem architektonicznym. Dzięki odpowiedniemu zróżnicowaniu kształtów profili aluminiowych oraz technologii szklenia segmentów fasady możliwe było uzyskanie na poszczególnych elewacjach budynku różnorodnych efektów wizualnych, zgodnych z założeniami projektu. Uzupełnieniem systemu jest okno panelowe MB-86 SI MLT umożliwiające dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku.

Drugi z dedykowanych systemów, zaprojektowany na potrzeby konstrukcji części fasady najniższych kondygnacji obu budynków w kompleksie Mennica Legacy Tower to indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR60N MLT. Rozwiązanie zostało zaprojektowane do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu wypełniającego. Jego konstrukcja nośna składa się z aluminiowych kształtowników nakładkowych słupów i rygli oraz profili zespolonych, zamykających zabudowę z góry i z dołu. Taki sposób budowy fasady, podobnie jak w przypadku konstrukcji MB-SE80 MLT podyktowany był dążeniem do osiągnięcia widoku i funkcjonalności fasady zgodnych z założeniami projektu architektonicznego.

 

Miejski pasaż wokół budynku

Aktualnie na terenie budowy prowadzone są prace instalacyjne i wykończeniowe oraz roboty związane z zagospodarowaniem pasażu miejskiego przed i pomiędzy budynkami kompleksu — układane są granitowe chodniki, montowane są ławki, budowana jest też fontanna. W ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich otaczających budowę Mennica Legacy Tower zostało zasadzonych łącznie kilkadziesiąt drzew. Wysokość niektórych z nich sięga nawet 9 metrów.

W lobby Wieży rozpoczął się natomiast montaż efektownych, kilkumetrowych tafli szkła, które za pomocą specjalnych stalowych lin stworzą praktycznie przezroczystą ścianę o wysokości 12 metrów. To pierwsze tego typu rozwiązanie, unikatowe na skalę światową, którego projektanci z Chicago nie stosowali jeszcze w żadnej ze swoich inwestycji.

Mennica Legacy Tower w Warszawie
Mennica Legacy Tower w Warszawie
Fot. Grand Warszawski

Certyfikacja

Kompleks Mennica Legacy Tower uzyskał najwyższe możliwe oceny w certyfikatach wielokryterialnych dotyczących pasywnego budownictwa. W systemie BREEAM obiekt uzyskał najwyższą możliwą ocenę, czyli Outstanding, uzyskując wynik ponad 88%. Oznacza to, że realizacja od etapu planowania, poprzez budowę, aż po efekt końcowy była prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Drugi ważny certyfikat to LEED, który Mennica Legacy Tower również uzyskała w najwyższej możliwej kategorii — Platinum.

Zakończenie prac wykończeniowych i otwarcie Mennica Legacy Tower planowane jest na koniec 2019 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mennica Legacy Tower w Warszawie na ukończeniu. Trwają prace wykończeniowe [WIEŚCI Z BUDOWY]