Masaryčka w Pradze od Zaha Hadid Architects. Będzie nową wizytówką miasta?
W Pradze przy dworcu kolejowym Masaryčka powstał nowoczesny budynek biurowo-handlowy. Jego projekt przygotowali architekci z brytyjskiej pracowni Zaha Hadid Architects.

Budynek jest zintegrowany z dworcem Masaryčka i od niego przyjął nazwę. Masaryčka jest pierwszym obiektem w Pradze, które zaprojektował zespół Zaha Hadid Architects. Budynek o powierzchni 28 tys. mkw. stanął na terenie dawnego parkingu przy bulwarze Havlíčkova.
Masaryčka: pion i poziom w złocie
Masaryčka ma różną wysokość. Część niższa we wschodniej ma siedem kondygnacji, a wyższa na jego zachodnim krańcu – dziewięć. Budynek wzniesiono w konstrukcji żelbetowej monolitycznej. System nośny wewnątrz piętra jest kolumnowy. Stropy wykonane są z płyt żelbetowych, miejscowo wzmocnionych i giętych. Podpierają je ściany liniowe oraz słupy ze kapitelami, belki i attyki betonowe.
Elewacja biurowca składa się z pionowych i poziomych pasów, które dzięki różnym długościom nadają budynkowi strzelistej formy. Złoty kolor elewacji jest udaną próbą nawiązania dialogu z architekturą starej Pragi, zwanej Złotym Miastem.








Masaryčka: z certyfikatami
Pracownia ZHA postawiła sobie za cel uzyskanie platynowego certyfikatu LEED. I tak Masaryčka ma podwójną izolację fasady, zapewniającą optymalne doświetlenie światłem naturalnym we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki zainstalowanym panelom fotowoltaicznym, budynek będzie energooszczędny, a inteligentne systemy zarządzania będą monitorować i regulować wnętrze, aby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii. Biurowiec w dużej mierze powstawał z materiałów pochodzących z recyklingu, które dostarczały lokalne firmy.


Masaryčka: zieleń wszędzie
Dostęp do nowych przestrzeni zapewni nowy ciąg pieszy pomiędzy ulicą Na Florenci na północy, a bulwarem Hybernská na południu. Centralny plac wokół budynku ma stać się przyjaznym dla pieszych i rowerzystów. Nad torami powstanie ogólnodostępny park, z zejściami na perony, który ma szansę stać się przyjazną bramą do miasta.

Nowe nasadzenie drzew i krzewów zapewniają całemu obszarowi cień i naturalne oczyszczanie powietrza. Ogrody będą także na dachu i na tarasach elewacji wschodniej. Rośliny będą podlewane gromadzoną wodą deszczową. W budynku zamontowano niskoprzepływowy system wodny, a zużycie wody zmniejszy recykling szarej wody.
Remont zabytkowego dworca ma zakończyć się w 2026 roku. Wówczas to zaniedbane dotąd miejsce zyska nową tożsamość.
- Więcej o:
Zhuhai Jinwan Civic Art Centre w Chinach już otwarte. To najnowsza realizacja Zaha Hadid Architects
W Anglii powstanie pierwszy na świecie drewniany stadion piłkarski. To projekt Zaha Hadid Architects
Wieża telewizyjna Žižkov w Pradze - brutalizm i... raczkujące dzieci
Tak zmieni się lotnisko imienia Václava Havla w Pradze. To projekt MVRDV
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika