Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Mapa warszawskiej architektury lat 90.: spotkanie promocyjne 12.10.2021 r.

mat. prasowe
Premiera wirtualnej mapy - aut. Adam Kosik

Lata 90. u wielu osób budzą sentyment, jednak architektura tamtego okresu powoduje wręcz skrajne emocje. Jedni najchętniej wyburzyliby wszystko o transformacyjnym rodowodzie, inni życzyliby sobie zobaczyć wiele obiektów w rejestrze zabytków. O ile połyskujące błękitnym szkłem refleksyjnym biurowce wydają się w miarę znośne, o tyle już tolerowanie pstrokatych budowli o nieraz wręcz kuriozalnych bryłach przychodzi z niemałym trudem. Często jednak za powstaniem tych oryginalnych form kryją się historie, które dotąd nie zostały poznane.

Już niedługo niektóre z tych historii zostaną udostępnione do wglądu dla każdego, kto będzie chciał się z nimi zapoznać. We wtorek, 12 października o godz. 18:00, w Klubokawiarni KEN54 w Warszawie odbędzie się premiera wirtualnej mapy, oprowadzającej po stołecznych latach 90. Została ona przygotowana przez badaczki architektury Aleksandrę Stępień-Dąbrowską i Alicję Gzowską oraz fotografa Macieja Leszczełowskiego, którzy we współpracy z wolontariuszami wykonali inwentaryzację ponad 300 obiektów, powstałych w transformacyjnej dekadzie. Materiały zawierają informacje o twórcach, dacie powstania oraz inwestorze, a także zdjęcia. Dla wygody użytkownika wirtualna mapa została wyposażona w filtry, umożliwiające wyszukiwanie treści z podziałem na dzielnice miasta, typ budynku oraz stan jego zachowania. Jest też dostępna opcja podążania szlakiem tematycznych spacerów. Na stronie internetowej będą też publikowane artykuły dotyczące architektury tamtego okresu. Autorem identyfikacji wizualnej projektu jest Adam Kosik.

Zależy nam na tworzeniu przestrzeni do dyskusji o młodym i trudnym dziedzictwie. Działamy nie po to, by przekonywać, że lata 90. to skarbiec samych architektonicznych arcydzieł, ale by wyposażać w narzędzia, dzięki którym "złożona i sprzeczna" transformacyjna dekada stanie się choć trochę bardziej zrozumiała. Wydaje nam się to ważne, bo wiele z tych budynków bezpowrotnie znika z przestrzeni Warszawy. To ostatni moment, by dobrze się im przyjrzeć.

mówi Aleksandra Stępień-Dąbrowska.

Autorzy Mapy w ramach ARCHIwum Warszawy lat 90. od sierpnia obecni są na Facebooku i Instagramie, organizują też spacery i wykłady. Najbliższy odbędzie się już 17 października 2021 r.

Na spotkaniu promocyjnym we wtorek, 12 października o godz. 18:00, w Klubokawiarni KEN54 w Warszawie, nie zabraknie architektonicznych ciekawostek, nasyconych nostalgią do lat 90. - a także małej niespodzianki przewidzianej dla zgromadzonych. Ogłoszony zostanie również konkurs z nagrodami na propozycję własnego spaceru po stołecznych latach 90.

Chcemy jak najszerzej uspołecznić nasz projekt. Dlatego zbieramy wspomnienia z tamtego okresu, a także zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć mapę – zasugerować obiekt lub pomóc nam zweryfikować udostępnione informacje.

zaprasza Stępień-Dąbrowska.

Mapa dostępna będzie na stronie archiwumlat90.pl.

Projekt „Mapa warszawskiej architektury lat 90.” jest realizowany dzięki zasobom stowarzyszenia Miasto Moje a w Nim. Dofinansowano do w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa.

Budynek biurowy, ul. Domaniewska - fot. Maciej Leszczełowski
Budynek biurowy, ul. Jordanowska - fot. Maciej Leszczełowski
Budynki mieszkalne, ulica Przy Bażantarni - fot. Maciej Leszczełowski
Dom jednorodzinny, ul. Farysa - fot. Maciej Leszczełowski
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.

Skomentuj:

Mapa warszawskiej architektury lat 90.: spotkanie promocyjne 12.10.2021 r.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej