Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mapa "Mozaika lokalnych tożsamości" - współczesna architektura nośnikiem pamięci

Mat. prasowe / red. WG

Blisko sto obiektów architektonicznych, 57 miejscowości oraz 90 polskich zespołów i pracowni architektonicznych znalazło się na mapie „Mozaika lokalnych tożsamości”, stworzonej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU).

Mapa "Mozaika lokalnych tożsamości"
Mapa "Mozaika lokalnych tożsamości"
Fot. Tomasz Kubaczyk

Pierwsza wersja mapy powstała w 2019 roku – wieńczyła serię wystaw „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Nowa wersja jest jej rozszerzeniem.

Mozaika lokalnych tożsamości: wersja rozszerzona

W wydaniu z 2019 roku prezentowane obiekty zostały uporządkowane według pięciu kategorii: Sztuka, Władza, Społeczeństwo, Transfer i Przemiana. Analizie poddano miasta: Kraków, Warszawa, Lublin, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Łódź, Szczecin, Gdańsk, Olsztyn i Radom. Nowa wersja mapy została poszerzona o nowe realizacje i kolejne obszary kraju. Na liście znalazły się obiekty z całej Polski, które obrazują skalę transformacji po 1989 roku, m.in. Targ w Błoniu, Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie i Młyny Rothera w Bydgoszczy. Jest niosąca ciężar historycznego kontekstu Stara Kotłownia w Olsztynie, miejski Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku i jedyny na mapie obiekt tymczasowy i już nieistniejący - Dotleniacz na Placu Grzybowskim w Warszawie.

Mozaika lokalnych tożsamości: współczesność nośnikiem pamięci

Tożsamość lokalna przejawia się jako stale kształtowana świadomość wspólnych cech oraz poczucie jedności. Wpływające na nią zmiany polityczne, społeczne i klimatyczne, które w różnych częściach kraju przebiegają inaczej, są widoczne również w przestrzeni architektonicznej. Pamięć o miejscach, z których pochodzimy i ich historii, która za nią stoi, są przejawami lokalnego patriotyzmu.

- Współczesna architektura i przestrzenie wspólne są nośnikiem pamięci o miejscach i ludziach. Dobra architektura powstająca w dużym mieście, jak i w małej miejscowości jest tak samo ważna dla kształtowania tożsamości i świadomości– mówi Marta Baranowska, architektka, Główna Specjalistka ds. komunikacji i koordynacji wydarzeń w NIAiU.

Spacer po Młynach Rothera w Bydgoszczy
Spacer po Młynach Rothera w Bydgoszczy
Fot. Kuba Rodziewicz
Spacer po Rybniku
Spacer po Rybniku
Fot. Kuba Rodziewicz

Mozaika lokalnych tożsamości: spacery i spotkania

W planach twórców mapy są spacery z projektantami, a także panele dyskusyjne z osobami ze świata kultury i lokalnych społeczności. Architekci wraz z mieszkańcami odwiedzą różnorodne miejsca i obiekty, zlokalizowane m.in. w województwach: łódzkim, mazowieckim, małopolskim, wielkopolskim, śląskim czy zachodnio- pomorskim. Wspólne spotkania to również okazja do rozmowy o roli architektów i architektek w kształtowaniu naszej codzienności.

- Razem przyjrzymy się temu, jak obiekty i przestrzenie współgrają dziś z duchem czasu oraz jak determinują nasz styl życia. Czy czujemy się w nich bezpiecznie? Czy zapraszają nas do tworzenia relacji? Co mówią o nas samych?– dodaje architektka Marta Baranowska.

„Mozaikę lokalnych tożsamości” w wersji cyfrowej będzie można pobrać za darmo.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mapa "Mozaika lokalnych tożsamości" - współczesna architektura nośnikiem pamięci