Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Magia rąbka stojącego

Artykuł sponsorowany

Blacha na rąbek stojący może pochwalić się bogatą tradycją. Technika ta stosowana jest od wielu lat. Nie oznacza to jednak, że mówimy o blasze, która cały czas odziewa te same szaty. Panele na rąbek przechodzą szereg technologicznych przekształceń, na czele z fabrycznie zaginanym rąbkiem. Dziś przyjrzymy się współczesnemu kształtowi opisywanych materiałów.

Panel dachowy na rąbek dach dwuspadowy
Panel dachowy na rąbek dach dwuspadowy
Blachy Pruszyński

Technologiczne udogodnienia sprawiły, że tworzenie paneli na rąbek stojący jest dzisiaj znacznie prostsze. Nie trzeba już zaginać ich ręcznie, ponieważ już podczas produkcji można stworzyć rąbki przy pomocy maszyn. Fundamentem prezentowanych paneli jest jakościowa stal, bez której nie udałoby się stworzyć jakościowych produktów. To właśnie ona, w połączeniu z powłokami dekoracyjno-ochronnymi, pozwoli nam przez długie lata cieszyć się dachem najwyższej próby.

Fundamentalna rola metalu

Nie od dziś wiadomo, że najważniejsze są materiały, z których powstają nowe produkty. To one sterują jakością oraz są odpowiedzialne za trwałość blachy. Firma Blachy Pruszyński tworzy swoje blachy ze stali najwyższej jakości, która dodatkowo zostaje zabezpieczona warstwą cynku. Taka metoda jest przepisem na długie życie oraz nietuzinkowy wygląd. Bardzo ważną cechą stali jest jej grubość, która odpowiednio sparametryzowana, pozwoli nam na uniknięcie problemów związanych z falowaniem blachy.

Blacha na rąbek stojący może pochwalić się trzema rodzajami profilowań wzdłużnych. Zadowoleni będą przede wszystkim miłośnicy fali, ale powodów do narzekań nie będą mieli również fani trapezu. Każde z profilowań (fala, nanofala, mikrotrapez) oferuje inne wrażenia wizualne i każde z nich pozwala na stworzenie wyjątkowego pokrycia dachowego. Zwieńczeniem ich wytrzymałości oraz estetyki są powłoki ochronne, które występują w aż trzech wariantach – poliestrowym, poliuretanowym oraz hybrydowym. Najtrwalsze są powłoki poliuretanowe, na które udzielana jest 50-letnia gwarancja.

Alternatywą dla stali jest aluminium, która również może stanowić budulec blachy. Jej głównymi zaletami jest lekkość oraz odporność na rdzę. Stanowi ona dobre rozwiązanie dla miejsc, które cechuje wysoki poziom wilgotności. Panele z aluminium nie mogą się jednak pochwalić aż tak długim okresem udzielonej gwarancji, ponieważ w tym przypadku wynosi on nie 50, a 40 lat.

Panel NA RĄBEK mikrotrapez
Panel NA RĄBEK mikrotrapez
Blachy Pruszyński

Czy dach z blachy na rąbek stojący jest trwały?

Na trwałość blachy na rąbek wpływa naprawdę dużo czynników, które należy podzielić na dwie kategorie: czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Do tej pierwszej grupy zaliczymy nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, a do drugiej wybrane przez nas powłoki ochronne oraz poprawność montażu. Szacuje się, że średnio pokrycie dachowe wytrzyma 50 lat, ale przykładając się do instalacji dachu oraz stosując najlepsze poliuretanowe powłoki, ten czas ulegnie wydłużeniu. Źródłem długiego życia pokrycia dachowe z paneli na rąbek stojący jest również regularna konserwacja oraz naprawianie wszelkich usterek, nawet tych najmniejszych.

Jakie jeszcze czynniki wpływają na trwałość dachu?

Kluczowa dla trwałości pokrycia dachowego z paneli na rąbek jest wspomniana wcześniej stal. Ponowne podkreślenie jej istotności pozwala na zaznaczenie jej fundamentalnej roli w dzisiejszym dekarstwie.

Istnieje wiele  czynników, na które nie mamy wpływu, a które mogą znacząco oddziaływać na nasz dach. Mowa o pogodzie, specyfice terenu, na którym powstał nasz dom czy obecności zakładów przemysłowych w okolicy.

Znaczenie procesu produkcyjnego

Czy proces produkcyjny znacząco wpływa na trwałość blachy na rąbek stojący? Oczywiście, że tak! Najważniejszy jest właściwy dobór materiału przy produkcji. Tylko najbardziej jakościowa stal pozwoli na stworzenie paneli, które przetrwają długie lata na dachu. Firma Blachy Pruszyński sięga po stal z najlepszych źródeł. Na tym jednak nie koniec, ponieważ firma Blachy Pruszyński dokładnie bada oraz sprawdza surowiec, tak by wyciągnąć z niego pełnię potencjału. Służą jej do tego specjalne centra badawcze, w których przeprowadzany jest szereg operacji. Dodajmy do tego fakt, że blachy od firmy Blachy Pruszyński powstają na najnowocześniejszych liniach produkcyjnych, które są nośnikiem innowacji i jakości. Dokładnie zaplanowany proces produkcyjny, który przebiega w duchu najnowszych rozwiązań stanowi gwarancję powstania najlepszych na rynku blach na rąbek stojący.

Panel na rąbek mikrotrapez
Panel na rąbek mikrotrapez
Blachy Pruszyński

Inspekcja dachu. Jak często powinna się odbywać?

Dachy z blachy na rąbek stojący nie są szczególnie wymagające pod katem kontroli ich stanu. Raz do roku powinniśmy sprawdzić, czy na naszym pokryciu nie pojawiły się usterki. Najlepiej zrobić to na wiosnę, ponieważ podczas jesieni i zimy nasz dach jest najbardziej narażony na wszelkie uszkodzenia. Raz na 5 lat zdecydujmy się dokonać bardziej gruntownego sprawdzenia w postać przeglądu pokrycia.

Jak dokonać konserwacji dachu z blachy na rąbek stojący?

Najważniejszym zabiegiem konserwacyjnym jest mycie całości pokrycia dachowego. Do tego niezbędna będzie nam woda pod ciśnieniem. Pokrycie myjemy od góry do dołu, zaczynając od kalenic. Niestety, czasem natrafimy na zabrudzenia, które nie ulegną wodzie. W takich przypadkach z pomocą przychodzą preparaty dedykowane do czyszczenia dachów oraz szczotka o miękkim włosiu. W przypadku, gdy na powierzchni pokrycia dostrzeżemy ślady rdzy, koniecznie zaopatrzmy się w farbę zaprawkową, przy której pomocy raz na zawsze pozbędziemy się ognisk korozji oraz zabezpieczymy zaatakowane przez nią miejsce.

Czego nie wolno robić podczas czyszczenia dachu? Zabrania się korzystania z detergentów domowych, które mają zupełnie inne przeznaczenie. Nie powinniśmy używać również twardej szczotki, która momentalnie może uszkodzić powierzchnię pokrycia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Magia rąbka stojącego