Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Luksusowe domy od znanych projektantów

mat. prasowe

Z roku na rok rośnie liczba luksusowych rezydencji w naszym kraju. Te nowe budynki nie są już konstruowane wyłącznie w celach mieszkaniowych, ale także jako inwestycje finansowe lub na potrzeby wynajmu. Często są to dzieła znanych pracowni architektonicznych, które mają zapewnić unikalny charakter i długotrwałą atrakcyjność tych nieruchomości.

Luksusowe domy od znanych projektantów: Circle Wood House, Projekt: Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski / Dune, Projekt: Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski / Dom po Drodze, Projekt: KWK Promes, Fot. Jarosław Syrek / Wind House, Projekt:Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski
Luksusowe domy od znanych projektantów: Circle Wood House, Projekt: Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski / Dune, Projekt: Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski / Dom po Drodze, Projekt: KWK Promes, Fot. Jarosław Syrek / Wind House, Projekt:Mobius Architekci, Fot. Paweł Ulatowski
mat. prasowe/kolaż redakcja

Otulone aurą enigmatyczności, ukrywają się przed zwykłymi obserwatorami, wkomponowane w naturalny pejzaż lasów lub obszarów wodnych. Zazwyczaj powstają na obrzeżach dużych miejskich obszarów. Powszechnie postrzegane są jako symbol dostatku; dla ich posiadaczy stanowią twórczy wyraz możliwości i prywatną przestrzeń do życia. Czasem stają się drugoplanowymi postaciami w serialach telewizyjnych, "uczestniczą" w programach reality show lub reklamach. W mediach zazwyczaj opisywane są jako wyjątkowe, luksusowe i imponujące.

Zwykle są to obszerne posiadłości o powierzchni użytkowej sięgającej od kilkuset do nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych. Wykończone w luksusowym standardzie oraz wyposażone w najnowocześniejsze technologie, zawierają baseny, akwaria morskie, przestronne garaże dla kolekcjonerów, ogrody zimowe i sale kinowe. W ich otoczeniu powstają prywatne przystanie dla łodzi oraz lądowiska dla helikopterów. Popularność tego rodzaju nieruchomości rośnie w Polsce z roku na rok.

Moda na personalizację

Mamy tu do czynienia ze stosunkowo nowym zjawiskiem na polskim rynku nieruchomości, o którym jeszcze dziesięć lat temu niewiele się słyszało. Podążając za światowymi trendami, wykształciła się u nas moda na luksusowe, szyte na miarę - niczym suknie Diora - domy dla elit. Najpierw pojawili się duzi, prywatni inwestorzy, gotowi podjąć trud ich realizacji, a w ślad za nimi prestiżowe pracownie architektoniczne, spełniające wysokie oczekiwania klientów i gwarantujące niepowtarzalne projekty.

mówi Dawid Hajok, właściciel Agencji Kreatywnej Lemoniada, która zajmuje się m.in. obsługą marketingową pracowni architektonicznych i deweloperów realizujące domy i wille premium.

Paweł Naduk, architekt i założyciel pracowni architektonicznej 77 Studio, aktywnej na warszawskim rynku od prawie 25 lat i odpowiedzialnej za wiele ekskluzywnych domów, zwraca uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu używanie terminu "luksusowa rezydencja" niemal zawsze wiązało się z konwencjonalnymi budynkami w stylu pałacyku czy dworku.

Teraz majętni inwestorzy doceniają prostotę współczesnych form, chcą przebywać w oryginalnej przestrzeni i otaczać się nowoczesnymi rozwiązaniami, np. całymi szklanymi lub rozsuwanymi automatycznie ścianami. Szczególnie dotyczy to obiektów powstających w najlepszych dzielnicach Warszawy, jak i znanych podwarszawskich miejscowościach m.in. w Konstancinie-Jeziornie. Jeszcze do niedawna, żeby mieć zaprojektowany niesztampowo obiekt, trzeba było go sobie samemu zbudować. Dziś do pracowni zgłaszają się inwestorzy, którzy sami chcą zrealizować coś wyjątkowego w celach komercyjnych. Wiedzą, że na niepowtarzalną architekturę znajdą się nabywcy bądź najemcy, a rozwiązania wyraźnie podnoszące standard i odbiór budynku przy wielomilionowych nakładach, stanowią proporcjonalnie niewielki wydatek.

mówi architekt.

Wciąż piękne z biegiem lat

Ekskluzywne rezydencje klasy premium przeniknęły już do kategorii produktów luksusowych i doskonale radzą sobie w tym segmencie. Zainteresowanie tego rodzaju nieruchomościami dynamicznie rozwija się w naszym kraju. Według przedsiębiorstwa Cenatorium, w 2021 roku obserwowano wzrost o 18 procent w wartości przeprowadzonych transakcji dotyczących nabycia nieruchomości luksusowych i premium w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając poziom 2,6 mld złotych.

Od kilku lat rynek ten rozwija się bardzo dynamicznie. Popyt przewyższa dostępną na rynku podaż, a ich ceny rosną szybciej od wartości nieruchomości w segmencie popularnym.

mówi Małgorzata Wełnowska, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium.

Nieruchomości ekskluzywne to przede wszystkim te rezydencje, które wyróżnia niepowtarzalny styl architektoniczny. Te unikalne dzieła budowlane są odporne nie tylko na zmienne trendy rynkowe, lecz także na upływający czas.

Bardzo dobrą lokatą kapitału jest inwestycja w wyjątkowy projekt architektury o niepowtarzalnym wymiarze. Jeśli obiekt stanie się rodzajem manifestu stylu życia inwestora, hołdem składanym miejscu nosząc zarazem cechy identyfikujące klasę samego architekta, to warto wyjść poza aktualne trendy i zaufać renomowanym pracowniom, których projekty wytrzymają próbę czasu i nigdy się nie zdezaktualizują.

podkreśla Przemek Olczyk, właściciel i główny architekt Mobius Architekci, którego warszawska pracownia znana jest z projektowania najdroższych i najokazalszych rezydencji w Polsce.

Podobnie jak ewoluuje definicja luksusu wraz z upływem czasu, tak również zmienia się sposób, w jaki postrzegane są domy luksusowe. Na pytanie dotyczące współczesnych kryteriów luksusu, Olczyk, który osobiście unika stosowania tego terminu w kontekście swoich projektów, udziela zwięzłej odpowiedzi:

To poczucie swobody i przestrzeń, intymność i możliwość obcowania z ponadczasową architekturą oraz szlachetne materiały, takie jak wysokiej jakości drewno i kamień. Każdy dom, który projektujemy stanowi unikalną opowieść, dlatego w naszym portfolio nie ma dwóch podobnych do siebie realizacji.

mówi architekt.

Architektura na celowniku

Jego najnowsze przedsięwzięcie, ekskluzywny obiekt mieszkalny o nazwie Dune, wzniesiony nad brzegiem rzeki Narwi niedaleko Warszawy, rozciąga się na obszarze aż 1500 metrów kwadratowych. Posiadłość, skrzywiona w elegancki łuk i ukryta w zboczu, oferuje piękny widok na meandry rzeki w dolinie. Posiada dwa baseny, dwa lądowiska dla helikopterów oraz ruchomą platformę, umożliwiającą swobodną komunikację z podnóżem wzgórza. Natomiast rezydencja o nazwie Underpass, osadzona w enigmatycznym otoczeniu indywidualnie zaprojektowanych terenów podmokłych, obecnie w fazie budowy na południu Polski, ma potencjał stać się jednym z najdroższych domów w kraju. Koszty inwestycji, obejmujące również zagospodarowanie terenu, w tym rekultywację stawów, mogą w ostatecznym rozrachunku osiągnąć wielomilionową sumę w złotówkach.

Eksperci z dziedziny nieruchomości zaznaczają, że głównymi nabywcami luksusowych rezydencji są osoby prowadzące działalność biznesową oraz przedsiębiorcy, a także rozpoznawalni sportowcy, osobistości show-biznesu i gwiazdy muzyki. Dużą grupę stanowią również obcokrajowcy, którzy zajmują wysokie stanowiska kierownicze w międzynarodowych firmach działających w Polsce. Nieruchomości są najczęściej nabywane z myślą o własnym użytku lub jako inwestycja kapitałowa, albo też jako obiekt przeznaczony do wynajmu. Działalność polegająca na udostępnianiu ekskluzywnych posiadłości do celów produkcji telewizyjnych i kampanii reklamowych to już odrębny segment rynku, w którym uczestniczą pośrednicy, większe agencje reklamowe oraz firmy eventowe. Jednak zanim obiekt stanie się planem filmowym, musi sprostać pewnym kryteriom, przede wszystkim powinien budzić zainteresowanie, a nawet wywoływać zdziwienie.

Każdy zaprojektowany przez nas dom natychmiast po wybudowaniu, wzbudzał zainteresowanie reżyserów filmowych, producentów seriali i twórców reklam. Wielu inwestorów zdecydowało się komercjalizować nieruchomość, która - dzięki korzystnym kontraktom - w krótkim czasie spłaca się sama. Ale to nie w budżecie tkwi fenomen architektury, determinujący jej popularność, a w ciekawym i oryginalnym pomyśle na przestrzeń. Dom nie musi być drogi i pełen szlachetnych materiałów, by wzbudził zainteresowanie i stał się cenną rynkowo nieruchomością – zaznacza architekt, którego pracowania jako pierwsza w kraju zaczęła na światową skalę szyć domy na miarę najbardziej wymagających inwestorów.

opowiada Robert Konieczny, właściciel pracowni KWK Promes, autor projektów wielokrotnie nagrodzonych w światowych plebiscytach architektonicznych m.in. Domu Atrialnego, Domu Bezpiecznego czy Domu Po Drodze.

Przeminęło z... Windem

Wille pracowni Mobius Architekci powstają na przestronnych działkach i otwartych planach, co ułatwia komfortową produkcję filmową. Dom Wind, zlokalizowany w podwarszawskim Izabelinie, stał się planem filmowym dla kilku już seriali, produkowanych przez platformę Netflix. Inny - znany już w świecie jako Circle Wood House - był w 2021 r. miejscem premierowej odsłony nowego modelu bezemisyjnego modelu Mercedsa EQS. Firmy motoryzacyjne szukają korelacji pomiędzy produktem i miejscem, dlatego schowany w lesie okrągły budynek był idealną scenografią.

Najgłośniejszą realizacją pracowni 77 Studio architektury, która trafiła na ekrany telewizorów w całym kraju, była zlokalizowana w Gołkowie pod Warszawą willa potocznie nazywana Domem Wielkiego Brata. Określenie to pojawiło się w mediach w trakcie kręcenia w jego przestrzeniach kultowego reality show „Big Brother”. W domu o powierzchni 1 000 m kw. nagrywano też m.in. „Top Model” oraz seriale „1983” i „Pułapka”.

Zainteresowanie wzbudziła niepowtarzalna forma budynku skomponowana z krajobrazem, która przywołuje na myśl płaza wynurzającego się z wysokich traw. Jednak różne cechy decydowały o wyborze domu już do konkretnych nagrań. Raz była to oryginalna i efektowana przestrzeń, innym razem infrastruktura z zewnętrznymi basenami, a jeszcze innym lokalizacja nad rozległym stawem z zachowanym starodrzewiem.

mówi Paweł Naduk. Jego pracownia zaprojektowała też inny, znany z telewizyjnych programów „Dom 3 Ogrody” pod Warszawą, czy nagrodzony w tegorocznym konkursie European Property Awards „Dom 35.35. na Skarpie”, który stanął na malowniczym brzegu Wisły na Mazowszu. Międzynarodowe jury urzekło wkomponowanie bryły budynku w naturalne ukształtowanie skarpy i nawiązanie dialogu z rzeką.

Architekt podkreśla natomiast, że wśród jego klientów zdecydowaną większość stanowią osoby, które mają bardzo osobisty związek ze swoimi domami i zwykle niechętnie udostępniają prywatną przestrzeń innym użytkownikom, nawet gdy oferty wynajmu są bardzo atrakcyjne.

Ich właściciele są aktywni na innych polach, zajmują prestiżowe stanowiska lub prowadzą ważne inwestycje swoich firm. Tam budują swój publiczny wizerunek czy markę przedsiębiorstwa. Domowe zacisze pozostawiają już tylko sobie i najbliższym.

dodaje Paweł Naduk.

Zapewne dlatego domy z pierwszych stron gazet rzadko mają podawaną konkretną lokalizację.

    Więcej o:

Skomentuj:

Luksusowe domy od znanych projektantów