Loftowe wnętrze w Krakowie
To niezwykłe mieszkanie o powierzchni 55 m kw. mieści się w starym lofcie na krakowskiej dzielnicy Krowodrza. Zawiera wszystko, czego zwykle spodziewamy się po wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym: wysokie sufity, sypialnię na stalowej antresoli, otwartą przestrzeń oraz detale w stylu retro. W tej przestrzeni znalazły się też wyjątkowe grzejniki marki VASCO, które dodatkowo podkreślają charakter aranżacji. Koncepcja architektki Magdaleny Załogi z pracowni Lokal Studio spotkała się z entuzjastycznym odbiorem, została też doceniona w konkursie VASCO Integracja.
W przygotowaniu projektu aranżacji wnętrz tego mieszkania architektka zainspirowała się historią budynku oraz jego lokalizacją. Cztery metry wysokości dodatkowo utwierdziły ją w przekonaniu, że właściwym kierunkiem będzie styl industrialny. Wyzwaniem było opracowanie przestrzeni z wydzielonymi strefami do życia, nauki i wypoczynku, z których będzie korzystał młody, energiczny student.
Podział przestrzeni na strefy
We wnętrzach tego typu najczęściej jedynym całkowicie wydzielonym - czyli zwykle zamkniętym - pomieszczeniem jest łazienka. Nie inaczej jest w tym mieszkaniu - korzystanie z niej zapewnią pełną intymność, która może nie być niezbędna, jeśli zamieszkuje się lokum w pojedynkę, ale w przypadku wizyty znajomych staje się koniecznością. Pozostała, otwarta przestrzeń została przeznaczona na salon, czyli miejsce do wypoczynku dziennego i przyjmowania gości, a także aneks kuchenny - obydwie funkcje oddziela wyspa z miejscami do siedzenia, która w razie potrzeby może stać się centralnym punktem imprezy.
Sypialnia została ulokowana na antresoli, na którą prowadzą metalowe schody z poręczą zapewniającą komfort i bezpieczeństwo. Aby niepotrzebnie nie zamykać przestrzeni, łóżka nie schowano za ścianą - lekko zasłania je ażurowa konstrukcja z metalu w kolorze czarnym, które po uzupełnieniu drewnianymi skrzynkami może spełniać funkcję regału. Strefa prywatna na wyższym poziomie nie musi być zamknięta - już same schody stanowią skuteczną barierę przed wejściem niepożądanych osób. We wnęce naprzeciwko łóżka udało się zorganizować miejsce do pracy - biurko z krzesłem wpasowały się w tę przestrzeń idealnie.
Dekoracje i dodatki w stylu retro
Industrialne aranżacje nierozerwalnie łączą się z wykorzystaniem cegieł i betonu. W omawianym wnętrzu niezwykle efektownie prezentuje się betonowy sufit, który swoją surowością równoważy subtelną biel ścian i stanowi ciekawą przeciwwagę dla pastelowej lodówki w kuchni. Widoczne elementy konstrukcyjne sprawiają, że sufit wydaje się ciężki - ale nie przytłaczający. Przy wysokości 4 metrów można sobie spokojnie pozwolić na taki efekt, bez obawy, że zdominuje on aranżację. Zastosowana kolorystyka jest dosyć oszczędna: szarości, czerń, biel oraz naturalne drewno.
Na niewielkiej przestrzeni - nawet takiej, w której mamy do czynienia z wysokim sufitem, najlepiej zrezygnować z dużej liczby dodatków i bibelotów, aby niepotrzebnie nie zaburzyć aranżacji i nie stworzyć efektu przytłoczenia. Tą zasadą kierowała się architektka Magdalena Załoga, ograniczając do minimum wszelkie drobiazgi. Dekoracyjną role przejęły inne elementy wyposażenia - jak choćby widoczne części instalacji elektrycznej czy stylizowane oprawy oświetleniowe. Niekwestionowaną ozdobą aranżacji w stylu industrialnym są też żeberkowe grzejniki marki Vasco. Wykonane ze stali pokrytej bezbarwnym lakierem pięknie dopełniają charakteru mieszkania. Forma i proporcje stylizowanego na retro modelu Vintage 50 doskonale współgrają z czarną konstrukcją regałów i antresoli, a także z innymi elementami wykończeniowymi.
Biel, czerń i metal - kompozycja idealna
Grzejnik Vintage 50 odnajdziemy też w łazience, konsekwentnie utrzymanej w surowej stylistyce. Białe kafelki, motyw szachownicy na podłodze oraz wyraziste, czarne dodatki w postaci szafki pod umywalkę, armatury i grzejnika tworzą spójną koncepcję, harmonizującą z industrialnym stylem mieszkania.
Projekt Magdaleny Załogi zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "Realizacja" 11. edycji konkursu VASCO Integracja. Celem konkursu jest wybór i promocja najlepszych projektów wnętrz, w których zostały zastosowane grzejniki dekoracyjne VASCO. Choć od realizacji krakowskiego loftu minęło kilka lat, surowa industrialna estetyka wzbogacona elementami retro nie straciła nic ze swojej siły – wciąż pozostaje aktualna i pełna wyrazu.
- Więcej o:
Kącik na długie wieczory
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień