Łódź: Elewacja secesyjnej elektrowni Scheiblera już po renowacji [WIEŚCI Z BUDOWY]
Niedawno zakończono trwające od 2019 roku prace przy renowacji fasady zabytkowej, secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Zabytek stanowi centralny punkt i serce Fuzji – rewitalizowanego przez Echo Investment kompleksu po dawnych łódzkich zakładach fabrycznych.
Budynek Elektrowni Towarzystwa Wyrobów Bawełnianych K.W.Scheiblera powstał w 1910 roku według projektu łotewskiego inżyniera Alfreda Frischa. Konstrukcja gmachu jest żelbetowa – to jeden z pierwszych budynków w Łodzi wybudowanych w taki sposób.
Pierwsze prace przy elewacji zabytku rozpoczęły się w 2019 roku. Ze względu na skalę zniszczeń, jakim uległ obiekt na przestrzeni lat, jego fasada wymagała podjęcia kompleksowych działań konserwatorskich.
Elektrownia Scheiblera - prace
Oryginalne cegły, które w większości udało się zachować, zostały odrestaurowane, natomiast ubytki na elewacji uzupełnione zostały cegłą konserwatorską klinkierową. Z odnowioną elewacją zabytku pięknie korespondują olbrzymie witraże wstawione w oryginalne ramy okien. Nowe wyszklenia nawiązują do pierwowzoru i obejmują elementy bezbarwne oraz kolorowe: zielone, niebieskie oraz słomkowo – miodowe. Nad całością kompleksu góruje odrestaurowany 80 – metrowy komin. Projekt konserwatorski zabytkowej elewacji elektrowni wykonała firma RESTAURO Pracownia Konserwacji Architektury, Malarstwa i Rzeźby. Za prace wykonawcze przy renowacji ścian elektrowni odpowiada konsorcjum firm MODANTA oraz MAFORMA Miron Keller.
Zobacz także: Michał Duda stworzył elektrownię Scheiblera z klocków Lego. Projekt walczy w konkursie LEGO IDEAS>>
Gdy rozpoczęliśmy prace na Fuzji, zakres zniszczeń elektrowni był ogromny. Musieliśmy natychmiast zabezpieczyć budynek przed dalszą dewastacją i rozpocząć niezbędne naprawy. Bardzo chcieliśmy odtworzyć pierwotny wygląd elektrowni i zachować jak najwięcej elementów historycznych. Wszędzie tam, gdzie było to możliwe wyczyściliśmy oryginalne cegły. Przy renowacji fasady niezwykle pomocne okazały się archiwalne zdjęcia, dzięki którym udało nam się zachować walory artystyczne budynku, witraże oraz ozdobne detale na kominie. Aktualnie pracujemy nad koncepcją zagospodarowania wnętrza. Elektrownia jest wyjątkowym miejscem i zasługuje na wyjątkowe wykorzystanie jej potencjału. W tej chwili rozważamy różne warianty aranżacji tej historycznej przestrzeni. Na pewno chcemy by elektrownia była miejscem pełnym życia. By cieszyła oko i służyła ludziom, którzy będą spędzać tu swój wolny czas
Elektrowni Scheiblera - serce Fuzji
Elektrownia będzie sercem Fuzji - miastotwórczego projektu realizowanego przez Echo Investmend na terenie fabryki Karola Scheiblera. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada Medusa Group oraz pracownia MOFO Architekci.
Obecnie przy elektrowni prowadzone są prace związane z budową i aranżacją nowego miejskiego placu - jednej z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji. Usytuowany w pobliżu elektrowni nowy miejski dziedziniec stworzy przestrzeń spotkań i aktywności społecznych. Plac wraz z elektrownią będzie można zobaczyć osobiście już w drugiej połowie tego roku.
Łącznie na 8 ha zlokalizowanych będzie 20 budynków, z czego 14 stanowić będą obiekty historyczne. Na terenie Fuzji są budowane także nowe obiekty, które uzupełnią istniejącą zabudowę. Docelowo cały projekt będzie składał się z budynków mieszkalnych, biur, powierzchni dla usług, sklepów i restauracji w historycznych budynkach, a także doskonale zaprojektowanej przestrzeni publicznej o powierzchni ok. 4 ha, na której znajdą się place, tereny zielone i infrastruktura miejska.
- Więcej o:
New Iron - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi projektu REFORM Architekt. Budowa ruszy już wkrótce
Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu
Łódź: Ruszyły prace budowlane na terenie pofabrycznego kompleksu WI-MA
Dom pod Łodzią - mariaż tradycyjnej i nowoczesnej architektury
Łódź: Kapelusz Anatola do remontu. Powstanie tu nowa miejska przychodnia
Mieszkańcy zdecydowali. Pomnik jednorożca w Łodzi zostaje na swoim miejscu
MIPM Awards 2020 dla Monopolis w Łodzi. To najlepszy projekt "mixed-use" na świecie
Nowoczesny dom pod Łodzią dla dojrzałych inwestorów - RE: JOSHUA TREE HOUSE