Lodowato - projekt pracowni Paradox
Niewielka narożna działka w otoczeniu istniejącej zabudowy mieszkaniowej stanowiła dla nas nie lada wyzwanie. W kontekście prowadzonej działalności, jej ogromną zaletą jest dobra ekspozycja na otoczenie, oraz bliskie sąsiedztwo bardzo popularnego ośrodka wypoczynkowego, jaki znajduje się przy jeziorze Paprocany w Tychach.

Architekci uznali, że kontekst otoczenia oraz ekspozycja są najważniejszymi zagadnieniami, które muszą umiejętnie ze sobą połączyć, aby możliwie maksymalnie wykorzystać zastane miejsce. Rozejrzeli się po okolicznej zabudowie domów jednorodzinnych o zróżnicowanych kształtach ich brył oraz dachów, a także różnych tonacjach elewacji. Stworzyli koncepcję, w której całą funkcję sprzedaży, produkcji, a także biurową zlokalizowali w dwóch bryłach nawiązujących swym kształtem do okolicznych zabudowań.
Dodatkowym rozwiązaniem, które wyróżniło ten projekt, jest prosty, wykończony cięto-ciągnioną czarną siatką cokół, na którym ustawili dwa „domki”. Rozdzielenie bryły budynku ma swoje odzwierciedlenie w podziale na poszczególne funkcje. W kontraście do nietypowego, zróżnicowanego kształtu całości i jego pozornego skomplikowania, architekci postawili na jednolite, ale wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Postąpili konsekwentnie i każdą bryłę okryli w całości, dbając o zminimalizowanie detalu i ukrywając wszelkie drugorzędne elementy, a nawet niektóre okna. Dobrane materiały i faktury elewacji oraz dachów, a przede wszystkim kolorystyka, są nawiązaniem do zastanej przestrzeni, a także do kolorów firmowych kawiarni.
Otworzyli budynek w narożniku u zbiegu dwóch ulic, w stronę, z której przyjezdni będą mieli najlepszy wgląd do nowo powstałej usługi. Jednolitą, charakterystyczną elewację z czarnej siatki cięto-ciągnionej rozcięli w samym narożniku, tworząc panoramiczne otwarcie, jednoznaczne miejsce wejścia do lokalu. Pozostałe miejsca szczelnie okryli siatką, zza której tylko delikatnie majaczą obrysy elementów i urządzeń towarzyszących, a całą uwagę klienta skupili w jednym miejscu – strefie wejścia.
Projektując najbliższe otoczenie, zależało im na pozostawieniu go, jako przede wszystkim otwartej, ale także swobodnie zakomponowanej przestrzeni, która dynamicznie zmienia się z rytmem funkcjonowania kawiarni w ciągu dnia, a także całego roku. Zależało im również, aby kompozycja okrągłych wycięć w posadzce różnicowała przestrzeń, jednocześnie nie stanowiąc barier, z uwagi na jej niewielkie rozmiary.
Projekt Lodowato jest odpowiedzią na bezkompromisowe połączenie wielu pozornie niemożliwych do zespolenia zagadnień w projektowaniu: pomysłu, wymagań inwestora, funkcjonalnością a także kompozycji z przestrzenią.
- Nazwa projektu: Lodowato
- Realizacja: 2022 r.
- Powierzchnia budynku: 255 m kw.
- Lokalizacja budynku: ul. Nad Jeziorem 75, Tychy
- Funkcja: Obiekt użyteczności publicznej/kawiarnia
- Nazwa pracowni: Paradox
- Strona www pracowni: www.paradox-pa.com
- Autorzy projektu budynku: arch. Szymon Borczyk, arch. Dawid Marszolik
- Współpraca: arch. Sergiusz Waluda-Rozmus, arch. Marta Kempska, arch. Adrianna Białończyk
- Autorzy projektu wnętrz: musk kolektyw
- Projekt konstrukcji: Studio RF 14 Krzysztof Fiedor
- Projekt instalacji sanitarnych: Sanprojekt Sp. z o.o.
- Projekt instalacji elektrycznych: Eneregopro Mariusz Strojny
- Fotograf: Tomasz Zakrzewski (www.archifolio.pl, tz@archifolio.pl)












- Więcej o:
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?