Little Island w Nowym Jorku - park na rzece Hudson. Czy eksperyment się udał?
Little Island to wyjątkowy park publiczny zlokalizowany na rzece Hudson w Nowym Jorku. Park zaprojektowany przez Heatherwick Studio, brytyjską firmę architektoniczną prowadzoną przez Thomasa Heatherwicka, we współpracy z amerykańską firmą krajobrazową MNLA, otwarto w maju 2021 roku. Jego oryginalna konstrukcja robi spore wrażenie. Jak po trzech latach oceniana jest ta realizacja?
Little Island to otwarty w 2021 roku park kieszonkowy na rzece Hudson w Nowym Jorku. Ambitne przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez prywatnych inwestorów, głównie miliardera Barry'ego Dillera oraz jego żonę, projektantkę mody Diane von Fürstenberg. Projekt parku powstał w brytyjskiej pracowni Heatherwick Studio, założonej przez Thomasa Heatherwicka, we współpracy z amerykańską firmą MNLA.
Little Island: miejsce z historią
Park Little Island (pełna nazwa brzmi Little Island at Pier 55), powstał w miejscu starego portu, w którym na przełomie XIX i XX wieku znajdował się ruchliwy terminal pasażerski. W latach 1910–1935 Molo 54 (ang. Pier 54) obsługiwało brytyjską linię Cunard-White Star. Stąd odpływały transatlantyckie liniowce oceaniczne. To właśnie tutaj w 1912 roku przybił liniowiec ratunkowy RMS Carpathia z ocalonymi z katastrofy "Titanica". Budując Little Island zachowano wystające z wody fragmenty starego molo.
Park o powierzchni 2,4 akra, wznosi się na 132 „tulipanowych” pylonach. Filary są rożnej wysokości, dzięki czemu wyspa ma charakterystyczną "falującą" powierzchnię i zdaje się unosić na wodzie. Little Island został zaprojektowana z myślą o zrównoważonym rozwoju. Obejmuje to wykorzystanie lokalnych materiałów, zrównoważone praktyki ogrodnicze oraz systemy zarządzania wodą deszczową. Park jest także domem dla licznych gatunków dzikich zwierząt, w tym ptaków i owadów, co przyczynia się do zachowania bioróżnorodności w miejskim środowisku.
Park Little Island podzielony jest na kilka stref:
- Łąki i ogrody: są tu różnorodne tereny zielone, w tym trawniki, ogrody kwiatowe oraz tereny leśne. Na wyspie znajduje się ponad 350 gatunków kwiatów, drzew i krzewów.
- Amfiteatr: znajduje się w południowej części parku i oferuje widok na rzekę Hudson. Amfiteatr ma 687 miejsc i jest wykorzystywany do występów muzycznych, teatralnych oraz innych wydarzeń kulturalnych.
- Strefy rekreacyjne: Park oferuje wiele miejsc do odpoczynku, piknikowania oraz podziwiania panoramy miasta.
Zobacz także: High Line - park na trasie dawnej linii kolejowej w Nowym Jorku [IKONY ARCHITEKTURY]>>
Little Island: jak odbierają to miejsce mieszkańcy i turyści?
Niedawno park Little Island obchodził trzecie urodziny. Pracownia Heatherwick Studio przygotowała raport, obrazujący wpływ Little Island na turystów i mieszkańców Nowego Jorku. Okazało się, że:
Little Island odwiedza co roku ponad 1,5 miliona osób, z czego 70% pochodził spoza Nowego Jorku, a 30% to mieszkańcy miasta. Odwiedzający opisują park jako piękne miejsce do relaksu i spotkań towarzyskich.
Park świetnie wpisał się w kulturalną mapę miasta. W 2022 roku w parku odbyło się tu ponad 200 bezpłatnych spektakli i warsztatów artystycznych oraz ponad 30 biletowanych występów. W 2023 roku zorganizowano tu 44 wystawy artystów działających na terenie miasta i zaprezentowano 69 spektakli.
"Badania wpływu społecznego mają znaczenie. To szansa na wysłuchanie ludzi. Zapytaliśmy o doświadczenia nowojorczyków, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób ten park nad rzeką służy miastu. Teraz planujemy podzielić się tymi dobrymi praktykami na całym świecie" - powiedział Mat Cash, partner i lider grupy w Heatherwick Studio.
Architekci z Heatherwick Studio mają nadzieję, że tego typu badanie będzie dobrym początkiem debaty na temat znaczenia zielonych przestrzeni publicznych w XXI wieku. Szacuje się, że do 2050 roku 68% światowej populacji będzie mieszkać w miastach, a w miarę ich rozwoju zapotrzebowanie na zieloną, przyjazną przestrzeń staje się coraz bardziej palące.
- Więcej o:
Vessel: wertykalna trasa spacerowa w Nowym Jorku otwarta
Azabudai Hills - nowa dzielnica Tokio od Heatherwick Studio jest już otwarta
Miejska laguna - publiczny plac z basenami zamiast centrum handlowego. Tainan Spring od MVRDV
Wieżowiec MetLife w Nowym Jorku. Gdy powstawał budził ogromne kontrowersje [IKONY ARCHITEKTURY]
Hoshino Resorts Tomamu: surrealistyczne, rozpikselowane wieże w Japonii
Marcin Sadowski o ambasadzie RP w Berlinie: wrażliwa twarz dyplomacji
Centralna Kolej Transandyjska. Jedno z najważniejszych osiągnięć światowej inżynierii jest dziełem Polaka
Nowa siedziba ambasady RP w Berlinie projektu JEMS Architekci