Light House - projekt pracowni 3DPROJEKT ARCHITEKTURA
Koncept domu Light House to kolejny kompleksowy projekt pracowni 3DPROJEKT ARCHITEKTURA, w którym wnętrze koresponduje z otoczeniem, tworząc integralną całość.

Koncept Light House, autorski projekt indywidualny o powierzchni 120 m kw., stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie inwestorów na kompaktowe domy jednorodzinne, ściśle dopasowane do potrzeb przyszłych użytkowników. Rosnący popyt na działki budowlane i wzrost cen posesji sprawiają, że osiedla domów jednorodzinnych stają się coraz ciaśniejsze lub też rozlewają się na tereny do tej pory słabo zurbanizowane, o stosunkowo niskich współczynnikach zabudowy w stosunku do powierzchni działek. Również niepewna sytuacja na rynku materiałów budowlanych sprawia, że o przestrzeni myśli się oszczędniej. Jak mówi Izabela Markowska, autorka projektu z 3DPROJEKT ARCHITEKTURA - Light House to przykład konceptu kompaktowego domu jednorodzinnego w duchu smart.
Rzut domu zaplanowano w kształcie kwadratu, co pozwoliło na uzyskanie optymalnych proporcji pomiędzy powierzchnią zabudowy i użytkową. Układ przestrzenny pomieszczeń został starannie przemyślany - tak, aby zoptymalizować powiązania funkcjonalne i mądrze wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni.
Podejście smart do projektowania charakteryzuje się metodycznym myśleniem o funkcjonalności, estetyce, wyposażeniu technicznym budynku i ergonomii. Wymaga jednoczesnej pracy nad wnętrzem i toczeniem budynku, które muszą działać jak części jednego organizmu, jak integralna całość.

Kameralny klimat i otwarcie na ogród
O wyjątkowości projektu Light House ma stanowić przede wszystkim elegancka prostota, połączona z kameralnością. Składają się na nie surowy, szary beton i czarne drewno, obecne zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Takie przenikanie materiałów było jednym z kluczowych założeń projektu, ale nie jedynym.
Chcieliśmy otworzyć dom na ogród i dlatego zastosowaliśmy przestronne, przesuwne przeszklenia, wykonane w technologii tzw. „traconego skrzydła”. W praktyce oznacza to, że ruchome skrzydło okna wsuwa się w ścianę po otwarciu, dzięki czemu staje się niewidoczne - i znika przegroda pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku, a taras staje się przedłużeniem salonu. Od początku mieliśmy jasny pomysł na skontrastowanie transparentnej, otwartej części ogrodowej z zamkniętą, mniej przeszkloną formą elewacji frontowej, która niejako strzeże intymności mieszkańców, dając poczucie bezpiecznego schronienia.


Układ pomieszczeń opiera się na klasycznym tryptyku, na który składają się salon, jadalnia oraz kuchnia. Oddzielenie kuchni od jadalni uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu prefabrykatów betonowych. Wprowadziliśmy też intrygującą formę przestrzenną, przez co wnętrze zyskuje jeszcze wyraźniejszy industrialny pazur. Szczególną uwagę projektową poświęciliśmy kuchni, bo oprócz wysokiej wartości estetycznej ta przestrzeń musi charakteryzować się praktycznością, a samo korzystanie z niej powinno być źródłem przyjemności i satysfakcji.
Architekci sięgnęli po pragmatyczne rozwiązania, gwarantujące trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. W tym przypadku wykorzystano płyty meblowe z technologią anti-fingerprint, która eliminuje powstawanie odcisków palców na ciemnych frontach.

Harmonijna gra materiałów i faktur
Zastosowanie czarnej, palonej deski elewacyjnej, przenikającej z zewnątrz do środka budynku, skłoniło projektantów do pogłębienia poszukiwań intrygujących materiałów, mogących zbudować nastrój miejsca. Oprócz betonu, obecnego zarówno we wnętrzu, jak i na elewacji, architekci sięgnęli po cały arsenał naturalnych materiałów.

Harmonijna gra nieoczywistych powierzchni i faktur to kolejna cecha wyróżniająca nasz projekt. Jodełka francuska zastosowana na podłodze intrygująco komponuje się z fornirem użytym na meblach kuchennych, którego usłojenie przewidziano w ułożeniu na skos. Zależy nam, aby nasze realizacje epatowały nastrojem spokoju i ukojenia. Dlatego często sięgamy po barwy inspirowane naturą, a surowość naturalnych materiałów zmiękczamy mięsistymi, welurowymi tkaninami.


Polscy producenci
Z uwagi na fakt, że realizacja powstawała w trakcie lockdown'u, większość wykorzystanych do aranżacji produktów pochodzi od polskich producentów. Nie inaczej jest w przypadku sztuki, która wieńczy realizację - grafiki, wykonane przez Joannę Małecką, dają wnętrzom jeszcze więcej industrialnego uroku.






- Więcej o:
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną