Li Edelkoort: koronawirus spowoduje kwarantannę konsumpcji. Nowy początek dla nas i środowiska
Jaki wpływ będzie miała epidemia koronowirusa na branżę projektową? Czy z "globalnej kwarantanny" możemy wynieść coś dobrego? Li Edelkoort, holenderska badaczka trendów rozmawiała o tym z dziennikarzem serwisu Dezeen.
Lidewij Edelkoort zajmuje się przewidywaniem trendów. Doradza wielu markom na całym świecie tj. Coca-Cola, Disney, Nissan, L’Oréal czy Whirlpool. W latach 1998–2008 była dyrektorem Design Academy Eindhoven - najlepszej uczelni projektowej w Holandii. Wykłada również w School of Form Uniwersytetu SWPS. W 2003 r została uznana przez magazyn Time za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w modzie, a magazyn Icon umieścił jej nazwisko na liście 40 najbardziej wpływowych osobowości w świecie designu.
W wywiadzie, opublikowanym niedawno w portalu Dezeen zaznacza, że epidemia koronowirusa doprowadzi do globalnej recesji na niespotykaną skalę. Ostatecznie jednak pozwoli ona ludziom przewartościować wartości. Pokazy mody, wprowadzanie nowego modelu samochodu, reklamy egzotycznych wakacji na rajskiej wyspie dziś wyglądają dziwnie i nie na miejscu.
Jak zaznacza w rozmowie z Dezeen, epidemia zmusi nas do zwolnienia tempa, nauczy samowystarczalności i uważności. "Masowo wchodzimy do kwarantanny konsumpcji, gdzie nauczymy się jak cieszyć się z prostej sukienki. Wpływ wirusa będzie miał charakter kulturowy i będzie miał kluczowe znaczenie dla budowania alternatywnego i całkowicie odmiennego świata" mówi Edelekoort.
Już teraz widoczny jest wpływ, jaki kwarantanna związana z koronowirusem w Chinach wywarła na środowisko. Mapy wykorzystujące dane zebrane przez satelity NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazały znaczny spadek zawartości dwutlenku azotu w powietrzu. Wystarczyły 2 miesiące, by powietrze znów było czyste.
Edelekoort prognozuje rozwój rzemiosła i działań lokalnych, zapewniających ekonomię skali przy znacznie mniejszym wpływie na środowisko.
Cały wywiad z Le Edelkoord opublikowany w serwisie Dezeen przeczytacie tu>>
- Więcej o:
Współczesny nomada. Wywiad z Li Edelkoort
Vittorio Gregotti nie żyje. Włoski architekt, autor m.in. Stadionu Olimpijskiego w Barcelonie zmarł z powodu koronawirusa
Li Edelkoort
Biodegradowalny materiał z sosnowych igieł - alternatywa dla plastiku
The Coral - domowa hodowla alg. Dla zdrowia i czystego powietrza
Pixel Garden czyli ogrody wertykalne
Wieżowiec z modułów-kontenerów, idea wertykalnego miasta na nowo
Farmy w wieżowcu, czyli sposób na miejskie ogrodnictwo