Lewitujące domy w Lesznowoli. Trzy domy w jednej bryle
Na obrzeżach Warszawy, w Lesznowoli położonej w otoczeniu sosnowych borów, powstała rezydencja w formie przypominająca zawieszone pomiędzy drzewami lewitujące domy. To wspólne przedsięwzięcie biura architektonicznego Exterio oraz pracowni architektury wnętrz Hola Design, należących do Grupy Hola.
Luksusowa willa wpisuje się w leśne otoczenie i jednocześnie zachowuje kameralną skalę zabudowy. Jej architektura nawiązuje do hasła modernistów „form follows function” (forma podąża za funkcją).
Lewitujące domy: trzy w jednym
Architekci zaproponowali stworzenie dla każdego domownika osobnego „domku”, będącego ich prywatnym azylem, połączonych strefą wspólną. Rezydencja się z trzech archetypowych brył w formie nowoczesnych stodół, z dachami dwuspadowymi i przeszklonymi ścianami szczytowymi. Podkreśleniem odrębności każdego domku jest uniesienie ich na poziom pierwszej kondygnacji i nadwieszenia nad parterem w formie wykuszy. W ten sposób uzyskano efekt ich zawieszenia w leśnej przestrzeni. Domki są posadowione przeszklonej bazie, tworzącej wspólną przestrzeń życiową rodziny. Tutaj znajduje się hol wejściowy, dwukondygnacyjny salon, jadalnia, kuchnia, gabinet do pracy oraz strefa rekreacyjna z sauną i basenem.
Lewitujące domy: surowe materiały
Podział funkcjonalny domu podkreślono użytymi materiałami, inspirując się architekturą przemysłową z przełomu wieków. Parter, został wykończony pełną, ręcznie formowaną, czerwoną cegłą układaną w dekoracyjny motyw. Piętro oraz dachy wyłożono łuską z patynowanych na czarno płytek z blachy cynkowo-tytanowej. Na elewacjach szczytowych i podsufitkach użyto blachy cortenowej, co jeszcze bardziej podkreśla lewitującą formę domków. Surowe materiały, takie jak beton i corten, znalazły zastosowanie również w ogrodzeniu, które oddziela teren domu od ulicy. Od tej strony dom zorientowany jest krótszym bokiem, co daje mieszkańcom większe poczucie komfortu.
Lewitujące domy: eleganckie wnętrza
Wystrój wnętrz łączy nowoczesności z lekką formą loftową i nutą glamour. W pomieszczeniach pojawia się postarzana cegła, czarna stal i elementy w barwie cortenu. Całość została ocieplona naturalnym dębowym drewnem, które w postaci jodły francuskiej szczotkowanej znajduje się na podłogach i na gładkich okładzinach ścian. Szarości, odcienie drewna i brązu, splatają się z surowością betonu i zdecydowanymi czarnymi liniami. Wyrazistości dodają elementy dekoracyjne w kolorach żółtym, złotym i niebieskim.
W kuchni wykorzystano spieki kwarcowe, a w łazienkach kwarcyt i marmury. Charakteru kuchni nadaje kominek z młotkowanego granitu, a łazienkom personalizują mozaiki. W przestrzeniach dla dzieci architekci na antresolach wydzielili strefy zabaw. W sypialni gospodarzy uwagę przykuwa pikowane wezgłowie w stylu Chesterfield, z naturalnej skóry zamszowej, wykonane według indywidualnego projektu Hola Design. Przestrzenie willi zdobią elementy designu włoskich i niemieckich marek oraz dzieła młodych polskich i hiszpańskich artystów.
Rezydencja o imponującej powierzchni użytkowej 941 m kw. posiada najnowsze rozwiązania technologiczne. Codzienne funkcjonowanie mieszkańcom ułatwia obłożona czarną stalą winda. Pomieszczenia techniczne i garaż usytuowano w podziemnej kondygnacji pod całym budynkiem.
Skomentuj:
Lewitujące domy w Lesznowoli. Trzy domy w jednej bryle