Less Waste Office w Gdyni to jedyne takie biuro w Polsce. 80% elementów aranżacji to materiały odzyskane, z drugiego obiegu i ekologiczne
Wyzwaniem, przed którym stanęli projektanci z Workplace, było zaprojektowanie biura o jak najmniejszym śladzie środowiskowym. Tak powstało Less Waste Office w Gdyni - biuro skandynawskiego banku Nordea. To pierwsze w Polsce "biuro z recyklingu"
O tym jak ważne jest świadome, odpowiedzialne projektowanie nie musimy nikogo przekonywać. Już na etapie tworzenia koncepcji budynku czy wnętrza, powinniśmy zastanowić się nad przyszłością użytych elementów i materiałów. Co się z nimi stanie? Czy będzie można je poddać recyklingowi? Czy ich utylizacja nie zagrozi środowisku?
Biura, w skali branży architektonicznej, są często jak jednorazowa reklamówka. To wizytówki firm, których "cykl życia" to średnio 5-10 lat. Po tym czasie, większość wyposażenia biura kończy jako odpady. Jak podaje Environmental Protection Agency, w Stanach Zjednoczonych aż do 8,5 miliona ton aktywów biurowych trafia rocznie na wysypiska śmieci.
Z tym problemem postanowili zmierzyć się projektanci z Workplace. Stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania biura o jak najmniejszym śladzie środowiskowym. Udało się - powstało Less Waste Office - pierwsza w Polsce i prawdopodobnie w Europie realizacja na taką skalę. Ponad 1100 m2 przestrzeni pracy skandynawskiego banku Nordea zaprojektowane jest w oparciu o zasady modelu cyrkularnego – redukcję odpadów, ponowne wykorzystanie niezużytych elementów aranżacji z innych projektów oraz selekcję materiałów generujących jak najmniejszy ślad środowiskowy – zdolnych do recyklingu i ponownego wykorzystania. Około 80% projektu to rozwiązania odzyskane, z drugiego obiegu i proekologiczne.
Tworząc Less Waste Office zależało nam na dzieleniu się dobrymi praktykami i edukacji pracowników, przyszłych klientów i całej branży projektowej. Nie chcemy prześcigać się w ilościowych parametrach ekologicznych rozwiązań i materiałów certyfikowanych. Chcemy pobudzić do działania w temacie zrównoważonego projektowania, które jest przyszłością architektury, designu i tym samym - biznesu. Dla nas, projektantów, to nie wybór, lecz wymóg, który ma pomóc w tworzeniu lepszej, zrównoważonej przyszłości. Każdy z nas powinien pamiętać, że nie ma planety B
Odnowiono i ponownie zainstalowano część instalacji elektrycznych i wentylacyjnych. Skompletowano niewykorzystane sufity, panele akustyczne, czy wykładziny z magazynów producentów. Poddano renowacji meble, lampy i elementy dekoracyjne wyszukane w komisach i na portalach ogłoszeniowych. Używanym donicom i starszym roślinom dano „drugie życie”. Użyto cegły z odzysku, ekologicznych farb, zdobień z folii biodegradowalnej i naturalnego korka na ścianach. Wykorzystano produkty ekologiczne i zdolne do recyklingu: wykładziny bez szkodliwych podkładów bitumicznych, blaty stołów z przetworzonych plastikowych opakowań od marki Smile Plastics, krzesła konferencyjne z plastiku PET czy przetworzonego aluminium.
Całość tworzy przytulną, skandynawską estetykę wnętrza znaną z innych biur Nordea. Stylistyka przypomina „domowy patchwork” - materiały dobrano tak, by różnorodność kolorów, mebli i dekoracji wywoływała emocje związane z przytulną atmosferą domu lub kawiarni. Surowe materiały, takie jak cegła i glina, dają namacalny dowód idei ponownego użycia i razem z roślinnością tworzą bliższy naturze klimat wnętrza. Pomaga to lepiej zakomunikować ideę less waste, a tym samym wartości organizacji.
Mimo, że to nowatorski projekt, przestrzeń jest w pełni funkcjonalna i spełnia cele biznesowe – standardowy budżet i czas realizacji. To pokazuje, że projektanci mogą tworzyć przestrzenie komercyjne w idei zrównoważonego rozwoju, które są korzyścią dla wszystkich stron – środowiska, człowieka i biznesu.
Więcej o Less Waste Office w Gdyni przeczytacie tu>>
----
Zespół Workplace:
Dominika Zielińska, Head of Architecture | Managing Partner
Bogusz Parzyszek, CEO | Founder
Małgorzata Romanowicz, Senior Architect
Daniel Dziczek, Project Manager | Architect
- Więcej o:
- ekologia
Farmy w wieżowcu, czyli sposób na miejskie ogrodnictwo
The Coral - domowa hodowla alg. Dla zdrowia i czystego powietrza
Peter van Assche z bureau SLA na gali Bryła Roku 2017! Zobaczcie jego realizacje
Nieśmieciowa architektura ze śmieci. Odpady jako materiał budowlany
Zamieszkaj w Ruinie. Recykling w architekturze
Architektura ze śmieci: Jellyfish Theatre
Dom eko. Ekologia w parze z ekonomią
Projekty przyszłości - mniej betonu, więcej ekologii