Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Les Espaces d’Abraxas pod Paryżem. Osiedle jak starożytny teatr. Zagrało Kapitol w Igrzyskach Śmierci

WG
Espaces d’Abraxas pod Paryżem. Proj. Ricardo Bofill - Fot. shutterstock / clemMtravel

Les Espaces d’Abraxas - ten monumentalny zespół apartamentów w Noisy-le-Grand pod Paryżem zaprojektował kataloński architekt Ricardo Bofill. Ukończone w 1985 roku osiedle "zagrało" Kapitol w słynnej ekranizacji powieści Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”.

Les Espaces d’Abraxas: teatr, pałac i łuk

Architekt Ricardo Bofill zaproponował trzy budynki otaczające zielony plac. Największa budowla to 18-kondygnacyjny Le Palacio (Pałac) – tworzą ją trzy połączone budynki ułożone w kształcie litery U. W Le Palacio jest 441 mieszkań 2–5-pokojowych.

Naprzeciwko niego stoi Le Thetre (Teatr), drugi co do wielkości budynek o półokrągłym kształcie. Jego elewacje od wewnątrz tworzą gigantyczne kolumny pokryte lustrzanym szkłem (zakryte kolumny zewnętrzne kryją klatki schodowe). Na dziesięciu piętrach tego budynku jest 130 lokali.

Najmniejszym obiektem jest L’Arc (Łuk) - na dziewięciu kondygnacjach jest 20 mieszkań. Na dachach Le Théâtre i L’Arc stworzono zielone ogrody. Te dwa budynki są najbardziej znanymi elementami kompleksu - pojawiły się w hollywoodzkich hitach kinowych: „Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2” (2015) i „Brazylia” (1985).

Cały kompleks tworzy starożytny teatr, w którym rozgrywa się codzienność, ze sceną (Le Palacio), krajobrazem (L’Arc) i miejscami siedzącymi (Le Thertre).

Przeczytaj także: Hala Stulecia we Wrocławiu zagrała w filmie "Igrzyska Śmierci. Ballada ptaków i węży" arenę Głodowych Igrzysk>>

Espaces d’Abraxas pod Paryżem - plan - Fot. Par Chabe01 — Travail personnel, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68126913
Espaces d’Abraxas pod Paryżem. Proj. Ricardo Bofill - Fot. shutterstock / maphke

Les Espaces d’Abraxas: nowa technologia

W ukończonym w 1995 roku, postmodernistycznym budynku wykorzystującym klasyczne motywy, zastosowano nowe technologie budowlane. Kompleks powstał z prefabrykowanych paneli betonowych, wykonanych przez zmieszanie tlenków z piaskiem oraz szarym i białym cementem. Dzięki temu bryły nabrały polichromatycznego wyglądu (z przewagą lekkiej ochry i fioletowo-niebieskich odcieni). Co ciekawe, po tej realizacji Bofill został okrzyknięty ojcem prefabrykatowanego betonu budowlanego.

Zobaczcie dom i pracownię architekta w opuszczonej fabryce cementu>>

Espaces d’Abraxas pod Paryżem. Proj. Ricardo Bofill - Fot. Par Arthur Weidmann — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://fr.wikipedia.org/w/index.php?curid=15589216
Espaces d’Abraxas pod Paryżem. Proj. Ricardo Bofill - Fot. shutterstock / maphke

Les Espaces d’Abraxas: piękny i niebezpieczny

Po latach użytkowania stan kompleksu pogorszył się tak bardzo, że w 2006 roku pojawiły się plany jego zburzenia. W jednym z wywiadów sam architekt przyznał, że o ile pod kątem architektonicznym Espaces d’Abraxas jest sukcesem, to zniszczenia budynku są wynikiem braku poczucia wspólnoty wśród mieszkańców - teoria integracji ekonomicznej i społecznej nie została tu przyjęta.

Na szczęście Espaces d’Abraxas nie rozebrano, a w 2018 roku ogłoszono, że Ricardo Bofill będzie nadzorował jego renowację. Dziś kompleks jest oczyszczony, ale uważany za miejsce niebezpieczne.

Read more!
Espaces d’Abraxas pod Paryżem. Proj. Ricardo Bofill - Fot. Par Arthur Weidmann — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://fr.wikipedia.org/w/index.php?curid=15589219
Espaces d’Abraxas pod Paryżem. Proj. Ricardo Bofill - Fot. shutterstock / Wirestock Creators
Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Najdziwniejsze osiedla i bloki na świecie z lat 60. i 70. XX wieku
Hala Stulecia we Wrocławiu zagrała w filmie "Igrzyska Śmierci. Ballada ptaków i węży" arenę Głodowych Igrzysk
Paryż to nie tylko Luwr i urokliwe kamienice. Postmodernistyczne osiedla stolicy Francji

Skomentuj:

Les Espaces d’Abraxas pod Paryżem. Osiedle jak starożytny teatr. Zagrało Kapitol w Igrzyskach Śmierci

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej