Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kubaturowe oblicze pracowni Tremend

mat. partnera

Wizytówką pracowni Tremend są niewątpliwie projekty wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Współpraca z najbardziej prestiżowymi markami hoteli, zdobyte międzynarodowe nagrody i wyróżnienia plasują ją w gronie najbardziej kreatywnych i rozpoznawalnych pracowni projektowych. Aranżacja wnętrz to jedynie połowa działalności Tremend, druga - równie spektakularna, jest związana z projektowaniem kubaturowym budynków. Ze względu na umowy z inwestorami nie zawsze można się nimi chwalić przed zakończeniem realizacji, dlatego często zostają w tajemnicy przed mediami.

Dworzec autobusowy Lublin
Dworzec autobusowy Lublin
Tremend

Możemy jednak uchylić rąbka tajemnicy i pokazać niektóre projekty architektoniczne, które - tak jak wnętrza aranżowane przez Tremend - są projektowane z uwzględnieniem aspektów ekologicznych oraz z szacunkiem do okolicy, w której powstaną.

Metropolitalny dworzec autobusowy w Lublinie

W okolicy dworca kolejowego w Lublinie powstaje dworzec autobusowy, którego projekt przewiduje budowę przystanków dla komunikacji miejskiej i regionalnej, parking podziemny, strefę zieloną oraz deptak. Inspirowany naturą i roślinnością projekt zyskał uznanie jury konkursu World Building of the Year, jednego z najbardziej prestiżowych w świecie architektury.

Już na pierwszy rzut oka przykuwają uwagę potężne wsporniki podtrzymujące dach, przywodzące na myśl winorośl lub pnącza rosnące w lasach tropikalnych. Ich ażurowa konstrukcja jest bardzo solidna, a jej nawiązanie do świata roślinnego sprawia, że wydaje się lekka, nadając całości subtelnego charakteru. Powstająca inwestycja to nie tylko autorski i stylowy design. Podstawową funkcją budynku wraz z otaczającą go infrastrukturą będzie optymalizowanie ruchu autokarów, samochodów i pieszych oraz zapewnienie komfortu wszystkim podróżnym.

Zaproponowany przez architektów zestaw udogodnień to m.in.: blisko 85 zadaszonych stanowisk autobusowych z uwzględnieniem przewidywanego czasu postoju; ok. 200 miejsc postojowych na parkingu podziemnym, mieszczącym także postój taxi i strefy ładowania samochodów elektrycznych. Teren między dworcem kolejowym a autobusowym będzie zarezerwowany dla pieszych, powstanie tu bowiem ozdobny deptak z drzewami i miejscami do odpoczynku.

Projektanci Tremend kładą duży nacisk na ekologię, dlatego w projekcie dworca zawarto wiele sposobów na optymalizację zieleni w centrum Lublina. Dworzec będzie posiadał zielony dach, pod którym będzie można spacerować oraz ścianę obsadzoną roślinnością. Jego najbliższa okolica zostanie zaaranżowana specjalnie wyselekcjonowanymi roślinami, które wytwarzając dużą ilość tlenu, pomogą w walce z miejskim smogiem. Również chodniki wykończone zostaną antysmogowym materiałem. 

Tworząc ten projekt chcieliśmy ożywić przeznaczoną do rewitalizacji dzielnicę, by stała się miejscem spotkań, gdzie ludzie będą mogli spędzać wspólnie czas w atrakcyjnym otoczeniu z terenami zielonymi. W projekcie ukazaliśmy też rozwiązania problemów związanych z ochroną środowiska i życiem w mieście, takimi jak smog, zużycie wody i energii, hałas.

wyjaśnia prezes zarządu Tremend, architekt Magdalena Federowicz-Boule.

Stara Drukarnia w Szczecinie

U zbiegu dzisiejszych ulic Dworcowej i św. Ducha w Szczecinie stoi budynek zbudowany w 1900 roku. Jego 120 letnia historia pełna jest wzlotów i upadków. Początkowo w kamienicy o pięknej fasadzie znajdował się dom towarowy, po latach jego miejsce zajęła drukarnia, natomiast od 1997 roku budynek stał opustoszały, a po dawnym blasku pozostało tylko wspomnienie i fotografie.

Nowy właściciel obiektu planuje stworzyć tam centrum konferencyjno-weselno-hotelowe o wysokim standardzie, a rewitalizację kamienicy powierzył pracowni Tremend. Architekci mają tu podwójne zadanie, bowiem projekt obejmuje gruntowną rewitalizację zarówno bryły budynku, jak i jego wnętrz. Usunięta zostanie najwyższa kondygnacja kamienicy, którą dobudowano w okresie powojennym, by wytrzymała drukarskie maszyny. Zastąpią ją dwa dodatkowe poziomy budynku. Ich nowa, stalowa konstrukcja będzie wizualnie lekka, a przeszklenia sprawią, że zintegruje się z zabytkową bryłą kamiennicy. Dodatkowo renowacji zostaną poddane elewacje, a wnętrza zyskają nowe funkcje i wystrój. Zaprojektowana przez pracownię Tremend rewitalizacja ma na celu przywrócić dawny blask temu historycznemu miejscu.

Kurort w Albanii

Pracownia Tremend nie ogranicza się jedynie do projektów na terenie Polski. Coraz częściej podejmuje się wyzwań poza granicami kraju. Jak ten w malowniczym, historycznym mieście Durres położonym na Riwierze Albańskiej. Pracownia wygrała konkurs na projekt ekskluzywnego resortu nad brzegiem Adriatyku. Architekci zaprojektowali zarówno wygląd bryły budynku, jak i aranżację wnętrz. Schodkowa budowa hotelu na planie litery U gwarantuje piękny widok na morze, jednocześnie nadając konstrukcji lekkości.

U stóp wieży Eiffla

Kolejnym zagranicznym projektem realizowanym przez Tremend w tym roku jest butikowy hotel u stóp wieży Eiffla w Paryżu. Mieszczący się w zabytkowej kamienicy hotel przechodzi gruntowną rewitalizację, a architekci pracowni odpowiedzialni są zarówno za modernizację elewacji, jak i przebudowę oraz aranżację wnętrz obiektu. Po raz kolejny pracownia Tremend zwyciężyła w konkursie na projekt zagranicznego obiektu.

I wiele innych

Wśród projektów architektonicznych, kubaturowych, których realizację powierzono pracowni Tremend znajduje się również przebudowa zabytkowej kamienicy w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, gdzie powstanie hotel Marriott Collection, a także nieopodal lifestylowy hotel niemieckiej marki, debiutującej na polskim rynku. W stolicy Tremend zaprojektował również dwa hotele dla sieci Accor w segmencie 2 i 4 gwiazdkowymi, a także przebudowę Domu Bez Kantów, czyli budynku Funduszu Kwaterunku Wojskowego na sale wystawiennicze. Poza tym architekci zaprojektowali kompleks rozrywkowo - handlowy Majaland Góraszka. Ten rodzinny park rozrywki będzie największy na Mazowszu, a dodatkowo poza atrakcjami na świeżym powietrzu, powstanie całoroczny budynek o funkcjach rozrywkowych, o powierzchni 10 tys. m kw. Architekci pracowni Tremend opracowują również projekt apartamentów nieopodal Szklarskiej Poręby, a także hotelu w największej stacji klimatycznej Dolnego Śląska oraz projekt 100 domków i dwóch hoteli dla Park of Poland pod Mszczonowem 4 i 5 gwiazdkowych. Poza tym w portfolio Tremend znajdzie się również przebudowa kamienicy na biura w Katowicach, projekt mieszkaniowy przy ulicy Ząbkowskiej w Warszawie, a także projekt czterogwiazdkowego hotelu Marriott w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej. Członkowie Tremend działają również przy wyczekiwanym tunelu średnicowym pod Łodzią.

Więcej na:

  • tremend.pl
  • facebook.com/tremendarchitects
  • instagram.com/tremend_architects
    Więcej o:

Skomentuj:

Kubaturowe oblicze pracowni Tremend