Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?

Artykuł sponsorowany

Rekordowo wysokie ceny materiałów budowlanych i robót sprawiają, że coraz więcej osób planujących budowę własnych czterech kątów musi sięgać po kredyt na budowę domu. Jeśli też znajdujesz się w tym gronie, poniżej przeczytasz, o czym należy pomyśleć na samym początku!

Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?
Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?
blogkredytowy.pl

Kredyt hipoteczny na dom: standardowy, ale nie do końca

Choć kredyt na budowę domu pod względem oferowanych warunków, w tym oprocentowania, nie różni się od innych kredytów hipotecznych (zasadniczo jest tym samym produktem), wymaga od kredytobiorców większego zaangażowania i wiedzy. Nic w tym dziwnego: w końcu również ryzyko, jakie ponosi bank, jest zdecydowanie wyższe.

Skupmy się na kwestiach dotyczących kredytu na budowę domu systemem gospodarczym, w którym to osoba ubiegająca się o środki występuje w roli inwestora odpowiedzialnego za realizację prac. Taki model działania jest chętnie wybierany, ponieważ pozwala zaoszczędzić środki, decydować o najważniejszych elementach budowy, a nawet zająć się częścią prac samodzielnie.

Z drugiej strony oznacza dodatkowe obowiązki, w tym te, które zapewnią płynne przelewanie kolejnych transz kredytu, a tym samym pozwolą na skuteczną realizację całej inwestycji.

Zacznij od sprawdzonej wiedzy

Zanim przystąpisz do działania i złożysz wniosek, musisz poznać najważniejsze informacje na temat potencjalnego zobowiązania. Sprawdzone źródło wiedzy dla przyszłych kredytobiorców i osób, które już spłacają kredyty hipoteczne to blogkredytowy.pl gdzie przeczytasz o kredycie na budowę domu.

Bardzo często błędy popełnione w tym okresie uniemożliwiają uzyskanie środków lub dodatkowo wydłużają i tak skomplikowaną procedurę. Dobrym rozwiązaniem będzie również nawiązanie współpracy z doradcą kredytowym. Doświadczony specjalista pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę i rozwieje wątpliwości.

W większości przypadków będzie to całkowicie bezpłatne. Kontakt z ekspertem będzie również bezcenny, jeśli zastanawiasz się, czy warto brać kredyt na budowę domu albo czy Twoja inwestycja będzie kwalifikowała się do skorzystania z programu Bezpieczny kredyt 2%.

Określ oczekiwania i ustal wkład własny

W przypadku kredytu na budowę domu – podobnie jak przy innych kredytach mieszkaniowych – konieczne będzie zapewnienie wkładu własnego. Jego minimalna wysokość różni się w zależności od instytucji, jednak w przypadku większości z nich wynosi ok. 10-20%.

Co ważne: budując nową nieruchomość, możesz w ten sposób zakwalifikować wartość działki budowlanej, na której powstanie, oraz poniesionych dotychczas kosztów, na przykład materiałów czy robót budowlanych. Weź to pod uwagę, planując całą inwestycję.

Bardzo ważnym krokiem jest ustalenie kwoty kredytu. Wiele osób popełnia przy tym błąd, zaniżając szacunki. Przede wszystkim banki wprowadzają własne minimalne wartości dla wybudowania 1 mkw. nieruchomości. Pamiętaj także, że zaniżony kosztorys może uniemożliwić wypłatę kolejnych transz kredytu.

Przygotuj wszystkie dokumenty

To kolejna kwestia, którą musisz wziąć pod uwagę: kredyt na budowę domu systemem gospodarczym wypłacany jest nawet w kilku transzach. Aby środki zostały przekazane, konieczne jest ukończenie prac założonych w poprzednich etapach.

W związku z tym bank będzie oczekiwał już na etapie wnioskowania dostarczenia dodatkowych dokumentów, takich jak kosztorys budowlany i harmonogram prac budowlanych. Ich przygotowanie warto powierzyć ekspertom lub przynajmniej skonsultować z nimi treść (niekiedy banki wymagają podpisu osoby posiadającej stosowne uprawnienia).

Pamiętaj, że ewentualne podwyższenie kwoty kredytu może być niemożliwe, co utrudni realizację inwestycji zgodnie z zakładanym planem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?