Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kraków: Unity Centre na finiszu. Zamiast szkieletora, nowoczeseny biurowiec Unity Tower

Mat. prasowe/red. WG

Dobiega końca przebudowa słynnego krakowskiego „szkieletora”. Zmienia się on w biurowiec Unity Tower - najwyższy budynek w Krakowie. Jest on częścią Unity Centre - największego w mieście, wielofunkcyjnego centrum biznesowego.

Dobiega końca niemal 50-letnia, niezwykle barwna historia szkieletora, straszącego w sąsiedztwie ronda Mogilskiego w Krakowie. Od 2005 roku współwłaścicielem obiektu jest krakowska firma deweloperska GD&K Group. Na bazie szkieletora powstał Unity Tower - nowoczesny biurowiec o wysokości 102,5 m. Zacznijmy jednak od początku.

Szkieletor Kraków

Historia tego budynku rozpoczyna się w 1968 roku. Wtedy właśnie ogłoszono konkurs architektoniczny na projekty budynku Naczelnej Organizacji Technicznej, cieszącej się w PRL-u sporą renomą. Prężnie działająca organizacja potrzebowała odpowiedniej siedziby. Zwyciężyła praca przygotowana przez zespół Zdzisława Arcta (w jego skład wchodzili Ewa Dworzak i Krzysztof Leśnodorski).

Architekci zaproponowali imponujący, górujący nad miastem 92-metrowy wieżowiec. Na pierwszych dwóch kondygnacjach miała znajdować się przestrzeń, gdzie organizowane byłyby konferencje, zjazdy czy sympozja. Miała tu powstać duża sala kongresowa na 400 osób, część gastronomiczna i usługowa. Kondygnacje 3–14 miały być przeznaczone na pomieszczenia administracyjne i szkoleniowe. Na 15 i 16 piętrze miała mieścić się kawiarnia z tarasem widokowym, a na 8 kolejnych kondygnacjach miały być pokoje hotelowe. Tuż obok wieżowca NOT-u miał powstać podziemny parking na 154 samochody.

Szkieletor w Krakowie w 2005 roku - Fot. By Janusz Klimek, Kraków - Photo by my friend done specifically for use on Wikipedia under a free license., CC BY-SA 3.0,

Budowa ruszyła w 1975 roku. Po 4 latach, ze względu na brak funduszy, została ona wstrzymana. Najwyższa w Krakowie budowla, zamiast imponującego wieżowca, została szpetnym szkieletem. Budynek zaczęto nazywać "szkieletorem" pod koniec lat 80. XX w. Inspiracją był czarny charakter z kreskówki He-men, emitowanej przez polską telewizję od 1988 roku.

Szkieletor w Krakowie - co dalej?

Temat dokończenia konstrukcji, w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki, przy ul. Lubomirskiego 2, powracał wielokrotnie. Pomysłów było sporo - w 1984 roku planowano przekszktałcić obiekt w blok mieszkalny dla pracowników nowohuckieo kombinatu. 2 lata później chciano stworzyć tu Centrum Kongresowe Nauki i Techniki. Plany nie wypaliły, a szkieletor stał się wieszakiem na reklamy.
W 2005 roku nieruchomość sprzedano spółce Treimorfa Project sp. z o.o., której właścicielem większościowym jest Verity Development sp. z o.o. a mniejszość udziałów w projekcie posiada partner lokalny – GD&K Group. Projekt przebudowy szkieletora przygotowała pracownia DDJM Biuro Architektoniczne i Wspólnicy. Zakładał on podwyższenie budynku do 102,5 m (wydał na to pozwolenie wojewódzki konserwator zabytków) i wzniesienie wokół kilku niższych obiektów. Prace pełną parą ruszyły w 2016 roku.

Unity Centre z Unity Tower

Właśnie dobiega końca budowa Unity Centre - największego w Krakowie, wielofunkcyjnego centrum biznesowego złożonego z 5 budynków. Powiązane jest ono komunikacyjnie z Dworcem Głównym, dzielnicą administracyjną, a także pobliskim Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Osiedlem Oficerskim.

Unity Centre to 3 nowoczesne biurowce (w tym najwyższy w Krakowie Unity Towe), hotel Radisson Red z 230 pokojami oraz luksusowy apartamentowiec. Łączna powierzchnia wszystkich budynków to niemal 50.000 m2 Całość spina ogólnodostępny plac – Unity Square. Pod całym kompleksem znajduje się dwukondygnacyjny garaż podziemny.

Pierwsi najemcy wprowadzają się już do kompleksu. Odpowiednio zaprojektowana powierzchnia biurowa umożliwia jej elastyczny podział i dostosowanie do aktualnych wytycznych sanitarnych związanych z pandemią COVID. Ułatwia to między innymi większa niż wymagana liczba wind, węzłów sanitarnych, podwójnych klatek schodowych, z których każda może działać jako jednokierunkowa oraz uchylne okna umożliwiające swobodne przewietrzanie powierzchni i urządzenia bezdotykowe.
Aktualnie trwają intensywne prace nad wprowadzeniem szeregu kolejnych, innowacyjnych udogodnień i technologii zwiększających komfort i bezpieczeństwo użytkowników.

W najbliższych miesiącach kontynuowane będą prace związane z wykończeniem ostatnich pięter Unity Tower, pracami fit-out dla najemców, identyfikacją wizualną i małą architekturą, wyposażeniem ogólnodostępnego placu – między innymi w rzeźbę i inne elementy oraz prace przy budynku hotelowym.

Generalnym Wykonawcą całego kompleksu jest firma Strabag, za komercjalizację odpowiada Fisheye Properties. Nadal dostępna jest powierzchnia biurowa i usługowa do wynajęcia – w tym ta zlokalizowana na najwyższych piętrach wieży.

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Najwyższe wieżowce w Polsce. Gdzie się znajdują?
Hala 100-lecia AGH w Krakowie - powstaną dwie hale z ogrodami na dachu
Mogilska Tower w Krakowie. Dynamiczna bryła od B2 Studio

Skomentuj:

Kraków: Unity Centre na finiszu. Zamiast szkieletora, nowoczeseny biurowiec Unity Tower

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej