Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kościół Ducha Świętego w Tychach, zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka. Wnętrza zdobią polichromie Jerzego Nowosielskiego

WG/AC
Kościół Ducha Świętego w Tychach - Fot. James562 at pl.wikipedia - Originally from pl.wikipedia; description page is/was here., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2515566

Kościół Ducha Świętego w Tychach to bez wątpienia jeden z najbardziej oryginalnych obiektów sakralnych wybudowanych w powojennej Polsce. Zaprojektowana przez Stanisława Niemczyka (nazywanego "polskim Gaudim"), ozdobiona polichromiami Jerzego Nowosielskiego świątynia, w grudniu 2019 roku wpisana została do rejestru zabytków.

Kościół Ducha Świętego w Tychach powstawał w latach 1979-1983. Głównym projektantem bryły i autorem wyposażenia wnętrz był Stanisław Niemczyk, który przy tej realizacji współpracował z konstruktorem inż. Jerzym Manjurą i Janiną Osobą.

Do rejestru zabytków świątynia została wpisana 18 grudnia 2019 roku. Ochroną konserwatorską objęto bryłę kościoła, wolno stojącą dzwonnicę oraz najbliższe otoczenie obiektów. Tak o świątyni mówiła Anna Syska - miejska konserwator zabytków w Tychach:

"Architekt odwołał się do symbolu starotestamentowego namiotu oraz do górnośląskich sobót, czyli podcieni otaczających kościoły drewniane, w fenomenalny sposób wykorzystał też cegłę, drewno i żelbet, zaprojektował także wyposażenie kościoła. Artysta natomiast wykonał dekoracje inspirowane malarstwem bizantyńskim o bogatej, symbolicznej kolorystyce. W efekcie powstała niezmiernie ciekawa budowla sakralną, która zachwyca".

Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach. Proj. Stanisław Niemczyk - Fot. Olerys - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach: architektura

Stanisław Niemczyk sięgnął po dwie inspiracje. Z jednej strony była to forma świątyni drewnianej, charakterystycznej dla południa Polski, w której znaczącą częścią bryły jest dach. Z drugiej strony architekt stworzył w zgodzie z wymogami II Soboru Watykańskiego (trwał w latach 1962-65) obiekt na planie centralnym, dającym wiernym największą szansę pozostawania blisko ołtarza - II Sobór przeciwstawił się dotychczasowej formie aranżacji przestrzeni kościoła, w której kapłan i ołtarz są odseparowani od wiernych, mogących tylko z daleka przyglądać się ceremonii.

Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach. Proj. Stanisław Niemczyk - Fot. James562, Domena publiczna, commons.wikimedia.org

Tyski kościół przypomina więc duży namiot (porównuje się go do tych, stawianych przez pielgrzymów w czasach wczesnego chrześcijaństwa) o wnętrzu w formie rozległej, otwartej przestrzeni. Ceglanych ścian właściwie nie widać spod ogromnego, czterospadowego pokrytego blachą dachu, którego szczyt zdobią cztery smukłe wieżyczki z ażurowymi krzyżami. Przez świetlik w dachu wpada strumień naturalnego światła, który "przebija się" przez przeszklenie na podłodze prezbiterium do kaplicy na dolnym poziomie. Taki zabieg ma symbolizować połączenie nieba z ziemią.

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Architekt nazywany był "polskim Gaudim"

Stanisław Niemczyk nazywany był polskim Gaudim. Jego projekty były odważne, inne, wyjątkowe. Tak jak kataloński artysta, architekt nie dokończył swojego ostatniego dzieła - kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach, nad którym pracował ponad 20 lat.

Czytaj więcej >>

Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach: wnętrza

Niemczyk zaprojektował wnętrza pełne symboli - motyw krzyża znajdziemy na posadzce, ścianach, w oknach, na drzwiach i ogrodzeniu kościoła. Klamki mają kształt gołębicy. Obłożone deskami ukośne ściany pokryły freski, namalowane przez Jerzego Nowosielskiego - te malowane bezpośrednio na deskach malowidła zastąpiły wszystkie obrazy, jakie tradycyjnie znajdują się w kościołach. Kojarząca się z ikonami estetyka malarstwa Nowosielskiego tworzy - jak to w tomie "Sztuka Górnego Śląska" opisała prof. Ewa Chojecka - "ducha wyciszonej wspólnotowości, skupienia bliskiego mistycznego doświadczenia prawosławnej ikony wpisanej w nowoczesną przestrzeń sakralną".

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Najpiękniejsze polskie kościoły lat powojennych
Nowoczesny kościół pod Madrytem od Vicens + Ramos
Wotrubakirche w Wiedniu - kościół z betonu i światła [IKONY ARCHITEKTURY]

Skomentuj:

Kościół Ducha Świętego w Tychach, zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka. Wnętrza zdobią polichromie Jerzego Nowosielskiego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej