Koncepcja przebudowy Rynku Krowoderskiego w Krakowie
Jak pogodzić interesy mieszkańców i dzierżawcy terenu? Architekci z Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna zaprezentowali ciekawą koncepcję przebudowy Rynku Krowoderskiego w Krakowie. Część komercyjna i parking zostałyby ukryte pod ogólnodostępnym, pełnym wzniesień i dolin placem.
Plac parkingowy przy ul Królewskiej w Krakowie zwany jest czasem Rynkiem Krowoderskim. Ta ciekawa i nietypowa jak na Kraków przestrzeń - otoczona wysokimi budynkami mieszkalnymi i usługowymi, dziś razi reklamami, starym płotem i zniszczonym asfaltem płyty parkingu.
Ścierają się tu też z pozoru trudne do pogodzenia interesy. Z jednej strony mieszkańcy chcieliby zyskać ładną przestrzeń publiczną z elementami zieleni, ławkami, latarniami. Miejsce tymczasowych imprez. Z drugiej strony dzierżawca terenu chciałby mieć możliwość czerpania zysków. Wielokrotnie były podejmowane próby zagospodarowania tego miejsca, jednak żadna z wcześniejszych propozycji nie zyskała wystarczającej aprobaty zainteresowanych.
Architekci z biura Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna, przygotowali koncepcję przebudowy Rynku Krowoderskiego.
Nie jest to praca wykonana na czyjeś zlecenie. Najzwyczajniej chcieliśmy pochylić się nad tym tematem i zastanowić się jak my widzielibyśmy to miejsce
Architekci przedstawili propozycje, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i dzierżawcy terenu. Zaprojektowali ogólnodostępny plac oraz "schowaną" część komercyjną.
Jest tu więc podziemny, dwukondygnacyjny parking na 120 samochodów. Na kondygnacji -1 znalazł się lokal usługowy o powierzchni 2000 mkw. Dostępny jest on od od strony ul. Kijowskiej (od strony ul. Królewskiej znajduje się winda) z wydzielonym w garażu podjazdem technicznym. Na poziomie 0 zaprojektowano lokal usługowy o powierzchni 700 mkw. Można do niego wejść bezpośrednio z ul. Królewskiej.
Ogólnodostępny plac ma wzniesienia i doliny tworzące enklawy przystosowane do różnych aktywności mieszkańców. W części zachodniej, najbliżej ul. Kijowskiej, znajduje się plac (scena) z trybuną, gdzie możliwe jest organizowanie niewielkich koncertów, wydarzeń kulturalnych (np. teatry uliczne) a na co dzień jest to punkt spotkań i "poczekalnia" przy węźle komunikacyjnym. W części centralnej (przy zachowanej wierzbie) znajduje się strefa wydzielona od ulic i ruchu miejskiego. Poziomice placu, będące jednocześnie siedziskami, dają możliwość spokojnej rozmowy i relaksu w cieniu drzew. W części zachodniej znajduje się duży, zadaszony parking rowerowy, wjazd do garażu podziemnego oraz otwarta przestrzeń placu łagodnie opadająca w kierunku skrzyżowania ul. Królewskiej z Racławicką.
Plac jest także powiązany komunikacyjnie z pasażem biegnącym wzdłuż lokali usługowych, zapewniając bezproblemowy dostęp zarówno z istniejącego podwyższenia bliżej ul. Racławickiej jak i z poziomu terenu po stronie zachodniej. Na dachu zamontowano fontannę w formie podświetlanych dysz wodnych.
O pracowni Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna
Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna - to biuro założone w 2009 roku w Krakowie, działające na terenie całej Polski. W swoim portfolio, poza obiektami użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego czy rewitalizacją obiektów zabytkowych, zajmuje się także projektami zieleni, parków i przestrzeni publicznych. Pracownia otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na projekt przebudowy centrum Kozienic a także wyróżnienie w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania nowych przestrzeni powstałych w wyniku modernizacji średnicowej linii kolejowej w Krakowie. Członkowie biura uczestniczą w międzynarodowych warsztatach architektonicznych, których tematyka dotyka rozwoju miast i adaptacji zdegradowanych przestrzeni publicznych.
- Więcej o:
W Krakowie powstanie Planeta Lem. Zaprojektują ją JEMS Architekci
Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie
Dom 69 z obróconych brył. Nietypowy bliźniak w Krakowie
"Raj mieszkaniowy" od dewelopera. Slogany vs rzeczywistość
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach