Kompleks Pixel w Abu Zabi. MVRDV prezentuje alternatywne podejście do rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
W Abu Zabi zakończono budowę kompleksu Pixel, zaprojektowanego przez holenderską pracownię MVRDV. Obejmuje on 525 apartamentów wraz ze sklepami, biurami i usługami. To przykład innowacyjnego podejścia do projektowania kompleksów mieszkalnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Zaprojektowany przez MVRDV Pixel to pierwszy projekt ukończony w Makers District, nowej inwestycji na wyspie Reem w Abu Zabi, którą deweloper IMKAN reklamuje jako nowe serce Abu Zabi – kreatywny odpowiednik kulturalnego centrum miasta na pobliskiej wyspie Saadiyat. Inwestycja ta oferuje podejście do życia, które jest rzadkością w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Buduje się tu głównie luksusowe apartamentowce, których mieszkańcy zamykają się w swoich domach. Tutaj jednak położono nacisk na tożsamość i silne poczucie miejsca i wspólnoty oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
„Dzięki Pixelowi rzuciliśmy wyzwanie typologiom mieszkaniowym, które stały się normą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich” – mówi Jacob van Rijs, założyciel MVRDV. „Zamiast niepozornych, odizolowanych wieżowców, których wnętrza urozmaicono okleiną luksusowych wykończeń, Pixel umożliwia mieszkańcom spędzenie czasu na świeżym powietrzu, nawiązanie przyjaźni z sąsiadami, zaproszenie gości na posiłek do restauracji na placu. Zachęca do stylu życia, który jest nie tylko przyjemny, ale także bardziej zrównoważony pod względem środowiskowym i społecznym niż rozwiązania alternatywne."
Pixel w Abu Zabi. Wspólnota mieszkańców
Pixel to wielofunkcyjna inwestycja o powierzchni 85 000 metrów kwadratowych. Kompleks obejmuje 525 apartamentów wraz ze sklepami, biurami, restauracjami i usługami. Centralnym punktem tego przedsięwzięcia jest plac w sercu inwestycji, gdzie siedem wież „rozpada się” na formacje tarasów i wykuszy, uzupełnionych ekranami zacieniającymi z płytek w 14 subtelnych pastelowych kolorach inspirowanych wyglądem perły. Wieże zostały "przesunięte" na skraj działki, a ich położenie i wysokość zoptymalizowano tak, aby zapewniały cień. Na parterze znajdą się wkrótce restauracje, kawiarnie i sklepy. Funkcje społeczne – od siłowni i przychodni lekarskiej po przedszkole i biura dla innowacyjnych start-upów – zajmą górny poziom. Dzięki temu budynki Pixela będą zawsze "aktywne" a plac będzie tętnił życiem przez cały dzień.
Tym co naprawdę ożywia projekt są elewacje zwrócone w stronę placu: u ich podstaw wieże rozpadają się na „piksele”, rozlewając się na plac, tworząc tarasy i wykusze. Rozszerzają one przestrzenie mieszkalne wewnątrz na sferę publiczną, zachęcając mieszkańców do spędzania czasu na świeżym powietrzu w chłodniejszych miesiącach roku. Woda i elementy zielone na placu poniżej pomagają ochłodzić plac. Życie w apartamentach powyżej miesza się z życiem na placu, nadając projektowi poczucie miejsca i tożsamość, która pomaga mu wyróżnić się na tle innych kompleksów w Emiratach.
Pixel: jak ostryga
Tożsamość inwestycji dodatkowo wzmacniają użyte w projekcie materiały, które mimo pewnej skromności przyciągają uwagę przechodniów. Będąc ukłonem w stronę dziedzictwa Abu Zabi, obiekt ma przypominać ostrygę z twardą skorupą zewnętrzną, która kryje w sobie delikatną perłę. Zewnętrzne elewacje wykonane są z betonowych paneli, na których nadrukowany jest wzór graficzny zaprojektowany przez artystkę Nicole Martens, inspirowany muszlami ostryg. Zasłony cieniujące centralnego placu, widoczne pomiędzy wieżami, pokryto płytkami w 14 różnych pastelowych kolorach, sprawiają wrażenie perły wewnątrz muszli. We wnętrzu kontynuowane jest to skromne, ale radosne podejście do materiałów, gdzie każda wieża przyjmuje profil kolorystyczny, który nadaje jej niepowtarzalną tożsamość i pomaga usprawnić odnajdywanie drogi z podziemnego parkingu.
W Pixelu jest 525 mieszkań o różnej wielkości, od kawalerek po przestronne domy z trzema sypialniami. Apartamenty te zaaranżowano w sposób celebrujący różnorodność, łącząc w sobie droższe jednostki i tańsze przestrzenie. Punktem integrującym mieszkańców jest centralny plac. W rezultacie projekt zachęca do kontaktu między ludźmi z różnych środowisk – emigrantami i mieszkańcami Abu Zabi, rodzinami wielodzietnymi i singlami żyjącymi samotnie, młodymi i starszymi.
- Więcej o:
Dom Abrahama w Abu Zabi. Kompleks z kościołem, meczetem i synagogą
HAUS 1 w Berlinie od MVRDV - pochwała koloru. Metamorfoza biurowca z lat 90.
Luwr w Abu Zabi: zaglądamy do wnętrza [FOTOREPORTAŻ]
Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej gotowa. To projekt MVRDV we współpracy z Q2Studio
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]