Kompleks mieszkaniowy Rezydencja Ogród Saski w Lublinie

Nowe centrum
Przedmiotem inwestycji jest budowa śródmiejskiego zespołu mieszkalnego z usługami w parterze oraz z garażami podziemnymi i zagospodarowaniem terenu. Projekt znajduje się w ścisłym centrum Lublina i zajmuje obszar pomiędzy ulicami Wieniawską, Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego. Całość znajduje się w odległości zaledwie 80 m od zabytkowego Krakowskiego Przedmieścia oraz od historycznego Ogrodu Saskiego.
Trzy etapy
W pierwszym etapie inwestycji powstaną dwa 9- i 10-kondygnacyjne budynki, o łącznej powierzchni ponad 30 tys. m kw. W 4 częściach nadziemnych połączonych garażami podziemnymi znajdzie się 325 lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni, a także 7 lokali usługowych. Docelowo na cały zespół składać się będzie 8 budynków, 500 mieszkań oraz kilkanaście lokali usługowych. Zagospodarowanie terenu obejmie budowę zielonego dziedzińca wraz z pasażem oraz placem miejskim.
Główne założenia urbanistyczne
Zaproponowana architektura w sposób szczególny odnosi się do istniejącego otoczenia zarówno od strony formalnej, jak i w odniesieniu do istniejących w okolicy rozwiązań urbanistycznych. Ze względu na wielkość tego obszaru jedną z kluczowych decyzji projektowych było otwarcie całego obszaru i włączenie go w strukturę istniejących ulic, przejść i pasaży. Docelowo całość stanowić ma aktywne i tętniące życiem miejsce, przyjazne zarówno mieszkańcom, jak i przechodniom.
Architektura nawiązująca relacje z otoczeniem
Elewacje zaprojektowane zostały jako współczesna kontynuacja podziałów i rozwiązań znajdujących się w sąsiednich kamienicach. Inspiracją były pilastry, gzymsy, nadwieszone balkony, poziome i pionowe rytmy elewacji.
Informacje dotyczące ochrony konserwatorskiej i archeologicznej
Teren inwestycji objęty jest ochroną konserwatorską na mocy wpisu zespołu urbanistycznego do rejestru zabytków, stąd wszystkie prace wymagają uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lublinie. Dodatkowo kwartał objęty jest ochroną konserwatorską jako stanowisko archeologiczne ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Z upoważnienia Prezydenta Miasta Lublina, Miejski Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prowadzenie robót związanych z budową przedmiotowego budynku oraz na prace rozbiórkowe istniejących na terenie inwestycji budynków.
- Projektant: Mateusz Tański & Associates (MTA Architekci)
- Inwestor: Mota-Engil Real Estate Management
- Wykonawca: Mota-Engil Central Europe







- Więcej o:
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie