Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kominek w bloku: czy to możliwe?

Tekst i opracowanie: Anna Król

Tańczące płomienie ognia i rozchodzące się wokół ciepło sprawiają, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru, ujmując przytulnością i elegancją. Z tego powodu wielu właścicielom mieszkań marzy się kominek. Czy można go zainstalować w bloku?

kominek w bloku
Wkłady kominkowe to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie do budowy kominka.
Spartherm

Spędzanie czasu przy kominku w długie wieczory wprawia w romantyczny nastrój. Kominek w salonie buduje także niesamowitą, ciepłą atmosferę. Z reguły jednak na jego budowę decydują się osoby mieszkające w domach jednorodzinnych. Głównie dlatego, że instalację kominka najczęściej uwzględnia się już na etapie przygotowania projektu domu. Wówczas nie nastręcza ona problemów. Nieco inaczej wygląda kwestia budowy kominka w mieszkaniu znajdującym się w bloku wielorodzinnym. Czy jest to w ogóle możliwe? Jakie są inne rozwiązania?

Zobacz także: Atrapa kominkowa - jak zrobić? DIY krok po kroku >>

kominek w bloku
Dzięki przeszkleniu z dwóch stron wkłady nadają się zarówno do zabudowy wyspowej, jak i efektownego łączenia pomieszczeń.
Hitze

Klasyczny kominek

To kominek murowany, do którego opalania jest potrzebne paliwo stałe. Ze względu na otwarte palenisko popularniejszy od niego jest kominek nowoczesny z zamkniętym paleniskiem. Składa się on z wkładu kominkowego i obudowy. Kominek jest efektownym elementem każdego pomieszczenia. Szczególnie dobrze prezentują się modele z panoramicznymi szybami dającymi doskonały widok na płomienie. Na rynku spotkać można także kominki z drzwiami typu open-close, które ukrywają palenisko. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy bloków mogą sobie pozwolić na instalację kominka, nawet z zamkniętą komorą. Przede wszystkim trzeba uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej i spełnić kilka warunków: budynek nie może mieć więcej niż cztery kondygnacje, a pomieszczenie, w którym kominek ma stanąć, musi mieć odpowiednią kubaturę (minimum 30 m3) i oddzielny przewód dymowy. Kominek nie może być też jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu.

Dodatkowo, od stycznia 2022 roku, taki wkład kominkowy musi spełniać wymogi sezonowej efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń, określone w przepisach rozporządzenia Komisji UE. Jeśli spełniamy te warunki, nie ma przeszkód, by cieszyć się zapachem palącego się drewna i widokiem żywego ognia. Najłatwiej o kominek w starych kamienicach, mających przewody kominowe pozostałe po piecach kaflowych. Wówczas wstawienie kominka jest szybkie i proste: wystarczy wpiąć się do tego, co już istnieje. W dodatku pomieszczenia w takich mieszkaniach są z reguły na tyle przestronne, że nawet na większy kominek czy piecyk bez trudu znajdzie się miejsce. Łącznie z drewnem do palenia.

Zobacz także: Kominek w salonie: jaki wybrać? Porady i inspiracje >>

Kominki na gaz

W ostatnich latach coraz popularniejsze są kominki gazowe. To wygodne rozwiązanie, ponieważ ten typ kominka wymaga zdecydowanie mniej obsługi. Można go uruchomić w każdej chwili i nie wymaga to długich przygotowań. Nie trzeba się martwić o czynności, takie jak dokładanie drewna do paleniska czy regularne czyszczenie szyby, zabrudzonej przez sadzę, popiół i dym. Kominek gazowy ma jeszcze jedną ogromną zaletę - jego montaż nie wiąże się z większym remontem. Instalacja nie wymaga tradycyjnego komina – system przewodów koncentrycznych umożliwia instalację w pomieszczeniach bez komina, wystarczy wyprowadzić przewód poza ścianę budynku lub dach. Wymogiem jest jedynie doprowadzona instalacja gazowa z sieci lub gaz LPG, czyli z butli. To kolejny plus na korzyść kominków gazowych.

Zobacz także: Kominek gazowy: dlaczego warto się na niego zdecydować? >>

Obudowa kominka

Kominek – niezależnie od rodzaju paliwa – potrzebuje obudowy. Jest ona najbardziej widocznym elementem paleniska. Przed jej montażem upewnijmy się, że stylem pasuje do całego wnętrza. Tradycyjna, rustykalna bądź inspirowana historią świetnie sprawdzi się w dużych salonach, które urządzone są w klasycznym stylu, ale nie tylko. Tego typu obudowy są ponadczasowym rozwiązaniem, które przetrwa nieustannie zmieniające się trendy we wnętrzach. Może to być dla nas lepsze niż ślepe podążanie za modą. Nowoczesne kominki natomiast świetnie pasują do minimalistycznych wnętrz odznaczających się prostotą, oszczędnością formy i harmonią w doborze dodatków. Przy wyborze obudowy istotne są nie tylko wrażenia estetyczne, ale także funkcjonalność. Jeśli kominek będzie źródłem ogrzewania w domu, na obudowę warto wybrać materiał o gładkiej, jednolitej powierzchni, który łatwo utrzymać w czystości.

Przy obudowie kominków tradycyjnych, oprócz estetyki i funkcjonalności, trzeba także wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Pod tym względem najlepiej sprawdzą się materiały odporne na ogień i akumulujące ciepło. Do wyboru mamy więc kamień (wapień, marmur, granit, piaskowiec), beton, cegłę, kafle. By obniżyć koszty, możemy też zdecydować się na wykonanie zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych o podwyższonej odporności na ogień, która będzie zaizolowana od środka płytami z wełny mineralnej, pokrytej z jednej strony warstwą folii aluminiowej.

Zobacz także: Czym obudować kominek w stylu nowoczesnym? >>

Piec wolno stojący

Jeśli mamy możliwość instalacji kominka, ale jest on za duży do naszego mieszkania, zdecydujmy się na piec wolno stojący, potocznie nazywany kozą. Jej instalacja jest łatwiejsza niż kominka, a kiedy się znudzi, możemy się jej łatwo pozbyć. Nie ma też większego problemu ze zmianą lokalizacji kozy, pod warunkiem że do dyspozycji jest kilka przewodów kominowych. Koza pasuje niemal do każdego wnętrza i w stylu vintage, i w nowoczesnym. Sprawdzi się szczególnie w salonie lub sypialni.

To, z jakiego materiału jest wykonana koza, warunkuje jej ogólną stylistykę oraz wygląd. Kozy zrobione z żeliwa są bardzo eleganckie, często wykończone są dekoracyjnymi wzorami, mają stylizowane nóżki i zaczepki. Drugą opcją są kozy stalowe pasujące raczej do wnętrz nowoczesnych. Zazwyczaj mają kształt prostej walcowatej bryły. Ponadto ich prosta forma pozwala na dodanie do ich konstrukcji ceramiki ogniotrwałej i kamienia naturalnego. Aby pomieszczenie było dobrze ogrzane, należy dobrać odpowiedni model, przede wszystkim jego moc grzewczą. Przyjmuje się, że 1 kW wystarczy do ogrzania 10-12 m kw. pomieszczenia o wysokości 2,5 m.

Zobacz także: Piec na pellet - z podajnikiem, z płaszczem wodnym >>

Biokominek w mieszkaniu

Jeśli z przyczyn prawnych lub technicznych nie mamy szans na kominek ani kozę w mieszkaniu w bloku, warto zastanowić się nad rozwiązaniem zastępczym. Wcale nie musi być ono gorsze. W mieszkaniu, w domku letniskowym, a nawet na tarasie – możemy postawić biokominek, inaczej nazywany eko kominkiem lub kominkiem na biopaliwo. Urządzenie to generuje żywy ogień, ale w procesie spalania nie powstają żadne zanieczyszczenia, dym, sadza czy popiół. Dlatego nie trzeba go podłączać do przewodu kominowego.

Dzięki zróżnicowanym kształtom, bogatemu wzornictwu i najnowszym technologiom, możemy wybierać spośród wielu modeli dla każdego rodzaju wnętrza. Biokominek może być instalowany w dowolnym miejscu. Można również zabudować, by dodać mu walorów estetycznych. Jednak taki kominek ma zalety głównie dekoracyjne i nie należy liczyć, że dzięki niemu ogrzejemy mieszkanie. Za to jest dużo tańszy niż kominek klasyczny.

Nie bez powodu biokominki są nazywane kominkami ekologicznymi. Zamiast drewna wykorzystuje się w nich bowiem biopaliwo, czyli płynną lub żelową substancję, która podczas spalania wytwarza jedynie parę wodną i dwutlenek węgla. Właśnie brak dymu, sadzy i popiołów to główna zaleta biokominków. 

Zobacz także: Biokominek - aranżacje, wygląd, wkład. Jak działa biokominek? >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kominek w bloku: czy to możliwe?