Kolor antracyt we wnętrzach: jaki to kolor?
Antracyt to bardzo ciemny odcień szarości. Wraz z modą na szare wnętrza, pojawił się w aranżacjach przestrzeni publicznych, ale także w naszym domach. Ostrożnie użyty w towarzystwie odpowiednio dobranych barw, pomoże zbudować w pomieszczeniu elegancki i wyrafinowany klimat. Jak więc go stosować?
Ciemna barwa w aranżacji wnętrz - różne odcienie szarości
Szarość od wielu sezonów pozostaje wśród najchętniej wybieranych odcieni we wnętrzach, nieprzerwanie zachwycając swoją ponadczasową elegancją i klasą. Wbrew pozorom, kolor ten ma wiele odmian – od chłodnych tonów złamanej bieli, przez nieco cieplejszy, neutralny popielaty, po intensywne, głębokie odsłony grafitu i właśnie antracytu.
Kolor antracyt – jaki to kolor? Kolor antracytowy a kolor grafitowy
Kolor antracyt, często mylony z grafitem, to bardzo ciemny odcień szarości, najciemniejszy w skali tych barw. Antracyt pochodzi, podobnie jak grafit, od skały będącej odmianą węgla kopalnego. Grafit to jaśniejszy odcień szarości od antracytu, jest cieplejszą odmianą szarości. Kolor antracyt jest prawie czarny, ale nie do końca. Cechuje go łagodność i miękka głębia w porównaniu z klasyczną czernią.
Zobacz także:
Dlaczego kolor antracyt stał się popularny?
Swoją karierę kolor antracyt zaczął od przestronnych wnętrz industrialnych. Projektanci chętnie używali go do wykończenia pojedynczych ścian w barach i kawiarniach, w towarzystwie surowej cegły, starego drewna czy oryginalnego betonu. Pojawiał się w postaci tablic, na których restauratorzy notowali kredą menu swoich lokali. Potem śmiało wkroczył do loftowych przestrzeni mieszkalnych, by dalej, zachwycając swoim urokiem posiadaczy domów i zwykłych mieszkań w blokach, pojawiać się w ich nie zawsze dużych pokojach.
Kolor antracyt, podobnie jak czerń, może onieśmielać i wprawiać w zakłopotanie amatorów, a nawet profesjonalistów urządzających wnętrza. Jednak rozpatrując wybór palety kolorystycznej do swojego mieszkania, warto kierować się własnymi preferencjami i sięgać po odcienie, z którymi dobrze się czujemy. W razie niepowodzenia ścianę zawsze można przemalować lub zmienić jej ekspresję dodatkami czy meblami.
Antracyt: kolor we wnętrzach
Antracyt na pewno lepiej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, których nie będzie przytłaczać. W mniejszych przestrzeniach lepiej jest stosować antracytowy kolor z umiarem, decydując się na dodatki lub meble w tym kolorze, niż na malowanie całych powierzchni ścian. Chyba, że jest to sypialnia lub łazienka. Nieduża sypialnia czy łazienka ze ścianą lub sufitem w antracytowym kolorze nada pomieszczeniu harmonii, przytulności i tajemniczej elegancji.
Kolor antracyt jest idealnym wyborem do akcentowania wybranych stref wnętrza, podkreślenia dodatków czy dodania stylizacji odrobiny oryginalnego charakteru. Zwłaszcza w powszechnie stosowanych otwartych przestrzeniach pokoi dziennych (z kuchnią, jadalnią i salonem), można pokusić się o podkreślenie antracytową ścianą strefy wypoczynkowej, na tle której pięknie zaprezentuje się kolorowa kanapa, obrazy, fotografie czy inne dekoracje.
Ściany z kolorem antracytowym
W domowych wnętrzach kolor antracyt nie nadaje się do zastosowania na wszystkich ścianach, ponieważ mogłoby by to tworzyć dosyć posępny efekt. Ciemna szarość wymaga przełamania inną barwą zastosowaną na sąsiadującej ścianie, na przykład białą, popielatą (leciutki odcień szarości), czy delikatnym różem lub błękitem. Kolor antracyt efektownie będzie wyglądać w zestawieniu z bardziej ekstrawaganckim sposobem wykończenia pobliskich ścian, jakim jest cegła, duża powierzchnia luster, tapety w intensywnych kolorach i wzorach lub drewno pod postacią paneli podłogowych, oryginalnych desek czy ceramicznych płytek lub tapet imitujących deski.
Antracytowe ściany
Ściana malowana antracytową farbą najkorzystniej zaprezentuje się w pobliżu okna, gdzie naturalne światło stonuje jej tajemniczy, ciemny wyraz. Jeżeli okna pomieszczenia wychodzą na południe lub zachód, wówczas do wnętrza wpada naturalne światło w ciepłej tonacji, które doskonale zrównoważy zimny kolor na ścianie.
Dzięki antracytowej ścianie pomieszczenie będzie wydawać się wyciszone, wyjątkowo otwarte, pełne równowagi i sprzyjać relaksowi. Ciemna ściana buduje wyrafinowany klimat i zdecydowanie przykuwa uwagę, co można wykorzystać odwracając tym samym uwagę od innych, dominujących w przestrzeni pomieszczenia elementów – na przykład (co często się zdarza) dominującej zbytnio w otwartej strefie salonu zabudowy kuchennej.
Antracytowy kolor na meblach i dodatkach
Ciemne szarości to ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne. Podkreślają urok nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz i doskonale pasują do wyrafinowanego, eleganckiego otoczenia. Antracytowe meble oraz dodatki, takie jak zasłony, koce, poduszki, wazony, fotografie, rzeźby czy uchwyty meblowe doskonale wpisują się w estetykę wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych jak również tych klasycznych, skandynawskich, glamour czy vintage.
Szara sofa ustawiona na tle ściany w antracytowym kolorze pogłębi barwę muru, a poduszki w żywych kolorach brązów, pomarańczy, rdzy, ciemnej żółci czy purpury ocieplą wnętrze. Również tapicerowane meble w odmiennej niż odcienie szarości barwie, będą doskonale prezentować się na tle antracytowej płaszczyzny. Generalnie ciepłe kolory brązów, pomarańczy, żółcieni – tak zwane kolory ziemi, a także wszelkie odcienie różu – dobrze równoważą kolor antracytu.
Kolor antracytowy w dodatkach
W aranżacjach pokoju - i nie tylko - z użyciem antracytu niezastąpione są drewniane akcenty. Ciepły kolor drewna subtelnie ożywi szare wnętrza. Zbuduje w pomieszczeniu wyważony, przyjazny klimat.
Warto też sięgać nie tylko po szare, dekoracyjne dodatki, ale także elementy wyposażenia domu, takie jak antracytowe drzwi wewnętrzne i klamki do nich, listwy przypodłogowe czy ciemne, szare ramy okienne. W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju wyposażenie kuchni w kolorze antracytu – blaty, zlewozmywaki, baterie, deski do krojenia, a także sprzęt AGD. Intensywność kuchennego antracytu podniosą wszelkie błyszczące, stalowe i szklane powierzchnie.
Zobacz także:
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach