Kino "Warszawa" i inne obiekty, które zostały biedronkami
W dawnym kinie "Warszawa" w Gdyni, dziś mieści się popularny dyskont spożywczy. Tym samym obiekt podzielił los kieleckiej „Biruty”, warszawskiej „Feminy” czy częstochowskiej „Adrii”. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na drugą odsłonę wystawy "Kino "Warszawa" i inne obiekty, które zostały biedronkami".
W tym roku mija 30 lat od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. "Nowa rzeczywistość" wiązała się ze zmianami społecznymi, ekonomicznymi i gospodarczymi. To również zmiany w architekturze i nadawanie budynkom nowych funkcji. W ramach drugiej odsłony wystawy "Obiekty, które stały się biedronkami" organizatorzy opowiadają historię nieistniejącego już kina "Warszawa" - miejsca kultowego dla kilku pokoleń mieszkańców Gdyni.
Kino powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino „Gwiazda” i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino „Warszawa”, nie straciło na popularności, pozostając ważnym elementem kultury filmowej w mieście „z morza i marzeń”. Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Zmierzch „Warszawy” nadszedł wraz z erą multipleksów – ostatni seans odbył się w 2003 roku.
Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka „Biruta” , warszawska „Femina” czy częstochowska „Adria”.
Celem wystawy jest przede wszystkim dowartościowanie pamięci o miejscu, które choć fizycznie nie istnieje, stanowi ważny element tożsamości miasta, funkcjonujący we wspomnieniach kilku pokoleń jego mieszkańców.
Tegoroczna ekspozycja przygotowana we współpracy z Instytutem Dizajnu w Kielcach, jest zapowiedzią znacznie większej wystawy dotyczącej kin studyjnych w Gdyni, która zaplanowana jest na 2020 rok.
Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z kolekcji Malwiny Klimaszewskiej, córki ostatniego dyrektora kina "Warszawa", oraz kinooperatora Macieja Mokrosa.
Gdzie? Muzeum Miasta Gdyni; ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia
Kiedy? Od 18 września 2019 roku do 20 października 2019 roku.
Oprowadzanie kuratorskie: 21.09.2019, godz. 14.00 oraz 13.10.2019, godz. 14.00
-----
Organizatorzy: Muzeum Miasta Gdyni, Instytut Dizajnu w Kielcach
Kuratorzy: Agnieszka Drączkowska, Michał Miegoń (Muzeum Miasta Gdyni), Dominika Janicka, Olga Grabiwoda (Instytut Dizajnu w Kielcach)
Koncepcja i architektura wystawy: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda
- Więcej o:
Biedronka w budynku dawnej kawiarni "Biruta" w Kielcach
Biedronka w Zakopanem od Karpiel Steindel Architektura
Nowe szaty Biedronki z Wrocławia [WIZUALIZACJE]
Zabytki architektury PRL kiedyś i dziś
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Warszawski Nowy Świat jest na 35 miejscu
W miejsowości Barczewko znajduje się pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną wydrukowany w technologii 3D
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni