Japandi: czym się charakteryzuje? Wnętrza w stylu japandi
Czym jest styl japandi? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się połączenie popularnej estetyki rodem ze Skandynawii ze stylem charakterystycznym dla japońskich wnętrz. Łączy je wiele, chociażby umiłowanie naturalnych materiałów, prostych form i funkcjonalności przedmiotów. Jednak każdy naród dołożył do japandi coś własnego - Skandynawowie przytulność, natomiast Japończycy minimalizm. Tak powstał nowy trend, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jak zaaranżować wnętrze w stylu japandi?
Skandynawskich projektantów już od dawna fascynuje japońskie wzornictwo, którego wpływ widać w designie, architekturze czy sztuce. Obecnie wpływy te bardzo widać w projektowaniu wnętrz, co w rezultacie doprowadziło do powstania nowego stylu wnętrzarskiego - japandi.
Wnętrze w stylu japandi
Patrząc na wnętrz urządzone w stylu japandi, przede wszystkim rzuca się w oko minimalizm - ale nie jest ono sterylne i pozbawione urody, wręcz przeciwnie. Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że styl ten epatuje ciepłem i przyjemną atmosferą. Przede wszystkim jego twórcy zaczerpnęli z filozofii obu narodów – skandynawskiego hygge oraz japońskiego wabi-sabi. Filozofia hygge wnętrzom dała świece, tkaniny i, choć w minimalnym stopniu, dekoracje, natomiast wabi-sabi rękodzieło, stare i niedoskonałe przedmioty oraz surowe drewno. Wspólnym mianownikiem wzornictwa obu narodowości jest wykorzystanie naturalnych materiałów – wspomnianego drewna, kamienia, bawełny czy lnu. To między innymi one sprawiają, że pomimo skąpego wyposażenia, dom w stylu japandi nabiera przytulności.
Japandi: estetyczna funkcjonalność wnętrza
Japandi można przypisać jeszcze jedną filozofię, ostatnio bardzo popularną, a mianowicie less waste. Wynika to oczywiście z minimalistycznego podejścia do aranżacji - im mniej przedmiotów będziemy posiadać, tym mniej w konsekwencji trafi na śmieci. Tu dużą rolę gra też wabi-sabi. Między innymi zwraca uwagę na urodę starych przedmiotów, których nie należy wyrzucać, a raczej wyeksponować i podziwiać. W stylu japandi prawie wszystko co znajdzie się we wnętrzu musi mieć swoje przeznaczenie, dlatego niewiele jest tu ozdób. Ich rolę przejmują przedmioty użytkowe. Przy ich wyborze warto kierować się właśnie estetyką, oczywiście lepiej gdyby ich uroda była skromna, niekrzykliwa, w stonowanej kolorystyce.
Japandi: kolor natury
Skromności wnętrzom w stylu japandi dodaje natomiast paleta barw, głównie są to kolory ziemi – beże, brązy, szarości, złamane biele oraz czerń. Ta ostatnia dodaje charakteru i sprawia, że wnętrza japandi różnią się od jasnych wnętrz urządzonych w tradycyjnym stylu skandynawskim. Warto zwrócić uwagę, że japońskie wzornictwo lubi mocne akcenty kolorystyczne, np. czerwone, jednak japandi z nich zrezygnowało. Wydaje się, że właśnie czerń zastąpiła gorące barwy.
Styl japandi salon
Do pokoju dziennego w stylu japandi wybierz niskie meble z naturalnych materiałów. Idealnie sprawdzi się tu sofa obita lnem lub innym szarym materiałem go przypominającym. Ułóż na niej poduszki w poszewkach z gładkiego jednolitego materiału. Niska, drewniana ława, wazon z suszonymi roślinami oraz lampa z papieru lub mlecznego szkła dopełnią aranżację. Jeśli zdecydujesz się na dekorację ścienną w stylu japandi, wybierz jeden góra dwa plakaty, najlepiej z minimalistyczną, geometryczną grafiką.
Styl japandi: kuchnia i jadalnia
W przypadku kuchni i jadalni w stylujapandi wybierz drewniane, proste meble oraz lniane lub bawełniane tekstylia. Dużą wagę przyłóż do wyboru ceramiki. Najlepiej, gdyby było to rękodzieło, gdzie każde naczynie ma nieco inny kształt. Pamiętaj, by wybierać przedmioty w stonowanych barwach. Z pewnością w kuchni lub jadalni w stylu japandi ciekawie zaprezentuje się tradycyjny czajnik do parzenia herbaty.
Japandi w sypialni
Jak powinno wyglądać japandi w sypialni? To wnętrze ma być urządzone jak sala do medytacji – czyli opierać się na braku ozdobników, a jeśli już pojawią się dekoracje, niech pochodzą z natury, jak np. gałęzie - lub będą dziełem rękodzielników. Trudno sobie wyobrazić sypialnię bez dywanu, wybierz jednak model jednobarwny, najlepiej płasko tkany. Można też skusić się wymianę zwykłego materaca na tradycyjny futon. Ułóż go na prostym łóżku, ze stelażem z szerokich desek - takie zabieg świetnie odda styl japandi w sypialni.
Styl japandi łazienka
Japandi nawet w łazience narzuca minimalizm. Ustaw proste meble bez uchwytów, które pomieszczą wszystkie kosmetyki i akcesoria – niech żaden zbędny przedmiot nie zakłóca harmonii. Również armaturę wybierz w skromniejszym wydaniu. Ozdobą niech będzie oświetlenie, wiklinowe kosze i drewniane elementy, np. stołek lub rama lustra - styl japandi pozwala na takie zabiegi w łazience.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach