Jakie są korzyści z używania pompy ciepła?
O tym, że pompa ciepła to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku systemów grzewczych, wie już prawdopodobnie każdy. Jej działanie opiera się bowiem na pozyskiwaniu energii cieplnej bezpośrednio ze środowiska). Pompie wystarczy zatem powietrze zewnętrzne, ciepło gruntu lub wody gruntowe oraz zasilenie urządzenia energią elektryczną, by mogła skutecznie ogrzewać lub chłodzić budynek. Na tym jednak nie kończą się korzyści płynące z używania pompy ciepła!
Pompa ciepła – zalety, obok których ciężko przejść obojętnie
Zastanawiasz się, czy pompa ciepła się opłaca? Koniecznie sprawdź zatem jej największe zalety:
- Pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa
Każda osoba, która choć przez chwilę mieszkała w domu ogrzewanym kotłem węglowym lub kominkiem, doskonale wie, z jakimi nakładami pracy wiąże się rozgrzanie grzejników czy wody. Ciągłe dosypywanie opału, zbieranie popiołu, rąbanie drewna czy doglądanie paleniska z całą pewnością męczy. W przypadku nowoczesnych rozwiązań takich jak pompa ciepła nie trzeba robić niemal nic – poza ustawieniem pożądanej temperatury na panelu sterowania.
- Pompa ciepła nie wymaga wydzielania kotłowni
Przepisy ściśle określają wymagania instalacyjne kotłów na paliwo stałe. Muszą, wraz ze składem opału, znajdować się w wydzielonym pomieszczeniu o odpowiednich wymiarach, właściwej lokalizacji i instalacji wentylacyjnej. Słowem: zabierają w domu przestrzeń, którą można wykorzystać w inny, bardziej przyjazny mieszkańcom sposób. W przypadku pompy ciepła nie ma konieczności przechowywania opału, pozostaje jedynie montaż jednostki wewnętrznej w dowolnym miejscu.
- Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać, ale też schładzać mieszkanie
To jedna z zalet pomp ciepła, o których mówi się prawdopodobnie najrzadziej. Niesłusznie, bo może znacznie podnieść komfort życia, a także – ponownie – pomóc nieco zaoszczędzić. A mianowicie: wiele modeli pomp ciepła ma również funkcję schładzania powietrza. Nie trzeba zatem kupować osobno klimatyzatora i zaprzątać sobie głowy jego instalacją. Co więcej, cały proces przejścia w tryb chłodzenia jest bardzo prosty. Powietrzna pompa ciepła po prostu odwraca swój sposób działania. Zamiast pobierać ciepło z powietrza zewnętrznego i wprowadzać je do instalacji grzewczej, wyprowadza je z budynku.
- Pompa ciepła to oszczędności eksploatacyjne
Kolejną istotną korzyścią płynącą z używania pompy ciepła jest fakt, że na takim systemie grzewczym można sporo zaoszczędzić – w stosunku do tradycyjnych kopciuchów albo kotłów gazowych. Nie musisz kupować węgla ani płacić rachunków za gaz. A ostatnie lata pokazały, jak kosztowne mogą być oba te rodzaje paliw. Czy wręcz niedostępne, biorąc pod uwagę długotrwały brak węgla w 2022 roku, którego wynikiem był powrót do nielegalnych wykopalisk.
Jasne, pompa ciepła do swojego działania potrzebuje, poza energią cieplną z otoczenia, zasilenie energią elektryczną. A prognozy dotyczące jego cen również nie są pozytywne. Wystarczy jednak wybrać sprzedawcę energii, którego oferta zawiera gwarancję stałych cen, , by w kolejnych latach nie obawiać się o kosmiczne cenniki za kWh. Doskonałym przykładem jest Orange Energia, sprzedawca zielonej energii, fotowoltaiki oraz pomp ciepła. W ofercie już teraz uwzględnia bowiem gwarancję ceny przez cały 2024 i 2025 rok – a do tego oferuje gwarancję 100% zielonej energii, pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE).
Warto również rozważyć zasilenie pompy ciepła energią pochodzącą z własnej instalacji fotowoltaicznej. Orange Energia oferuje korzystne rozliczenie energii z instalacji fotowoltaicznej i Wirtualny Magazyn Energii w cenie abonamentu. Zgromadzona w nim energia nie przepada po 12 miesiącach, lecz możesz ją wykorzystać przez cały okres trwania kontraktu z Orange Energia. Połączenie pompy ciepła z ofertą Fotowoltaiki od Orange oraz rozliczeniem Orange Energia Net-billing 1:1 jest zatem najkorzystniejszym rozwiązaniem. Za sprawą Orange Energia Net-billing 1:1 energię z własnej instalacji fotowoltaicznej wykorzystasz do zasilenia pompy ciepła – również zimą i wieczorami. Dzięki temu zredukujesz koszty ogrzewania o prawie 100%.
- Pompy ciepła są dofinansowywane z programów rządowych
Największą wadą pomp ciepła jest ich cena – w przypadku kupna i instalacji modeli powietrznych, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 20-40 tysięcy zł, zależnie od potrzeb energetycznych budynku. To jednak problem, który można łatwo rozwiązać. Funkcjonuje bowiem sporo programów rządowych, w ramach których otrzymuje się dotacje na zakup pomp ciepła. Należą do nich między innymi Program Czyste Powietrze, Program Mój Prąd 5.0, Stop Smog, Program Ciepłe Mieszkanie czy Moje Ciepło. Większość dostępnych programów obejmuje koszty zakupu i montażu pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej, a także urządzeń towarzyszących, w tym magazynów ciepła i magazynów energii. Skalę wydatków można dodatkowo zmniejszyć dzięki uldze termomodernizacyjnej, a brakujące środki pozyskać dzięki kredytowi na preferencyjnych warunkach, przeznaczonemu na inwestycje w odnawialne źródła energii. Orange Energia, dzięki współpracy z wiodącymi bankami, oferuje wygodne finansowanie nawet do 100% inwestycji, bez konieczności wkładu własnego.
Dowiedz się więcej o ofercie Orange Energia.
Skomentuj:
Jakie są korzyści z używania pompy ciepła?