Jak uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?
Zakup nieruchomości to bardzo duży wydatek, który najczęściej jest finansowany w ramach kredytu hipotecznego. Ten produkt finansowy umożliwia uzyskanie środków, które można przeznaczyć na nabycie mieszkania. Aby go otrzymać, trzeba dopełnić szeregu formalności. Przekonaj się, w jaki sposób ubiegać się o kredyt hipoteczny.
Określ swoje potrzeby i możliwości finansowe
Kredyt hipoteczny nie może być nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu, gdyż spłata rat zgodnie z harmonogramem może okazać się niemożliwa. W pierwszej kolejności zastanów się, jak wysokie koszty miesięczne jesteś w stanie udźwignąć. Weź pod uwagę także możliwość zmiany sytuacji finansowej na przestrzeni lat. Raty powinny mieć taką wysokość, aby w przypadku kłopotów związanych np. z zatrudnieniem nadal wywiązywać się z obowiązku spłacania rat.
Przemyśl także kwestię wkładu własnego. To określona część wartości nieruchomości, którą trzeba pokryć z własnych środków wynosząca zazwyczaj 20%. Musisz wiedzieć, że wkładem własnym może być nie tylko określona kwota, ale także np. inna nieruchomość czy zadatek wpłacony na rzecz dewelopera.
Sprawdź zdolność kredytową
Zdolność kredytowa pozwala określić maksymalną kwotę kredytu, którą może przyznać Ci bank. Zależy ona przede wszystkim od:
- wysokości dochodów,
- liczby osób na utrzymaniu,
- wydatków gospodarstwa domowego,
- dotychczasowej historii kredytowej,
- aktualnych zobowiązań.
Bank oceni, z jak dużym ryzykiem wiąże się udzielenie kredytu. Warto zadbać o zdolność kredytową z odpowiednim wyprzedzeniem na długo przed złożeniem wniosku.
Wybierz najlepszą ofertę kredytu hipotecznego
Kolejnym krokiem jest porównanie ofert różnych banków i wybór takiej, która najlepiej spełnia wszelkie oczekiwania. Powinieneś je przeanalizować przede wszystkim pod względem kosztów. Zależą one głównie od oprocentowania, które może być stałe lub zmienne. Pierwsze z nich pozostaje na stałym poziomie przez określony czas. Zmienne natomiast zależy od poziomu stóp procentowych. Jeśli maleją, zmniejsza się wysokość rat. Z kolei wraz z ich wzrostem zwiększają się także koszty kredytu.
Aby oszacować, ile zapłacisz za udzielenie finansowanie, porównaj parametr, którym jest tego Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Jest on miarodajny wyłącznie wtedy, gdy porównujesz oferty na identyczną kwotę oraz taki sam czas.
Możesz także wygodnie i szybko znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny na finanse.rankomat.pl. Wystarczy, że w kalkulatorze uzupełnisz niezbędne dane dotyczące m.in. wartości nieruchomości czy wysokości wkładu własnego. Po wyborze konkretnej propozycji skontaktuj się z przedstawicielem banku, który udzieli Ci niezbędnych informacji na temat kredytu, jego warunków oraz dokumentów.
Przygotuj dokumenty do kredytu hipotecznego
To etap, który dla wielu osób jest najbardziej kłopotliwy i czasochłonny. Dokładana lista dokumentów zależy od polityki stosowanej przez bank, ale najczęściej jest ona zbliżona. Jeśli planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego, z pewnością będziesz musiał przedstawić m.in.:
- dowód osobisty lub paszport,
- odpis z księgi wieczystej,
- umowę przedwstępną lub rezerwacyjną,
- potwierdzenie uiszczenia wkładu własnego.
To tylko kilka przykładowych dokumentów, gdyż ich lista jest bardzo długa. Niezbędne jest także udokumentowanie osiąganego dochodu zarówno na podstawie umowy, jak i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Złóż wniosek o kredyt hipoteczny
Gdy uda Ci się już zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, musisz złożyć stosowny wniosek w banku oraz oczekiwać na decyzję. Zgodnie z przepisami prawa instytucje finansowe mają na to 21 dni od dopełnienia wszelkich formalności. Jeśli jednak okaże się, że niezbędne jest uzupełnienie dokumentów, czas ten może się wydłużyć.
Zawrzyj umowę z bankiem
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji będziesz mógł podpisać umowę kredytu hipotecznego. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wszystkie jej warunki. Zweryfikuj ją pod względem ukrytych opłat czy zawartych w niej zobowiązań. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego i wykwalifikowanego doradcy, który dokładnie przeanalizuje umowę i odpowiedni na wszelkie pytania.
Ciesz się zakupionym mieszkaniem
Środki w ramach kredytu hipotecznego na zakup mieszkania od dewelopera są najczęściej wypłacane w transzach zgodnie z postępem prac. Kredytobiorca początkowo spłaca wyłącznie odsetki od przelanych środków. W momencie, gdy cała inwestycja jest zrealizowana, musi spłacać ratę kapitałowo-odsetkową w pełnej wysokości.
Kiedy bank pobiera ratę kredytu hipotecznego? Odbywa się to zgodnie z przyjętym harmonogramem. Możesz to sprawdzić nie tylko w zawartej umowie, ale także np. w bankowości elektronicznej. Przy zawieraniu umowy warto ustalić, aby raty były pobierane wtedy, gdy na Twoim koncie pojawi się już wynagrodzenie za pracę. W ten sposób unikniesz problemów związanych z nieterminowymi płatnościami.
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która musi być dobrze przemyślana. Jest to zobowiązanie zawierane najczęściej na kilkadziesiąt lat. Przede wszystkim zadbaj o to, aby raty nie były zbyt wysokie i dopasowane do finansowych możliwości domowego budżetu.
Skomentuj:
Jak uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania?