Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Jak powstawał zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego?

Mat. prasowe
Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego - Fot. mat. prasowe

Warszawa coraz bardziej stawia na naturę i nie chodzi jedynie o nowe skwery i parki. W stolicy pojawia się także coraz więcej zielonych dachów, które zakładane są nie tylko na obiektach mieszkalnych, biurowych i komercyjnych, ale także uniwersyteckich. W tej kategorii największą uwagę przykuwają zielone ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu, które stały się ważną atrakcją miasta. Jednak tuż obok znajduje się mniej znany i nowszy zielony dach - na Wydziale Neofilologii UW. W jaki sposób tam powstał i czym się wyróżnia?

Gmach wydziału Neofilologii UW i Lingwistyki Stosowanej to budynek naukowo-dydaktyczny, który jest jedną z największych pod względem powierzchni i nakładów finansowych inwestycji wieloletniego programu UW. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania budownictwa ekologicznego, z których szczególną atrakcją jest ogólnodostępny zielony dach. Ostatni etap budowy zakończył się w 2022 roku, a w związku z zastosowaniem w nim zrównoważonych rozwiązań, obiekt został uhonorowany Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Zielony dach zajmuje 800 m² i porastają go kwiaty, trawy oraz krzewy, podlewane wodą z deszczówki. Można po nim spacerować podziwiając panoramę lewobrzeżnej Warszawy. Widać z niego także Stare Miasto, czubki Pałacu Kultury i wieżowce w centrum.

Zielony dach na wydziale Neofilologii UW zdecydowanie wpływa na atrakcyjność miejsca i tworzy dodatkową przestrzeń do nauki oraz relaksu dla studentów. Jednocześnie oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla, a w trakcie ulew, odciąża kanalizacje miejską, gromadząc wodę. Miasta i inwestorzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z korzyści związanych z zielonymi dachami, dlatego takie konstrukcje powstają coraz częściej w obiektach o różnym przeznaczeniu. Jednym ostatnich ciekawych przykładów jest właśnie rozbudowywany Zakład Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych, na którym będzie dostępny zielony dach o powierzchni aż 24 tys. m2 – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego - Fot. mat. prasowe

Konstrukcja zielonego dachu na Wydziale Neofilologii UW

Budowę zielonego dachu na gmachu wydziału Neofilologii UW umożliwiło użycie technologii dachu odwróconego. Zastosowano także wytrzymałe materiały, które wspierają rozwój roślin i ich przyjazne dla miasta funkcjonowanie. Użyto m.in. mat akumulacyjno-drenażowych DELTA®-FLORAXX 40H, które pozwalają na retencję ok. 19,6 l/m² wody opadowej i zapewniają dodatkową ochronę hydroizolacji przed uszkodzeniem mikrobiologicznym. Zadbano też o wysoką przepuszczalność pary wodnej, używając folii dyfuzyjnej DELTA®-VENT RR. Zastosowana w dachu odwróconym jako mata separacyjna, umożliwia jednocześnie ochronę przed działaniem wody oraz wyprowadzenie wilgoci z termoizolacji. Oba produkty stworzył Dorken, lider w zakresie tworzenia rozwiązań dla zielonych dachów.

Gmach Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego został opracowany w zgodzie ze zrównoważonymi praktykami. Zielony dach jest jednym z ważnych elementów, które mają wprowadzić więcej roślin do miasta. Jednocześnie cały obiekt wkomponowuje się w krajobraz starego i nowego budownictwa Powiśla. W budynku wdrożyliśmy także inne rozwiązania związane z budownictwem ekologicznym i energooszczędnością, takie jak panele fotowoltaiczne czy możliwość zdalnego sterowania systemem klimatyzacji. Znajduje się w nim również kilka dziedzińców które doświetlają budynek oraz zapewniają dodatkową przestrzeń pokrytą roślinnością. Obiekt przystosowano także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami– tłumaczy Michał Filipek, Senior Project Manager z Arup, firmy pełniącej nadzór inwestorski nad budową Wydziału Neofilologii UW i specjalizującej się w zrównoważonej inżynierii.

Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego - Fot. mat. prasowe

Budowa gmachu Wydziału Neofilologii UW rozpoczęła się w 2006 roku w miejscu blaszaka z lat 80. Projekt został podzielony na etapy, z których pierwszy zakończył się w 2012 roku, a ostatni w 2022 roku. Powierzchnia całkowita budynku wynosi blisko 28,7 tys. m², a użytkowa blisko 25 tys.m². Do dzisiaj projekt jest ważną inspiracją w zakresie wdrażania zrównoważonych rozwiązań.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie będzie miał zielony dach
Dom otwarty na jezioro. Zielony dach służy za dodatkowy taras widokowy
Zielone przystanki w Siemiatyczach. Miasto postawiło je w 2017 roku

Skomentuj:

Jak powstawał zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej