Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak powstawał zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego?

Mat. prasowe

Warszawa coraz bardziej stawia na naturę i nie chodzi jedynie o nowe skwery i parki. W stolicy pojawia się także coraz więcej zielonych dachów, które zakładane są nie tylko na obiektach mieszkalnych, biurowych i komercyjnych, ale także uniwersyteckich. W tej kategorii największą uwagę przykuwają zielone ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu, które stały się ważną atrakcją miasta. Jednak tuż obok znajduje się mniej znany i nowszy zielony dach - na Wydziale Neofilologii UW. W jaki sposób tam powstał i czym się wyróżnia?

Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Fot. mat. prasowe

Gmach wydziału Neofilologii UW i Lingwistyki Stosowanej to budynek naukowo-dydaktyczny, który jest jedną z największych pod względem powierzchni i nakładów finansowych inwestycji wieloletniego programu UW. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania budownictwa ekologicznego, z których szczególną atrakcją jest ogólnodostępny zielony dach. Ostatni etap budowy zakończył się w 2022 roku, a w związku z zastosowaniem w nim zrównoważonych rozwiązań, obiekt został uhonorowany Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Zielony dach zajmuje 800 m² i porastają go kwiaty, trawy oraz krzewy, podlewane wodą z deszczówki. Można po nim spacerować podziwiając panoramę lewobrzeżnej Warszawy. Widać z niego także Stare Miasto, czubki Pałacu Kultury i wieżowce w centrum.

Zielony dach na wydziale Neofilologii UW zdecydowanie wpływa na atrakcyjność miejsca i tworzy dodatkową przestrzeń do nauki oraz relaksu dla studentów. Jednocześnie oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla, a w trakcie ulew, odciąża kanalizacje miejską, gromadząc wodę. Miasta i inwestorzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z korzyści związanych z zielonymi dachami, dlatego takie konstrukcje powstają coraz częściej w obiektach o różnym przeznaczeniu. Jednym ostatnich ciekawych przykładów jest właśnie rozbudowywany Zakład Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych, na którym będzie dostępny zielony dach o powierzchni aż 24 tys. m2 – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Fot. mat. prasowe

Konstrukcja zielonego dachu na Wydziale Neofilologii UW

Budowę zielonego dachu na gmachu wydziału Neofilologii UW umożliwiło użycie technologii dachu odwróconego. Zastosowano także wytrzymałe materiały, które wspierają rozwój roślin i ich przyjazne dla miasta funkcjonowanie. Użyto m.in. mat akumulacyjno-drenażowych DELTA®-FLORAXX 40H, które pozwalają na retencję ok. 19,6 l/m² wody opadowej i zapewniają dodatkową ochronę hydroizolacji przed uszkodzeniem mikrobiologicznym. Zadbano też o wysoką przepuszczalność pary wodnej, używając folii dyfuzyjnej DELTA®-VENT RR. Zastosowana w dachu odwróconym jako mata separacyjna, umożliwia jednocześnie ochronę przed działaniem wody oraz wyprowadzenie wilgoci z termoizolacji. Oba produkty stworzył Dorken, lider w zakresie tworzenia rozwiązań dla zielonych dachów.

Gmach Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego został opracowany w zgodzie ze zrównoważonymi praktykami. Zielony dach jest jednym z ważnych elementów, które mają wprowadzić więcej roślin do miasta. Jednocześnie cały obiekt wkomponowuje się w krajobraz starego i nowego budownictwa Powiśla. W budynku wdrożyliśmy także inne rozwiązania związane z budownictwem ekologicznym i energooszczędnością, takie jak panele fotowoltaiczne czy możliwość zdalnego sterowania systemem klimatyzacji. Znajduje się w nim również kilka dziedzińców które doświetlają budynek oraz zapewniają dodatkową przestrzeń pokrytą roślinnością. Obiekt przystosowano także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami– tłumaczy Michał Filipek, Senior Project Manager z Arup, firmy pełniącej nadzór inwestorski nad budową Wydziału Neofilologii UW i specjalizującej się w zrównoważonej inżynierii.

Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Fot. mat. prasowe

Budowa gmachu Wydziału Neofilologii UW rozpoczęła się w 2006 roku w miejscu blaszaka z lat 80. Projekt został podzielony na etapy, z których pierwszy zakończył się w 2012 roku, a ostatni w 2022 roku. Powierzchnia całkowita budynku wynosi blisko 28,7 tys. m², a użytkowa blisko 25 tys.m². Do dzisiaj projekt jest ważną inspiracją w zakresie wdrażania zrównoważonych rozwiązań.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak powstawał zielony dach na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego?