Jak powstaje nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej? Byliśmy na budowie [ZDJĘCIA, PLANY, WIZUALIZACJE]
Ogromny ale nie przytłaczający. Monolityczny ale pełen światła. Prosty ale intrygująco zdobny - tak w kilku słowach można opisać powstający właśnie budynek nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego zaprojektowany przez warszawską pracownię WXCA.
W 1977 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję przekształcenia terenów Cytadeli Warszawskiej w kompleks muzealny, do którego zostałoby przeniesione Muzeum Wojska Polskiego. Zwyciężyła praca Marka Budzyńskiego i Andrzeja Kicińskiego, jednak projekt nie został zrealizowany. Do tematu powrócono w 2008 roku, kiedy to ogłoszono międzynarodowy, dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. Wzięło w nim udział 79 pracowni, w tym 13 z zagranicy, a zwyciężyła praca zgłoszona przez WXCA. Roboty budowlane ruszyły w marcu 2018 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum IDS-BUD oraz MAR-BUD.
W międzynarodowym konkursie na koncepcję programowo-przestrzenną ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego w pawilonie wystawowym w cytadeli warszawskiej zwyciężyła pracownia NM architekci. "Minimum środków — maksimum wyrazu” - podsumowali projekt jurorzy.
Czytaj więcej >>Cytadela Warszawska to ponad 30 hektarów terenów zielonych w centrum Warszawy. W tej chwili trwa budowa dwóch obiektów autorstwa WXCA: Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski, które powstają obok już istniejących Muzeum Katyńskiego i X Pawilonu. W kolejnym etapie kompozycję przestrzenną dopełni drugi budynek (północny) Muzeum Wojska Polskiego oraz zostaną adaptowane do funkcji publicznych istniejące historyczne obiekty.
Układ przestrzenny zespołu odniesiono do XVIII – wiecznego rozkładu z pełniącym funkcje reprezentacyjne Placem Gwardii w centrum założenia. Pod placem powstaje dwukondygnacyjny parking.
Powstanie w tym miejscu Kompleksu Muzeów ma być najważniejszym krokiem otwierającym Cytadelę Warszawską dla mieszkańców miasta po ponad 200-letniej izolacji.
Powstający właśnie budynek Muzeum Wojska Polskiego składać się będzie z ośmiu bloków funkcjonalnych, spiętych masywem dachu, tworząc razem spójną kompozycję. Z zewnątrz betonowa bryła jest potężna i monolityczna. Wschodząc do środka jesteśmy zaskoczeni lekkością i transparentością.
Długo zastanawialiśmy się, jak oddać architekturą ideę wojskowości. Postawiliśmy na bardzo podstawowe skojarzenia zarówno z fortyfikacjami jak i porządkiem, jaki dostrzegamy w sytuacjach związanych z wojskiem tj. szyk oddziałów zbrojnych
Poszczególne bloki przeznaczone będą na wystawę stałą, ekspozycje czasowe, sale audiowizualną oraz pomieszczenia usługowo-biurowe i techniczno-magazynowe. Dzięki dużym przeszkleniom zaciera się granica między wnętrzem a światem zewnętrznym.
Smukłe ściany wykonane w betonie architektonicznym, podpierające przykrycie o rozpiętościach dochodzących do 18 m, pozwoliły stworzyć duże, niezależne przestrzenie wystawowe, umożliwiające dowolne aranżacje wystawy.
W obecnie powstającym budynku Muzeum Wojska Polskiego beton architektoniczny stanowi ok. 90% całego budulca. Po raz pierwszy w Europie wylewane są ściany z betonu architektonicznego w kolorze, z odciskiem wzoru, z chowanymi w betonie instalacjami, wysokości blisko 8 m. Do zabarwienia betonu w masie użyto naturalnego barwnika - sproszkowanej rudy żelaza. Uzyskany kolor będzie starzał się w tym samym tempie co sam beton architektoniczny (uniknie sie dzięki temu odbrawień). Nowoczesny budynek świetnie wpisze się też w ceglane otoczenie Cytadeli.
Zależało nam na tym, aby budynek był delikatny i subtelny. Aby zhumanizować beton wzbogaciliśmy go o nawiązujący do wojskowości wzór szewron. Testowaliśmy jak światło będzie płynąć po wzorze i jak będzie się on zachowywał
W budynku pojawi się wiele ekologicznych rozwiązań. Będą tu m.in. pompy ciepła, zielone dachy i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Odzyskiwana będzie woda deszczowa (używać jej będzie można np. do spłukiwania toalet czy pielęgnacji zieleni).
Koszt budowy Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski to 821 mln zł. Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego planowane jest na 2021 rok.
Budynek w liczbach:
Kubatura całkowita: 103 984 m3
Powierzchnia całkowita: 12 744 m2
Powierzchnia użytkowa: 10 965 m2
Skomentuj:
Jak powstaje nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej? Byliśmy na budowie [ZDJĘCIA, PLANY, WIZUALIZACJE]