Jak mieszka Przemo Łukasik? Mieszkanie architekta z Medusa Group na warszawskiej Pradze
Przemo Łukasik, współzałożyciel śląskiej pracowni Medusa Group, pokazał swoje 55-metrowe mieszkanie w bloku przy Sprzecznej 4 na warszawskiej Pradze. Króluje tu nieotynkowany beton, zestawiony z oryginalnymi meblami i gadżetami. Jak mieszka architekt?
Jak mieszka Przemo Łukasik?
Na stałe Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group, mieszka z rodziną w Bytomiu. Jego Bolko loft, w zaadaptowanej na cele mieszkalne, dawnej lampiarni Zakładów Górniczo-Hutniczych „Orzeł Biały” to jeden z najoryginalniejszych domów w Polsce. Bolko loft zobaczycie tu>>
Gdy Medusa otworzyła swoją drugą siedzibę w Warszawie (biuro znajduje się w wieżowcu Cosmopolitan przy Twardej 4), służbowe wyjazdy do stolicy stały się częste. - Mieszkanie w Warszawie to produkt, który powstał z konieczności – mówi Przemo Łukasik.
Gdy tylko w 2017 roku oddano do użytku blok przy Sprzecznej 4 na warszawskiej Pradze, mówiło się, że sporą część mieszkań kupili w nim architekci. Nic dziwnego - nowoczesny budynek z betonowych prefabrykatów, zaprojektowany przez pracownię BBGK to jedna z najciekawszych realizacji mieszkaniowych ostatnich lat. Zamieszkał tu również Przemo Łukasik. Mieszkanie architekta ma 55 m2. Znajdują się tu dwie sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienka oraz taras.
Zobacz także: Sprzeczna 4. Manifest nowoczesnej prefabrykacji>>
Surowy beton we wnętrzach
Nieprzypadkowo wybór padł na Starą Pragę - okolica przypominała architektowi jego ukochany Bytom. Podniszczone kamienice, lokalna społeczność i powojenne blizny tej części Warszawy - Łukasik docenił to autentyczne środowisko.
Jako przestrzeń czasowego pobytu mieszkanie miało powstać szybko i pozostać substancją szczerą pod każdym względem. Miało być pragmatycznie i naturalnie jak w domu w Bytomiu: bez pudrowania budowlanych blizn, bez make-upu. "Deweloperskie dobrodziejstwo” - betonowe posadzki, ściany i sufity pozostało nietknięte. Nieotynkowany beton stanowi dziś tło dla meblowej scenografii.
Prawdopodobnie jestem jedynym mieszkańcem tego budynku, który nie otynkował prefabrykatów we wnętrzu, chciałem przez to pokazać, że produkt deweloperski można łatwo wykorzystać, ujarzmić i nadać mu osobowość
Kilka ikon zestawionych z gadżetami upolowanymi na targach staroci w Bytomiu i Berlinie, tworzą indywidualne wnętrze o czytelnym rodowodzie. Prostą i funkcjonalną łazienkę wykończył białymi płytkami ceramicznych z czarna fugą. Armaturę zrobił z miedzianych rur. Przy oknach i na ścianach w części dziennej widać pozostałości uszczelniaczy i spoiw. Aneks kuchenny wykonany ze sklejki liściastej czytelnie odcina się od betonowych ścian i posadzek. Zamiast drogich wykończeń jest funkcjonalnie i autentycznie.
Medusa Group, założona w 1997 roku przez Przema Łukasika i Łukasza Zagałę, jest jedną z najbardziej uznanych i "zajętych" pracowni w Polsce. Wymieńmy tylko kilka ostatnich aktywności - przebudowa budynku w Londynie, szkoła w Bangladeszu, przebudowa wielopoziomowego garażu na nowojorskiej Tribece, czy nadbudowa biurowa na Wall Str. w Nowym Yorku, a także współpraca z biurem BIG w Nowym Jorku i Kopenhadze.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Nowoczesny dom w Gliwicach od Medusa Group. Siła prostoty
MidPoint71 - nowy biurowiec w centrum Wrocławia od Medusa Group
Rusza budowa .KTW II projektu Medusa Group. Będzie najwyższym budynkiem w Katowicach
Hotel The Bridge na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Bryłę zaprojektowali Forum Architekci. Wnętrza to dzieło Medusa Group
Rozpoczęto budowę Fuzji na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. To projekt medusa group
Nowoczesne liceum na Wilanowie według projektu medusa group
Dom od medusa group jak uwspółcześniony familok
Grafitowy biurowiec od Medusa Group