Inwestycja w centrum Gdyni - zwycięski projekt pracowni JEMS Architekci
Koncepcja znanej pracowni JEMS Architekci wygrała w konkursie na zagospodarowanie działki przy ul. Władysława IV w Gdyni. Inwestycję zrealizuje trójmiejski deweloper Invest Komfort.
Przestrzeń przy ul. Władysława IV zainspirowała nas swoim potencjałem do wyjścia poza przyjęty status quo. Szukaliśmy zatem nieszablonowych i odważnych architektonicznie rozwiązań. Postawiliśmy na nowoczesny, miastotwórczy projekt, który będzie służyć nie tylko przyszłym mieszkańcom inwestycji, ale też wszystkim gdynianom.
Wyniki konkursu na zabudowę działki przy ul. Władysława IV w Gdyni
Nowa inwestycja, ze względu na atrakcyjną lokalizację w centrum oraz wszechstronny projekt, ma szansę nadać nowego wymiaru gdyńskiemu Śródmieściu. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia, deweloper Invest Komfort do konkursu na odpowiedzialną społecznie koncepcję architektoniczną zaprosił renomowane pracownie z całego kraju. W przedsięwzięciu wzięły udział cztery studia architektoniczne. Projekty zyskały wysokie noty komisji decydującej o wyborze koncepcji i urządzenia terenu przy ul. Władysława IV. Były to prace wykonane przez: JEMS Architekci, Maćków Pracownia Projektowa, WWAA oraz KWK Promes. Wybrana koncepcja JEMS Architekci najlepiej wpisuje się w charakter tej części Gdyni oraz idee inwestora i jego pomysł na estetyczną, harmonijną, odważną i zrównoważoną zabudowę.
Jasne fasady, ekspresyjne formy, duże, poziome przeszklenia oraz konstrukcja słupowa połączona z podcieniem i cofniętym wejściem do budynku to charakterystyczne cechy gdyńskiej zabudowy. Przyświecały nam one przy formułowaniu głównych założeń projektu budynku przy Władysława IV. Budynek będzie posiadał cztery fronty. Od zachodu zaplanowaliśmy przeszkolone - akustyczne obudowy loggi, tworzące pierzeję ulicy Władysława IV. Od wschodu i północy rozrzeźbiona forma elewacji zbudowana będzie ze strukturalnie ułożonych wykuszy i loggi. Od tej strony zrealizowany będzie również nowy, ogólnodostępny park, który będzie osłonięty od hałasu ulicy i stanie się miejskim skwerem.
Zielone centrum miasta
Istotnym elementem koncepcji dewelopera jest rewitalizacja terenów zielonych przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców miasta. Powstaną one między istniejącą a planowaną zabudową. Nowy park miejski o powierzchni ok. 3700 m kw. stanie się ważnym punktem na mapie Gdyni, który uprzyjemni spacerowanie i odpoczynek w Śródmieściu.
Naszym celem jest odpowiedzialne kreowanie przestrzeni miejskiej, stąd zaproszenie wszystkich mieszkańców Gdyni do nowego parku towarzyszącego inwestycji, który stanie się miejscem spotkań i odpoczynku ulokowanym w ścisłym centrum miasta. Mowa o terenach zielonych, a więc niezwykle atrakcyjnej i potrzebnej przestrzeni, której brakuje w tej części Śródmieścia. Wychodzimy naprzeciw potrzebom: stworzymy starannie zaprojektowaną enklawę, gdzie na wszystkich gdynian będą czekać miejsca przeznaczone do relaksu, rekreacji oraz spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w pięknym otoczeniu przyrody.
Projekt wpisujący się w otoczenie
Kolejnym atutem nowej inwestycji będą umieszczone na parterze lokale usługowe. Projektowi przyświeca cel harmonijnego i odpowiedzialnego wkomponowania nowej inwestycji w istniejącą przestrzeń oraz stymulacja lokalnego biznesu i życia miejskiego w tej części miasta. Jak podkreśla inwestor, organizacja konkursu architektonicznego była podyktowana m.in. poczuciem odpowiedzialności za otoczenie.
Projektowanie inwestycji, która stanie w tak ważnym miejscu, jakim jest ul. Władysława IV, to niezwykłe wyzwanie dla każdego architekta. Pamiętajmy, że wielobarwność gdyńskiego modernizmu urzeka kolejne pokolenia. Zadaliśmy sobie więc pytanie: jaki dom powinien stanąć w sąsiedztwie pereł gdyńskiego funkcjonalizmu? Zdecydowaliśmy, że cechy zabudowy zrealizowanej blisko 100 lat temu powinny przyświecać naszej pracy także dziś. Chcieliśmy stworzyć budynek funkcjonalny, a przy tym przyjazny mieszkańcom oraz harmonijnie wkomponowany w istniejącą strukturę miasta.
W ramach nowoczesnego, 6-piętrowego budynku zostanie zrealizowanych 86 mieszkań. Powstanie on w oparciu o inspiracje ikon gdyńskiego funkcjonalizmu, takich jak Bankowiec zaprojektowany przez Stanisława Ziołowskiego czy zabytkowy gmach projektu Romana Piotrowskiego, przez wiele dziesięcioleci będący siedzibą PLO. W zwycięskiej koncepcji architektonicznej do charakteru tego wyjątkowego sąsiedztwa nawiązują m.in. jasne fasady i duże poziome przeszklenia. Zwycięska koncepcja pracowni JEMS Architekci będzie jeszcze dopracowywana. Ostateczny projekt będzie jednak zbliżony do obecnych założeń i wizualizacji konkursowych.
Skomentuj:
Inwestycja w centrum Gdyni - zwycięski projekt pracowni JEMS Architekci