Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej

Mat. prasowe
Gie El na MDF Festival w Filharmonii Szczecińskiej - Fot. mat. prasowe

„Light The Rust” to instalacja stworzona przez Gie El na Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM 2024. Rdzawe formy i niesamowicie kontrastują z białymi wnętrzami Filharmonii Szczecińskiej.

Odbywający się w dniach 03-06.10. Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM 2024 organizowany cyklicznie przez Filharmonię Szczecińską łączy ze sobą różne dziedziny sztuki, zacierając granice między nimi. Celem festiwalu jest poszukiwanie nowych kierunków rozwoju muzyki, sztuki w szerokim rozumieniu tego słowa, designu oraz nowoczesnych technologii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była wyobraźnia, a owocem tej wyobraźni… naturalna rdza.

Instalacja „Light The Rust” stworzona przez Gie El - artystyczną pracownię awangardowych żyrandoli - przenosi w świat, w którym zacierają się granice między sacrum a profanum. Rdza, zazwyczaj kojarzona z zapomnieniem i rozpadem, staje się głównym aktorem w akcie kreacji, udowadniając, że nawet to, co powszechnie uważane za zdegradowane, może stanowić źródło inspiracji. Proces rdzewienia jest tu postrzegany jako twórcza siła, która przemienia materię i nadaje jej nowy, nieoczekiwany, choć tak elementarny przecież wymiar.

Gie El na MDF Festival w Filharmonii Szczecińskiej - Fot. mat. prasowe

Umieszczona w ascetycznych, białych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej „Light The Rust” tworzy niesamowity kontrast. Czyste, minimalistyczne otoczenie podkreśla surowość i organiczność rdzy, jednocześnie wzmacniając jej estetyczny i emocjonalny przekaz. Zestawienie tych dwóch światów – klarownego, czystego oraz rdzawego, przemijającego – otwiera pole do głębokiej refleksji nad czasem, zmianą i nieskończonym potencjałem wyobraźni.

Autorzy instalacji “Light The Rust”, Maria i Jacek Rypułowie, to pochodzący ze Śląska architekci, którzy na co dzień tworzą rzeźbiarskie instalacje świetlne inspirując się otaczającym światem. Do produkcji lamp i żyrandoli wykorzystują naturalne materiały takie jak: ręcznie formowane szkło, kryształ górski, łupek, czy właśnie pokrytą rdzą stal. Swoją pracownię postanowili umieścić w naturalnym i harmonijnym krajobrazie łąk, pól i lasów śląskiej wioski, gdzie tworzą lampy, które trafiają do klientów na całym świecie.

Mimo, że MDF Festival zakończył się 06.10.2024 r., to instalację “Light The Rust” będzie można oglądać w przestrzeniach Filharmonii Szczecińskiej aż do 01.12.2024 r.

 

MDF Festival w Filharmonii Szczecińskiej - Fot. mat. prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe

Polecane

Xylopolis - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie w Wasilkowie koło Białegostoku. Inspiracją był Pawilon Polski na Expo…
Przed budynkiem biurowym LIXA E w Warszawie stanie rzeźba zaprojektowana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte

Skomentuj:

Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej