Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hydropolis we Wrocławiu – centrum wiedzy o wodzie w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej

WG

Otwarte w 2015 roku wrocławskie Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie, znajduje się w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Architekci dali temu miejscu nowe życie, tworząc intrygującą, chętnie odwiedzaną i wielokrotnie nagradzaną przestrzeń.

Hydropolis we Wrocławiu
Hydropolis we Wrocławiu
Fot. Grzegorz Rajter/mat. prasowe

Każdy wie, że bez wody nie ma życia. Potrzebują jej wszystkie żywe organizmy - ludzie, rośliny i zwierzęta. W 2015 roku we Wrocławiu otwarto jedyne w Polsce (i jedno z nielicznych na świecie) centrum wiedzy o wodzie. To miejsce w którym zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą dowiedzieć się więcej na temat wody i spojrzeć na nią z wielu różnych perspektyw. A to wszystko w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Poznajcie Hydropolis!

Co to jest Hydropolis?

Jeśli prześledzimy etymologię nazwy, odpowiedź nasuwa się sama. Hydro w języku greckim to woda. Polis oznacza miasto. Hydropolis znaczy dosłownie miasto wody. Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu to placówka łącząca walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą.

Hydropolis – co zobaczyć?

Projekt stałej wystawy w Hydropolis opracował Mieczysław Bielawski. Temat wody ujęty jest tu z różnych perspektyw. Zorganizowano 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, strefę dla dzieci i przestrzeń relaksu. Można tu m.in. obejrzeć projekcję filmu 360º na 65-metrowym ekranie, posiedzieć w kapsule batyskafu Trieste (którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego), zobaczyć makiety statków czy poznać działanie starożytnych wynalazków wodnych.

Hydropolis we Wrocławiu
Hydropolis we Wrocławiu
Fot. By Jacek Halicki - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56357249

Hydropolis - Wrocław

Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis mieści się przy ul. Na Grobli 17 we Wrocławiu, w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Na początku XIX wieku wodociągi we Wrocławiu pobierały wodę z Odry. Oczyszczano ją w filtrach powolnych (wielkich basenach z piaskiem i żwirem) zlokalizowanych właśnie w zakładzie wodociągowym „Na Grobli”. Najmłodszy z filtrów - filtr nr. V był zbiornikiem podziemnym.

Na początku XX wieku wodę rzeczną zastąpiono wodą gruntową. Filtry przestały więc pełnić swoją funkcję. Po usunięciu tysięcy ton piasku i żwiru, dawny filtr nr. V stał się głównym rezerwuarem wody dla miasta -  gigantycznym zbiornikiem wody pitnej, mieszczącym aż 12 milionów litrów. Zyskał nową nazwę - zbiornik nr. 1  Na powierzchni pojawiły się nowe obiekty m.in. wieża ciśnień i pompownia awaryjna,

Hydropolis - drugie życie zabytkowego zbiornika

Zbiornik nr. 1  funkcjonował nieprzerwanie do 1945 roku. Szybko odbudowany po zniszczeniach wojennych, służył mieszkańcom Wrocławia kolejne 50 lat.  Podczas powodzi 12 lipca 1997 roku, Zakład Produkcji Wody „Na Grobli” został zalany.

W 2002 roku "zbiornik nr 1" został wpisany do rejestru zabytków, jako jedno  z nielicznych tak dobrze zachowanych historycznych zakładów produkcji wody w Europie. Pełnił swoją funkcję do 2011 roku - wyłączono go wtedy z eksploatacji. Jednocześnie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, do którego należał, podjęło decyzję o stworzeniu tu Hydropolis - centrum wiedzy  o wodzie. Prace trwały 4 lata. Nowoczesny obiekt otwarto w grudniu 2015 roku.

Teren Hydropolis we Wrocławiu.
Teren Hydropolis we Wrocławiu.
Fot. shutterstock/Konrad Kaptur

Hydropolis - budynek

Adaptacja podziemnego, zabytkowego, ceglanego zbiornika na cele edukacyjno-muzealne i budowa strefy wejścia to dzieło architektów z wrocławskiej pracowni Studio EKA i krakowskiej ART FM. Strefę wejściową tworzy niski, horyzontalny pawilon. Pokryto go miedzianą blachą, dzięki czemu świetnie współgra on z ceglanymi sąsiednimi obiektami.

Integralną częścią elewacji jest rozstępująca się przez przechodzącymi kurtyna wodna. Na ścianie wody, o długości 46,5 metra pojawiać się mogą dowolne, zaprogramowane wzory i napisy. To tzw. drukarka wodna, składająca się z 12 modułów (każdy zawiera zestaw sterowanych elektrozaworów i dysz). Przejście przez wodną kurtynę jest symbolicznym wejściem do wodnego miasta Hydropolis.

Pierwotnie podziemny zbiornik o powierzchni około 4000 m², składał się z czterech odrębnych komór. Dla potrzeb Hydropolis połączono je, wycinając przejścia w ścianach

Hyropolis – centrum wiedzy o wodzie, zdobyło wiele nagród m.in. Cud Polski 2016 National Geographic Traveler, wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnienie w konkursie Piękny Wrocław w kategorii Modernizacja obiektu historycznego czy nagrodę publiczności w konkursie Miedź w Architekturze 2017 (Copper in Architecture Awards).

Hydropolis – czas zwiedzania

Hydropolis można zwiedzać przez cały tydzień. Centrum wiedzy o wodzie otwarte jest od poniedziałku do piątku od 11:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:00) i w weekendy w godzinach 10:00– 20:00 (ostatnie wejście o 19:00). Czas zwiedzania Hydropolis to ok. 2 godziny. Bilety można kupować online – upoważniają do wejścia na określoną godzinę. Za bilety normalny zapłacimy 27 zł, a za ulgowy 18 zł.

 

 

Hydropolis we Wrocławiu
Hydropolis we Wrocławiu
Fot. mat prasowe / Michał Łagoda

---

Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie

  • Lokalizacja: Wrocław, ul. Na Grobli 17
  • Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu
  • Projektu budynku, architektura krajobrazu: Studio EKA Pracownia Projektowa, architekt Ewa Kinecka oraz ART FM, architekci: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz
  • Projekt ekspozycji, elewacji miedzianych, drukarki wodnej oraz wnętrz: ART FM: Mieczysław Bielawski (dyrektor kreatywny), architekci Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz;
  • Współpraca: Michał Hnatowski, Karol Ornatowski, Jan Witkowski, Awiszaj Adari
  • Realizacja: 2015

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Hydropolis we Wrocławiu – centrum wiedzy o wodzie w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej