Hydropolis we Wrocławiu – centrum wiedzy o wodzie w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej
Otwarte w 2015 roku wrocławskie Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie, znajduje się w zabytkowym XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Architekci dali temu miejscu nowe życie, tworząc intrygującą, chętnie odwiedzaną i wielokrotnie nagradzaną przestrzeń.
Każdy wie, że bez wody nie ma życia. Potrzebują jej wszystkie żywe organizmy - ludzie, rośliny i zwierzęta. W 2015 roku we Wrocławiu otwarto jedyne w Polsce (i jedno z nielicznych na świecie) centrum wiedzy o wodzie. To miejsce w którym zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą dowiedzieć się więcej na temat wody i spojrzeć na nią z wielu różnych perspektyw. A to wszystko w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Poznajcie Hydropolis!
Co to jest Hydropolis?
Jeśli prześledzimy etymologię nazwy, odpowiedź nasuwa się sama. Hydro w języku greckim to woda. Polis oznacza miasto. Hydropolis znaczy dosłownie miasto wody. Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis we Wrocławiu to placówka łącząca walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą.
Hydropolis – co zobaczyć?
Projekt stałej wystawy w Hydropolis opracował Mieczysław Bielawski. Temat wody ujęty jest tu z różnych perspektyw. Zorganizowano 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, strefę dla dzieci i przestrzeń relaksu. Można tu m.in. obejrzeć projekcję filmu 360º na 65-metrowym ekranie, posiedzieć w kapsule batyskafu Trieste (którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego), zobaczyć makiety statków czy poznać działanie starożytnych wynalazków wodnych.
Hydropolis - Wrocław
Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis mieści się przy ul. Na Grobli 17 we Wrocławiu, w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Na początku XIX wieku wodociągi we Wrocławiu pobierały wodę z Odry. Oczyszczano ją w filtrach powolnych (wielkich basenach z piaskiem i żwirem) zlokalizowanych właśnie w zakładzie wodociągowym „Na Grobli”. Najmłodszy z filtrów - filtr nr. V był zbiornikiem podziemnym.
Na początku XX wieku wodę rzeczną zastąpiono wodą gruntową. Filtry przestały więc pełnić swoją funkcję. Po usunięciu tysięcy ton piasku i żwiru, dawny filtr nr. V stał się głównym rezerwuarem wody dla miasta - gigantycznym zbiornikiem wody pitnej, mieszczącym aż 12 milionów litrów. Zyskał nową nazwę - zbiornik nr. 1 Na powierzchni pojawiły się nowe obiekty m.in. wieża ciśnień i pompownia awaryjna,
Hydropolis - drugie życie zabytkowego zbiornika
Zbiornik nr. 1 funkcjonował nieprzerwanie do 1945 roku. Szybko odbudowany po zniszczeniach wojennych, służył mieszkańcom Wrocławia kolejne 50 lat. Podczas powodzi 12 lipca 1997 roku, Zakład Produkcji Wody „Na Grobli” został zalany.
W 2002 roku "zbiornik nr 1" został wpisany do rejestru zabytków, jako jedno z nielicznych tak dobrze zachowanych historycznych zakładów produkcji wody w Europie. Pełnił swoją funkcję do 2011 roku - wyłączono go wtedy z eksploatacji. Jednocześnie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, do którego należał, podjęło decyzję o stworzeniu tu Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie. Prace trwały 4 lata. Nowoczesny obiekt otwarto w grudniu 2015 roku.
Hydropolis - budynek
Adaptacja podziemnego, zabytkowego, ceglanego zbiornika na cele edukacyjno-muzealne i budowa strefy wejścia to dzieło architektów z wrocławskiej pracowni Studio EKA i krakowskiej ART FM. Strefę wejściową tworzy niski, horyzontalny pawilon. Pokryto go miedzianą blachą, dzięki czemu świetnie współgra on z ceglanymi sąsiednimi obiektami.
Integralną częścią elewacji jest rozstępująca się przez przechodzącymi kurtyna wodna. Na ścianie wody, o długości 46,5 metra pojawiać się mogą dowolne, zaprogramowane wzory i napisy. To tzw. drukarka wodna, składająca się z 12 modułów (każdy zawiera zestaw sterowanych elektrozaworów i dysz). Przejście przez wodną kurtynę jest symbolicznym wejściem do wodnego miasta Hydropolis.
Pierwotnie podziemny zbiornik o powierzchni około 4000 m², składał się z czterech odrębnych komór. Dla potrzeb Hydropolis połączono je, wycinając przejścia w ścianach
Hyropolis – centrum wiedzy o wodzie, zdobyło wiele nagród m.in. Cud Polski 2016 National Geographic Traveler, wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnienie w konkursie Piękny Wrocław w kategorii Modernizacja obiektu historycznego czy nagrodę publiczności w konkursie Miedź w Architekturze 2017 (Copper in Architecture Awards).
Hydropolis – czas zwiedzania
Hydropolis można zwiedzać przez cały tydzień. Centrum wiedzy o wodzie otwarte jest od poniedziałku do piątku od 11:00 do 19:00 (ostatnie wejście o 18:00) i w weekendy w godzinach 10:00– 20:00 (ostatnie wejście o 19:00). Czas zwiedzania Hydropolis to ok. 2 godziny. Bilety można kupować online – upoważniają do wejścia na określoną godzinę. Za bilety normalny zapłacimy 27 zł, a za ulgowy 18 zł.
---
Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie
- Lokalizacja: Wrocław, ul. Na Grobli 17
- Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu
- Projektu budynku, architektura krajobrazu: Studio EKA Pracownia Projektowa, architekt Ewa Kinecka oraz ART FM, architekci: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz
- Projekt ekspozycji, elewacji miedzianych, drukarki wodnej oraz wnętrz: ART FM: Mieczysław Bielawski (dyrektor kreatywny), architekci Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz;
- Współpraca: Michał Hnatowski, Karol Ornatowski, Jan Witkowski, Awiszaj Adari
- Realizacja: 2015
- Więcej o:
Na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu powstanie Atmo projektu Zbigniewa Maćkowa. XIX-wieczna stajnia zostanie wkomponowana w budynek
Ogrody Graua we Wrocławiu. Rewitalizacja zabytkowego pałacyku i apartamentowiec od Maćków Pracownia Projektowa
Tak będzie wyglądał tzw. plac trójkątny na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu [WYNIKI KONKURSU]
Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu - rusza konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej
Dawny szpital dziecięcy we Wrocławiu autorstwa Maxa Berga będzie nową siedzibą Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Projekt przygotowała pracownia DEMIURG
Starter III we Wrocławiu już prawie gotowy. Elewacja przypomina grę Tetris
Hotel The Bridge na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Bryłę zaprojektowali Forum Architekci. Wnętrza to dzieło Medusa Group
Biurowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu od WXCA