Hourglass – nowa wizytówka ekskluzywnej dzielnicy Amsterdamu
Najszybciej rozwijająca się dzielnica Amsterdamu zyskała w tym roku nowy punkt orientacyjny. Hourglass wyznacza centralny obszar Zuidas, który z roku na rok wypełnia się nowoczesnymi biurowcami, restauracjami, eleganckimi hotelami, apartamentami i innymi obiektami klasy premium. W rozwoju tej holenderskiej dzielnicy swój udział ma także firma ALUPROF SA – jeden z czołowych, europejskich dostawców systemów aluminiowych, który dostarczył swoje rozwiązania do realizacji tej inwestycji.
Nowy symbol dzielnicy
Zuidas to dzielnica finansowa stolicy Holandii, w której królują międzynarodowy biznes, ekskluzywne restauracje i sklepy. To tutaj mieści się World Trade Center Amsterdam, a największe międzynarodowe korporacje posiadają w Zuidas swoje biura. W jej centralnym punkcie zrealizowany został niezwykły projekt Hourglass, którego nazwa nawiązuje do kształtu 80 - metrowej klepsydry. Architektura budynku została zainspirowana pracami rumuńskiego rzeźbiarza Constantina Brâncuși, a kluczem do sukcesu projektu geometrycznej fasady stało się połączenie naturalnego kamienia z aluminium. Dzięki temu obiekt zyskał ponadczasowy wygląd. Zastosowanie „zielonych ścian” z żywymi roślinami i użycie drewna w wykończeniu wnętrz pozwala na subtelną grę świateł oraz kreuje atmosferę świeżości i przytulności.
Hourglass to dzieło pracowni Dam & Partners Architecten z Amsterdamu, a elementy konstrukcyjne fasady budynku i stolarka aluminiowa (780 aluminiowych okien, 20 elementów fasad oraz drzwi przesuwne) zostały zrealizowane przez holenderskiego dużego i doświadczonego partnera - firmę Byldis.
Aluminium zmienia wszystko
Hourglass to z pewnością architektoniczna perła Amsterdamu, powstała m.in. w efekcie niezwykle profesjonalnej współpracy pomiędzy firmą Byldis (wykonawcą elewacji i dostawcą konstrukcji aluminiowych), przedstawicielami spółki Aluprof Netherlands (odpowiedzialnych za koordynację projektu na miejscu) oraz Działem R&D i Działem Wsparcia Technicznego z centrali ALUPROF SA w Bielsku-Białej. Z uwagi na różne kąty pochylenia ścian, Hourglass okazał się bardzo wymagającym projektem. Kluczowym wyzwaniem, w obliczu którego stanęli konstruktorzy z firmy ALUPROF SA, było opracowanie specjalnego rozwiązania narożnego na bazie systemu MB-SR60N, który pozwolił na obsłużenie różnych kątów pochyleń ścian. Ponadto wizja architektoniczna samej fasady w widoku zewnętrznym miała również zapewnić mieszany wygląd wizualny tj. połączenie płaskich listew dociskowych z semi-strukturą (tzw. EFEKT). Na potrzeby tego obiektu wytłoczono specjalne rygle, które od wewnątrz miały zapewnić dobry efekt wizualny. To co pociągnęło także konieczność opracowania niestandardowych wytycznych montażowych i przygotowania precyzyjnych łączników. Należy przy tym podkreślić, że z uwagi na skomplikowane połączenia, realizacja zlecenia wymagała od fabrykatora najwyższej klasy profesjonalizmu, którym firma Byldis może się poszczycić. Pozostałe elementy konstrukcyjne fasady budynku na dolnych kondygnacjach bazują w głównej mierze na systemie MB-SR50N, czyli najpopularniejszym rozwiązaniu słupowo-ryglowym oferowanym przez firmę ALUPROF. Kształt słupów i rygli pozwala budować estetyczne szklane ściany z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Kamienna elewacja z kolei została wyposażona w okna stałe i rozwierne na bazie systemów MB-86SI oraz MB-86US SI. Produkty te cechują się doskonałą izolacyjnością termiczną, a także wysoką wytrzymałością profili, co pozwala na wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach. Warto wspomnieć tutaj o systemie MB-86US SI, którego główną cechą konstrukcji jest jej wygląd, gdyż profil skrzydła jest ukryty za profilem ościeżnicy, a powierzchnie szyb montowanych w polach otwieranych i stałych leżą na jednej płaszczyźnie. Dzięki temu kwatery otwierane i stałe od strony zewnętrznej wyglądają identycznie.
Zrównoważone budownictwo
Budynek zrównoważony, to obiekt oszczędny, komfortowy i stworzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Na wszystkich etapach życia takiej nieruchomości, od projektu do otwarcia, uwzględnia się aspekty oszczędzania zasobów naturalnych i dbałości o środowisko.
Hourglass to obiekt mieszkalno-biurowy, który powstał w oparciu o założenia budownictwa zrównoważonego, za co otrzymał już certyfikat BREEAM EXCELLENT. BREEAM jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych w Europie metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności, która gwarantuje że inwestycja została wybudowana z poszanowaniem środowiska i zdrowia ludzi.
Skomentuj:
Hourglass – nowa wizytówka ekskluzywnej dzielnicy Amsterdamu