Historyczne centrum Warszawy stanie się parkiem kulturowym. Koniec z chaosem przestrzennym
W stolicy powstanie park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy. Tak zdecydowała Rada Warszawy na posiedzeniu 7 grudnia 2023 roku. Zapisy zaczną obowiązywać od grudnia 2024 roku.
Park kulturowy: co to jest?
Park kulturowy jest jedną z form oraz sposobów ochrony krajobrazu kulturowego, czyli przestrzeni historycznie ukształtowanej w wyniku działalności człowieka, zawierającej wytwory cywilizacji oraz elementy przyrodnicze. To narzędzie, które pozwala zapobiegać chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk.
Park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy: lokalizacja
Historyczne Centrum Warszawy ma objąć Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, rejon od ogrodów Krasińskich do Saskiego oraz parki położone poniżej Skarpy z Łazienkami włącznie. Rozciąga się na długości blisko 6 km. Na tym obszarze znajdują się najważniejsze zabytki i tereny związane z historią i tożsamością stolicy.
Zależało nam na tym, aby szczegółowo przeanalizować i przedyskutować ze wszystkimi partnerami, to co ma się dziać na Trakcie Królewskim. Odbyły się wielomiesięczne konsultacje społeczne, które były dla nas wszystkich bardzo wartościowe. Słuchając się nawzajem, uczyliśmy się od siebie. Konsultacje w bardzo dużej mierze były nastawione również na wysłuchanie strony przedsiębiorców, którzy odpowiadają w dużej mierze za to jak Trakt Królewski wygląda i co się dzieje w jego przestrzeni. Mieliśmy kilka zdań rozbieżnych, ale myślę, że w większości ten dokument, który został wypracowany jest konsensusem, wartościowym dla wszystkich
Park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy: co daje uchwała?
Zapisy uchwały jasno określają, jak powinien wyglądać szyld reklamowy, uliczne stoisko handlowe i ogródek gastronomiczny. Uchwała chroni oryginalny detal architektoniczny i historyczną stolarkę. Reguluje zasady umieszczania urządzeń technicznych, takich jak klimatyzatory czy bankomaty. Ma pomóc w walce z takimi zjawiskami, jak np. nielegalne reklamy na Trakcie Królewskim, naręczny handel na Starówce, „potykacze” przy restauracjach na Nowym Świecie i wieszaki z odzieżą na ozdobnych kratach kamieniczek. Określa zakazy i ograniczenia dotyczące prowadzenia robót budowlanych, dużo uwagi poświęca też ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.
Według urzędników, łatwiej będzie zarządzać terenem - wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących m.in. lokalizacji ogródków gastronomicznych, nośników reklamowych czy obiektów małej architektury ma być szybsze i prostsze.
Parki kulturowe w Polsce
W Polsce mamy 41 parków kulturowych. W Warszawie od 2012 roku funkcjonuje Wilanowski Park Kulturowy, obejmujący pałac wraz z parkiem. Park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy będzie drugim w stolicy.
- Więcej o:
Tak zmieniło się Pole Mokotowskie w Warszawie. Staw zamiast betonowej niecki i nowa zieleń
Rewitalizacja kompleksu biurowego Diuna na warszawskim Mokotowie. Ogólnodostępny park zamiast betonowego parkingu
Osiedle Przyjaźń - tu mieszkali budowniczowie Pałacu Kultury. Wkrótce może być wpisane do rejestru zabytków
Tablice Tchorka w Warszawie wpisane do rejestru zabytków
WARSZAWA Z NIEBA. Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze Warsaw Trade Tower
Malwina Konopacka otwiera showroom w Warszawie
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European Prize for Urban Public Space 2024
Future Builders 2024 - międzynarodowa konferencja zakończona sukcesem. Uznani architekci i eksperci z Polski i zagranicy debatowali na temat przyszłości budownictwa