High5ive - 5 wspaniałych budynków w centrum Krakowa
Nowoczesny kompleks biurowy wypełnia przestrzeń w centrum Krakowa. Swoją obecnością ożywi niezagospodarowany dotąd obszar obok Dworca Głównego. Inwestycja prowadzona przez Skanska, a zaprojektowana przez MoonStudio, zachwyca architekturą, rozwiązaniami technicznymi i ekologiczną wrażliwością.
Kompleks High5ive to łącznie ok 70 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej w centrum Krakowa. Inwestor zapowiada, że koncepcja High5ive to też zupełnie nowy pomysł na miejską przestrzeń, w której praca, wypoczynek, spotkania służbowe i prywatne, a także miejskie życie i relaks mają się ze sobą łączyć i współgrać.
Myśl przewodnia
High5ive zaprojektowała krakowska pracownia MoonStudio. Architekci są współautorami wielu krakowskich realizacji, m.in. Cricoteki. Projekt koresponduje z najbliższym otoczeniem. Materiały fasady wpisują się w historyczny kontekst centrum. Realizacja będzie stanowiła otwartą, zapraszającą przestrzeń, urozmaiconą placami i pasażami przyjaznymi dla przechodniów. W pasażu, wzdłuż pierzei ulicy Pawiej będą zlokalizowane m.in. restauracje, kawiarnie, miejsca do wypoczynku i spędzania wolnego czasu.
W zgodzie z naturą
Inwestor Skanska dużą wagę przywiązuje zarówno do ekologii, jak i do komfortu człowieka. Dlatego High5ive jako pierwszy w Krakowie powstał zgodnie z założeniami certyfikatu WELL. W walce ze smogiem wokół budynków położono chodnik z zielonego betonu. Redukuje on ok. 30 proc. szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych, które znajdują się w miejskim powietrzu.
High5ive to również biurowiec przyjazny rowerzystom. Można skorzystać tutaj z rozbudowanej infrastruktury, w skład której wchodzą stojaki dla rowerów, miejsca ładowania rowerów elektrycznych, prysznice, szatnie oraz stacje naprawy.
Rozwiązania Geberit
Zaawansowane, zrównoważone budownictwo wymaga rozwiązań technicznych, które sprostają jego założeniom. Projektanci Skanska wybrali do odwodnienia tak dużej powierzchni dachów sprawdzone systemy Geberit Pluvia.
W projektach instalacji ciepła technologicznego i centralnego ogrzewania wykorzystano systemy rur Geberit Mepla – stabilne, elastyczne, odporne na ciśnienie i korozję. Rury nadają się do wody o dowolnej jakości, a jej analiza nie jest konieczna. Geberit Mepla można łatwo łączyć z Geberit Mapress. Dlatego też kolejnym systemem wykorzystanym w budowie budynków High5ive jest właśnie system Geberit Mapress C-Stahl. Rury systemowe Geberit Mapress C-Stahl są dostępne w dwóch wersjach: z kremowym płaszczem z polipropylenu lub ocynkowane na zewnątrz. Dostępne są również rury systemowe do specjalnych zastosowań ocynkowane wewnątrz i na zewnętrz.
Zwieńczeniem projektów wodno - kanalizacyjnych jest ceramika. W tym wypadku pochodzi ona z kolekcji Koło Nova Pro. Prosta i funkcjonalna forma wpisze się w każde nowoczesne wnętrze.
Niezawodne systemy instalacyjne są podstawa dobrego i ekologicznego projektowania. Geberit w każdym swoim systemie przekłada jakość i ekologię oraz łatwość instalacji jako najwyższe z priorytetów, dlatego tak chętnie wybierany jest przez architektów i instalatorów.
Zastosowane rozwiązania Geberit:
- Geberit Mepla
- Stelaże Geberit Duofix i Koło Technic GT
- Geberit Mapress C-Stahl
- Ceramika Koło Nova Pro
- Baterie Piave
- Rozwiązania bezdotykowe - elektroniczne spłukiwanie do WC i pisuarów
Projekt: MoonStudio
Projektanci instalacji: Biuro TEQUM
Adres: Pawia 7, 31-154 Kraków
Wykonawca: Skanska
Rok: 2018/2022
- Więcej o:
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli