Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Hala Targowa w Gdańsku skończyła działalność. Czeka ją wielka modernizacja

WG
Tak zmieni się Hala Targowa w Gdańsku. - Z lewej: fot. Autorstwa Diego Delso, CC BY-SA 3.0, wikimedia commons; Z prawej: wiz. mat. prasowe. Kolaz bryla.pl

To koniec znanej nam Hali Targowej w Gdańsku. 31 grudnia był ostatnim dniem handlu. Teraz obiekt z 1896 roku czekają zmiany. Nie będzie to już tylko miejsce handlu ale i przestrzeń pełna kultury, sztuki i gastronomii. Twórcą projektu nowej aranżacji wnętrza jest słowacki scenograf, architekt i projektant Boris Kudlička.

Nowym właścicielem Hali Targowej jest Grupa Apsys, która nabyła ją od Kupców Dominikańskich. Przekazanie nieruchomości nastąpiło 2 stycznia. Rewitalizacja potrwa półtora roku. Obok handlu powstanie restauracja, a także przestrzeń związana z kulturą i sztuką. Będzie to szósta hala gastronomiczna w Trójmieście.

Najsłynniejszą inwestycją Grupy Apsys są zrewitalizowane tereny dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, gdzie powstało centrum Manufaktura. Twórcą projektu nowej aranżacji wnętrza Hali Targowej w Gdańsku jest Boris Kudlička, absolwent scenografii w Katedrze Projektowania Scenografii i Kostiumu na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Groningen (Holandia), od 1995 r. związany z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. Założona przez niego spółka Boris Kudlička with Partners, znana jest z projektów wnętrz obiektów kulturalnych, takich jak opery i teatry, oraz przestrzeni publicznych w Polsce i za granicą.

Hala Targowa w Gdańsku - Fot. Samo451 / shutterstock
Hala Targowa w Gdańsku w 1903 roku - Fot. Brück & Sohn Kunstverlag Meißen / domena publiczna

Hala Targowa w Gdańsku: historia

Neogotycka Hala Targowa powstała w 1896 roku. Jest dziełem Kurta Fehlhabera. We wnętrzu, oprócz 188 stoisk handlowych - drewnianych kiosków i stołów - znajdowały się pomieszczenia administracyjne, posterunek policji i toalety. Na zewnątrz rozmieszczono wokół budynku stragany tzw. zielonego rynku. Z II wojny światowej hala wyszła niemal bez uszczerbku (zniszczony został jedynie odcinek attyki w zachodniej części ściany północnej, a pociski broni ręcznej i maszynowej podziurawiły cegły elewacji i blaszane pokrycie dachu).

Hala ma trzy trakty, wyznaczone słupami. Środkowy jest szerszy i wyższy, oświetlony w partii dachowej rzędami okien. Powierzchnia hali wynosi 4714 metrów kwadratowych, zaś jej wysokość to 15 metrów. Do wnętrza prowadzą cztery bramy, umieszczone na przestrzał. Handel odbywał się na trzech poziomach.

Przeczytaj także: Pawilon LOT-u w Gdańsku. Od szklanego pałacu do szpecącego blaszaka>>

Tak będzie wyglądać Hala Targowa w Gdańsku - Wiz. mat. prasowe
Tak będzie wyglądać Hala Targowa w Gdańsku - Wiz. mat. prasowe
Tak będzie wyglądać Hala Targowa w Gdańsku. Funkcja handlowa zostanie zachowana na poziomie -1 - Wiz. mat. prasowe

Hala Targowa w Gdańsku: nowe funkcje

Projekt Kudlički przewiduje umieszczenie na najwyższym poziomie czterech restauracji z obsługą kelnerską, a na parterze food hallu z kuchnią międzynarodową. Tradycyjna funkcja handlowa zostanie zachowana na poziomie -1 (odrestaurowane mają być historyczne kioski). Mają się tu znaleźć ok. 63 stanowiska handlowe, z czego 28 na zewnątrz budynku. Powstanie też przestrzeń na wydarzenia związane z kulturą i sztuką, które mają się tu odbywać regularnie. Zamontowane będą cztery windy (dwie towarowe) i system oszczędzający wodę i energię.

Z zewnątrz hala nie zmieni się (będzie tylko oczyszczona), natomiast wnętrze przejdzie gruntowną rewitalizację – podkreślona ma być oryginalna konstrukcja budynku i wyeksponowane elementy historyczne, w tym pozostałości po XII wiecznym kościele romańskim (hala powstała w miejscu klasztoru dominikanów).

Generalnym wykonawcą rewitalizacja jest firma FineTech Construction specjalizująca się w pracy z obiektami zabytkowymi. Jej dziełem jest rewitalizacja m.in. warszawskich kompleksów Bohema i Strefa Praga.

Prace będą prowadzone zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 141 mln zł.

Hala Targowa w Gdańsku - wnętrza - Fot. Diego Delso, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Hala Targowa w Gdańsku - podziemia - Fot. Artur Andrzej, CC0, via Wikimedia Commons

Nowa Hala Targowa w Gdańsku: kontrowersje

Nie wszystkim jednak mieszkańcom i aktywistom przebudowa jest w smak. Na sprzedaż i przebudowę hali nie wyraża zgody m.in. Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami. Pod koniec 2024 roku TOnZ zaapelowało do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o wstrzymanie inwestycji i uchylenie decyzji konserwatora, która na nią zezwoliła. Przedstawiciele TONZ obawiają się m.in., że planowane podczas prac odwierty mogą zaszkodzić hali lub pobliskiemu kościołowi.

Nowa Hala Targowa ma zostać otwarta w połowie 2026 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Jego zdjęcie MSN obiegło całą Polskę. Patryk Wikaliński zrobił je telefonem [WYWIAD]
Renzo Piano zaprojektuje muzeum w kompleksie pałacowo-parkowym Obory w gminie Konstancin-Jeziorna
Warszawa: pawilon Cepelii znów błyszczy! Powstał tu trzypiętrowy Empik

Polecane

Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim w Gdańsku Jasieniu. Powstaje tu m.in. leśne molo
Kalbornia Mazury - kompleks 35 domów od Boris Kudlička with Partners

Skomentuj:

Hala Targowa w Gdańsku skończyła działalność. Czeka ją wielka modernizacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej