Hala 100-lecia AGH w Krakowie - powstaną dwie hale z ogrodami na dachu
Ogrody na dachu, dwie duże hale sportowe wraz całą infrastrukturą. Tak będzie wyglądać nowa hala Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Właśnie wydano pozwolenie na budowę.
Nowy obiekt powstanie na terenie kampusu AGH, w rejonie ulic Buszka, Tokarskiego i Armii Krajowej. Hala Stulecia AGH będzie spełniać wszystkie potrzeby uczelni, obejmujące działalność sportową sekcji AZS AGH, zajęcia z WF dla studentów, zajęcia sportowe i rekreacyjne dla pracowników, emerytów, doktorantów i studentów AGH oraz ich rodzin. Powierzchnia nowej inwestycji będzie na tyle duża, że umożliwi też wyjście z ofertą sportowo-rekreacyjną dla lokalnej społeczności. Do dyspozycji będą dwie duże hale - jedna z nich będzie mogła pomieścić 571 kibiców. W nowym budynku będzie więc miejsce na imprezy sportowe, ale obiekt będzie miał też wiele innych funkcjonalności.
Zaprojektowaliśmy foyer z przestrzenią gastronomiczną, a także odpowiednie pokoje dla kadry – nauczycieli akademickich, trenerów, instruktorów. Z myślą o innych zainteresowaniach sportowo-rekreacyjnych powstaną też dwie siłownie, dwie sale fitness, cztery bazy do gry w squasha i sauna.
Budynek został podzielony na trzy części: pierwsza to zaplecza, biura, siłownie i sale fitness. Druga to duża hala z widownią na 571 miejsc, a trzecia część to hala treningowa z pełnowymiarowym boiskiem bez trybun. Każda z hal może być podzielona na trzy boiska treningowe, czyli w tym samym czasie może trenować sześć grup.
Podział budynku na trzy części został też podkreślony kolorami elewacji. Największa część z halą widowiskową jest biała. Część czarna, będąca łącznikiem między halami, to ta, w której mieszczą się biura, siłownie, sale fitness. Natomiast trzecia część, czyli sala do treningów, będzie w kolorze szarym.
Na dachu hali powstanie przestronny, zielony ogród z wieloma ławkami. Studenci, pracownicy Uczelni, a nawet kibice będą mogli w nim odpoczywać. Wyjście na dach przewidziano z foyer oraz z biur pracowników AGH. – Największym jednak wyzwaniem było uratowanie kilkunastometrowych drzew. Zdecydowaliśmy wraz z inwestorem, że 3 drzewa zostaną przeniesione. Jedno zostanie przesadzone w narożnik budynku, tak aby mogło się wkomponować w niego i nadal rosnąć– tłumaczy dr inż. arch. Mateusz Manecki i dodaje, że elewacja budynku będzie nawiązywać do akademików i zieleni, tak aby budynek wtopił się w istniejącą architekturę.
Działalność sportowa, to prócz działalności naukowej, druga niezwykle istotna gałąź naszego rozwoju. Pamiętajmy, że w Akademickich Mistrzostwach Polski zajmujemy od lat czołowe pozycje. W klasyfikacji uczelni technicznych w trzech sezonach pod rząd udało się nam utrzymać pozycję lidera. W związku z tym nasza najnowsza inwestycja to odpowiedź na coraz to większe sportowe potrzeby środowiska AGH. Nowy obiekt pozwoli na zwiększenie możliwości rozwoju sportowego studentów, jak i organizowania rozgrywek na terenie uczelni
To będzie ogromna zmiana dla studentów. Do tej pory mieli jedynie dwie sale, które nie spełniały ich potrzeb. Nie ma w nich miejsca dla kibiców, którzy przychodzą oglądać drużyny grające w ligowych rozgrywkach. A tu AGH ma się czym chwalić. AZS AGH ma trzy męskie drużyny biorące udział w rozgrywkach ligowych w: koszykówkę (AZS AGH Kraków, który rywalizuje w II lidze), siatkówkę (AZS AGH Kraków gra w I lidze), piłkę ręczną (AZS AGH Kraków II lidze) oraz ekstraklasową drużynę badmintona.
Nowy obiekt będzie dostosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowa i dostosowanie istniejącej hali do aktualnych standardów jest po prostu nieopłacalne.
Otrzymanie pozwolenia na budowę otwiera drogę do realizacji projektu. Uczelnia rozpoczęła prace związane przygotowaniem terenu pod realizację inwestycji. Dokonano otwarcia postępowania przetargowego, na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych
- Więcej o:
Nowoczesna hala sportowa na warszawskiej Ochocie
Ptaki na blokach. Osiedle Na Kozłówce w Krakowie ozdobiły piękne ptasie murale
Polonia Warszawa - nowy stadion, hala sportowa i Centrum Wsparcia Sportu od JSK Architekci [WYNIKI KONKURSU]
Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie - oszczędna, minimalistyczna bryła
Sport po francusku czyli nowa sala sportowa w Strasburgu
Sport w mniejszym mieście. Hala sportowa w Tarnowskich Górach
Rozświetlona elewacja i widownia na 1000 widzów. Nowa hala sportowa dla Lublina [WIZUALIZACJE]
Nowy biurowiec LPP w Krakowie otwarty. Mieszczą się tu biura projektowe marek House i Mohito