Logo portalu Bryła

Ckaltubo - gruzińskie uzdrowisko-widmo. Uwielbiali je radzieccy dygnitarze.

Redakcja Pressland/WG

W gruzińskim mieście Ckaltubo znajduje się uzdrowisko, które przeżywało swój wielki rozkwit w latach 50. XX wieku. Stanęło tu 19 monumentalnych obiektów sanatoryjnych, a pociągi z Moskwy przyjeżdżały tu kilka razy dziennie. Dziś wysublimowane ruiny opuszczonych sanatoriów, są apokaliptycznym świadectwem epoki komunizmu.

Ckaltubo (gruz. წყალტუბო) , miasto położone w środkowo-zachodniej Gruzji (zaledwie 7 km od Kutaisi) było jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Związku Radzieckim. Już w średniowieczu odkryto tu źródła wód radonowych o temperaturze 33-35 stopni. Pozwalały one leczyć choroby układu krążenia, choroby ginekologiczne, ruchowe i choroby układu nerwowego. Szacuje się że w okolicach Ckaltubo jest ponad 2 tysiące naturalnych źródeł!

Pierwsze łaźnie w Ckaltubo otwarto w 1870 roku. Miejsce to zaczęło przyciągać mnóstwo kuracjuszy, dlatego szybko podjęto decyzję o budowie uzdrowiska z prawdziwego zdarzenia. Miasto zbudowano na planie koła. Pierwszy pierścień, tzw. obszar wód mineralnych, obejmował łaźnie (było ich 9) i park zdrojowy. Dookoła, w 1925 roku, zaczęto budować pierwsze szpitala i sanatoria. Podczas II Wojny Światowej obiekty te były wykorzystywane jako szpitale.

Największy rozkwit Ckaltubo przeżywało w latach 50. XX w. Miasteczko stało się jednym z najpopularniejszych kurortów Związku Radzieckiego. Było to ulubione miejsce wypoczynku Józefa Stalina. Pociągi z Moskwy kursowały tu kilka razy dziennie. W sumie stanęło tu 19 monumentalnych obiektów sanatoryjnych, z miejscami dla ok. 5 tysięcy kuracjuszy. Powstało kilka pijalni, stworzono duży park zdrojowy.

Rozpad Związku Radzieckiego, ogłoszenie przez Gruzję niepodległości i zamknięcie granic w 1991 roku, przyczyniły się do upadku Ckaltubo. Po przegranym konflikcie gruzińsko-abchaskim w latach 1992/1993, w niektórych z opuszczonych ośrodków wypoczynkowych zakwaterowano przesiedleńców z Abchazji i Osetii. Schronienie znalazło tu 9 tysięcy osób. Miało być to rozwiązanie tymczasowe, tymczasem dopiero kilka lat temu miasto zaczęło przesiedlenia do specjalnie wybudowanych budynków na obrzeżach Cskaltubo,

W 2022 r. 14 starych sanatoriów zostało sprzedanych inwestorom w ramach programu Nowe Życie dla Cskaltubo , którego celem jest ożywienie miasta. Wiele z sanatoriów to dziś place budowy, pojawiają się nowe restauracje i hotele.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Opuszczone miasta Włoch. Od antycznych ruin po opustoszałe Las Vegas
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!
Ameryka na Podhalu. Opuszczone domy górali

Skomentuj:

Ckaltubo - gruzińskie uzdrowisko-widmo. Uwielbiali je radzieccy dygnitarze.