Glass House - szklany dom Philipa Johnsona [IKONY ARCHITEKTURY]
Zaprojektowany i budowany w latach 1949-1995 przez Philipa Johnsona w New Canaan w stanie Connecticut, Glass House (pol. Szklany Dom) jest jedną z ikon architektury modernizmu. Błyskawicznie stał się inspiracją dla wielu architektów.
Zaprojektowany przez Philipa Johnsona budynek ma kształt prostopadłościanu i stanął w centralnej części posiadłości, nad brzegiem stawu. Pawilon ma 17 metrów długości, 9,8 metra szerokości i jest wysoki na 3,2 metra.
Glass House: szklana bryła
Dom jest całkowicie transparentny, jego elewacje tworzą szklane ściany połączone stalowymi ramami. W każdej ścianie znajdują się
centralnie umieszczone szklane drzwi, co pozwala zacierać granicę pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Szklana bryła jest osadzona na podium z ułożonych skośnie czerwonych cegieł. Wspiera się na stalowych filarach identycznych z ramami łączącymi szklane ściany.
Zobacz także: Domy jednorodzinne od słynnych architektów>>
Glass House: wnętrza
Wnętrze nie jest rozdzielone ścianami. Poszczególnym fragmentom przestrzeni przydzielono odpowiednie funkcje: kuchnię, sypialnię i salon, odgradzając je szafkami z orzecha. Jedynym pomieszczeniem ukrytym przez wzrokiem innych jest łazienka – została umieszczona w tubie wymurowanej z kamienia – widać ją ponad dachem (w tym samym walcu mieści się też komin).
Meble są zredukowane do niezbędnego minimum- krzesła, stół, łóżko, biurko, szafa i meble kuchenne. Ich linie są proste, aby pasowały do ogólnego kształtu domu. Część mebli architekt przeniósł ze swojego nowojorskiego mieszkania, wśród nich m.in. kanapę projektu Miesa van der Rohe. Ozdobą wnętrza jest rzeźba „Dwie kobiety cyrkowe” autorstwa Elie Nadelmana.
W Szklanym Domu można było mieszkać zarówno latem, jak i zimą. Przed nadmiarem słońca chroniły białe zasłony, a ogrzewanie
elektryczne znajdowało się w podłodze i suficie. Jedynym utrudnieniem okazały się… sępy, które wpadając na szklane tafle, rozbijały je. Architekt ze spokojem wstawiał nowe szyby.
Zobacz także: Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]>>
Glass House: zwiedzanie
Szklany dom był własnością Johnsona aż do jego śmierci w 2005 roku. Zamieszkał w nim natychmiast, w 1949 roku. Od 1960 roku
towarzyszył mu jego partner życiowy David Whitney. Po śmierci obu (Whitney zmarł kilka miesięcy po Johnsonie) dom i cała posiadłość stały się własnością National Trust for Historic Preservation – organizacji zajmującej się ochroną zabytków. Obecnie cała rezydencja jest dostępna dla zwiedzających. 18 lutego 1997 roku Glass House został wpisany do rejestrów National Register of Historic Places I National Historic Landmar.
Na terenie posiadłości (49 arów) powstały także inne budynki zaprojektowane przez Johansona, m.in. wybudowany w 1953 dom
gościnny (antyteza Szklanego Domy - ceglana prostopadłościenna bryła nie posiadała w ogóle okien), pawilon na stawie z roku 1963, galeria malarstwa z roku 1965 i ukończona w 1970 galeria rzeźb.
- Więcej o:
Maison Louis Carré. Alvar Aalto zaprojektował dom dla sztuki? [IKONY ARCHITEKTURY]
Kaplica Notre Dame du Haut w Ronchamp. Wyjątkowa architektura sakralna Le Corbusiera [IKONY ARCHITEKTURY]
Królewski Teatr Narodowy w Londynie - kontrowersyjny brutal [IKONY ARCHITEKTURY]
Ikony modernizmu. Powstały lata temu, a nadal zachwycają [TOP 10]
Maison de Verre w Paryżu. Dom za szklaną kurtyną [IKONY ARCHITEKTURY]
Habitat 67 w Montrealu - kompleks mieszkalny Moshe Safdiego z 1967 roku [IKONY ARCHITEKTURY]
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Mielnikowa w Moskwie - radziecki konstruktywizm w mieszkalnym wydaniu [IKONY ARCHITEKTURY]