Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdynia: II etap Parku Centralnego gotowy. Z jego zagospodarowania najbardziej skorzystają dzieci

Mat. prasowe/red. WG

Rozbudowany plac zabaw, park linowy i skatepark dla młodszych dzieci, a do tego fontanna, nowe miejsca odpoczynku i mnóstwo nowej zieleni. To tylko niektóre z elementów oddanego właśnie do użytku, drugiego etapu Parku Centralnego w Gdyni. Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada gdyńskie biuro Arch-Deco.

II etap Parku Centralnego w Gdyni gotowy. Proj. Arch-Deco
II etap Parku Centralnego w Gdyni gotowy. Proj. Arch-Deco
Mat. Arch-Deco

Park Centralny w Gdyni

Drugi etap Parku Centralnego nieopodal al. Piłsudskiego i ul. Legionów w Gdyni jest już gotowy - uroczyście otwarto go we wtorek 29 września. Park Centralny położony jest w samym sercu Gdyni. Teren ten poddawany jest od kilku lat rewitalizacji. Jego przebudowa ma za zadanie wydobyć z niego maksymalny potencjał, uporządkowując go i dostosowując do potrzeb i wymagań współczesnych mieszkańców. Wszystkie trzy etapy rozbudowy parku, o łącznej wielkości ponad 6 hektarów, zaprojektowane zostały przez gdyńskie biuro architektoniczne Arch-Deco, wyłonione do tego zadania w drodze konkursu. Część parku, powstała w drugim etapie ma 15 tysięcy m2 powierzchni. Z jego zagospodarowania najbardziej skorzystają... najmłodsi. Architekci z Arch-Deco, zaprojektowali dla nich mnóstwo atrakcji.

II etap Parku Centralnego w Gdyni. Proj. Arch-Deco
II etap Parku Centralnego w Gdyni. Proj. Arch-Deco
Mat. Arch-Deco

Gdynia: Park Centralny - plac zabaw, park linowy, fontanna i zieleń

Jednym z najważniejszych elementów tej strefy jest zmodernizowany i rozbudowany plac zabaw. Wprowadzono tam m.in. nowe miejsca aktywności i zabaw, dodatkowe oświetlenie, więcej ławek oraz specjalne miejsca do leżenia. Z pewnością powodzeniem będzie cieszył się też nowy park linowy z ponad 9-metrową piramidą, siecią frisbee służącą do wspinania i balansowania oraz szlakiem linowym. Dodatkowo, istniejący już wcześniej skatepark, został rozbudowany o część przeznaczoną dla młodszych dzieci.

Kolejnym premierowym elementem, który pojawił się w parku, jest podświetlana fontanna z dyszami wodnymi i mgielnymi, wyrzucającymi wodę na wysokość 2 metrów. Zrealizowano także fragmenty ścieżki biegowej i wrotkarskiej. Zmodernizowano też sąsiadujący układ drogowy: dla uspokojenia ruchu wyniesiono skrzyżowanie alei Marszałka Piłsudskiego z ulicą Legionów oraz pobliskie przejścia dla pieszych, zaprojektowano też nowy przystanek autobusowy od strony parku.

Parkową przestrzeń dopełniła mała architektura, w tym 34 ławki i poidełko, a także dużo atrakcyjnej zieleni. Przybyło ponad 3,4 tysiąca krzewów i ponad 3,1 tysiąca bylin, blisko tysiąc pnącz, niemal 35 tysięcy roślin cebulowych i prawie 12 tysięcy traw ozdobnych. Przestrzeń wypełni też 8 nowych drzew

Zieleń w tym projekcje jest dla nas nadrzędną wartością. Najważniejszą rzeczą było pogodzenie bogatego programu funkcjonalnego, ujętego w warunkach konkursu, z zachowaniem jak największej ilości przestrzeni zielonych. Walczyliśmy tu o każde drzewo, każdy krzew. Pilnowałem tego osobiście, bo niektóre z drzew, które można spotkać w Parku Centralnym, to naprawdę cenne egzemplarze – na przykład 80-letnie buki. Zależało nam również na jak najbardziej kameralnym oświetleniu. Oczekiwanie, że teren zielony będzie bezpieczną, ogólnodostępną przestrzenią nawet po zmroków sprawiło, że musieliśmy poszukać konsensusu pomiędzy wymaganiami fauny i flory, a realiami nowoczesnego miasta

mówi Zbigniew Reszka, prezes biura Arch-Deco.
II etap Parku Centralnego w Gdyni. Proj. Arch-Deco
II etap Parku Centralnego w Gdyni. Proj. Arch-Deco
Mat. Arch-Deco

Park Centralny - strefy

Park Centralny w Gdyni podzielny jest na strefy, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zrealizowany przed rokiem pierwszy etap, to strefa bardziej spokojna i wyciszona. Tu najważniejszy jest kontakt z naturą, zwłaszcza w ogrodzie sensorycznym, gdzie przy sprzyjającej porze można spotkać duże ilości ptaków, motyli czy niegroźnych dzikich pszczół. Można tam również skorzystać z siłowni terenowej, zagrać w bule, a osoby odwiedzające park z psami mogą odwiedzić zlokalizowany tam wybieg dla czworonogów. Powierzchnia I etapu Parku Centralnego to 11 tysięcy m2.

Trzecia, największa strefa, której projektowanie znajduje się obecnie w końcowej fazie, będzie miała powierzchnię 35 tysięcy m2. Łącznie Park Centralny zajmie więc 6,1 hektara. Wraz z pracami nad parkiem modernizowany jest sąsiadujący układ drogowy.

Całość inwestycji to ponad 9 hektarów. Koszt budowy drugiego etapu to dokładnie 10 077 419,64 złotych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdynia: II etap Parku Centralnego gotowy. Z jego zagospodarowania najbardziej skorzystają dzieci